تحصیل دکتری در نروژ مزیت های بسیاری دارد. این کشور منابع طبیعی فراوان و اقتصاد قدرتمندی دارد ولی همچنان روی باز و تفکر رو به جلو خود را حفظ کرده است. این موضوع در سیستم آموزش عالی برتر نروژ خود را نشان می دهد که تحقیقات و آموزش تحسین برانگیزی ارائه می دهد.

فرصت تحصیل دکتری در نروژ

نروژ که به «ملت دانش» شناخته می شود با وجود اینکه سیستم آموزش عالی کوچکی دارد اما بسیاری از موسسات آن در سطح جهانی مطرح هستند و آموزش عالی با کیفیتی ارائه می دهند.

به علاوه، تحصیل برای دکتری در نروژ این فرصت را به شما می دهد تا در کشوری زیبا تحصیل کنید. برخی از دلایلی که تحصیل در نروژ در مقطع دکتری:

 • بدون هزینه آموزش

تحصیل در سیستم آموزش عالی هزینه ای ندارد و محققین مقطع دکتری کارمند محسوب شده و دارای حقوق و مزایای مرتبط با آن خواهد شد.

 • شادی 

معمولا کشور نروژ در رتبه بندی ها بین کشورها با بهترین سطح زندگی قرار می گیرد.

 • جامعه عادل 

برابری از ارزش های کلیدی جامعه مدرن نروژ است که آن را مکانی امن و رو به جلو برای تحصیل می کند.

 • مکانی خاص برای تحقیق

موقعیت ویژه نروژ بین اروپا و قطب شمال باعث شده این کشور بتواند آموزش ها و تحقیقات تخصصی در زمینه هایی مانند انرژی و آب و هوا، دارو و سلامت، تحقیات دریایی، غذا، فناوری ارتباطات بیوتکنولوژی، علوم مواد و نانوتکنولوژی ارائه کند.

تحصیل دکتری در نروژ

تحصیل دکتری در نروژ

دانشگاه های نروژ

چهار نوع موسسه آموزش عالی در نروژ وجود دارند و بیشتر آنها دولتی هستند. بیشتر دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی تحصیل خواهند کرد.

 • دانشگاه ها موسسات اصلی آموزش عالی برای تحصیل و تحقیق در نروژ هستند. در مجموع در دانشگاه در نروژ وجود دارد.
 • دانشگاه های تخصصی شباهت بسیاری به دانشگاه های معمول دارند اما دوره های دکتری در زمینه های تحقیقاتی متمرکزتری را ارائه می دهند. سه موسسه از این دست در نروژ وجود دارد.
 • کالج های دانشگاهی بسیار به دانشگاه ها شبیه اند اما غیر انتفاعی هستند. هشت کالج دانشگاهی معتبر در نروژ وجود دارد.
 • دانشگاه های تخصصی غیر انتفاعی موسسات آموزش عالی خصوصی در نروژ اند که دوره های تخصصی تحقیقاتی ارائه می دهند. سه عدد از این نوع دانشگاه در نروژ وجود دارد.

شهرهای دانشگاهی نروژ

شهر های مختلفی در نروژ هستند که یک یا چند دانشگاه با تعداد زیادی دانشجو دارند:

 • اسلو (Oslo)
 • برگن (Bergen)
 • ترونهایم (Trondheim)
 • ترومسو (Tromsø)
 • کریستیانسند (Kristiansand)

رتبه بندی دانشگاه های نروژ

با وجود کوچکی نسبی سیستم آموزش عالی در نروژ، کیفیت آن در مقیاس جهانی تقریبا بالاست. همینطور که در پایین می بینید، طبق استانداردهای رتبه بندی مختلف برخی دانشگاه های نروژ بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

دانشگاه THE 2019 QS 2019 ARWU 2018
دانشگاه اسلو 121 135 62
دانشگاه برگن 197 171 201-300
دانشگاه (NTNU) 351-400 363 101-150
دانشگاه قطبی 401-500 369
دانشگاه علوم انسانی 501-600

اعتبار

دانشگاه های دولتی نروژ مستقلا دارای اعتبارند و می توانند مدارک دانشجویان را خود به آنها اعطا کنند اما مدارک دکتری (یا ارشد) موسسات غیرانتفاعی توسط سازمان تضمین اعتبار آموزشی نروژ (NOKUT) اعتبار سنجی می شود.

تحصیل دکتری در نروژ

تحصیل دکتری در نروژ

ساختار دکتری

برنامه های دکتری در نروژ طبق فرایند بولوگنا (Bologna) دارای سه دوره اند و دانشجو می بایست بعد از انجام تحقیقات یک پایان نامه دکتری بنویسد.

دکتری اغلب از یک قالب ساختاری پیروی می کند. قبل از شروع تحقیقات و بعد از آن نوشتن پایان نامه، دانش آموزان در بخش آموزشی تعلیم می بینند. دانشجویان دکتری کارمند دانشگاه محسوب می شوند و در نتیجه از حقوق و مزایای مرتبط برخوردار خواهد شد. این به این معنی است که آنها وظایف آموزشی و مدیریتی ای نیز خواهند داشت که باید به آن عمل کنند.

طول دوره دکتری

دوره دکتری کامل معمولا سه سال طول می کشد. البته طی یک برنامه دکتری سازمان یافته با وظایف سازمانی و تعلیمات ویژه، شما ممکن است به مدت چهار سال در استخدام دانشگاه باشید.

نظارت

محقق ارشدی به عنوان استاد راهنمای دانشجویان دکتری خواهد بود. آنها مرتبا کار تحقیقاتی،پیشرفت پروژه و نگارش پایان نامه شما را نظارت و ارزیابی خواهند کرد.

ارزیابی و امتحان

پایان نامه دکتری شما توسط حداقل گروهی شامل سه دانشگاهی ارشد همراه با حداقل یک داور خارجی خوانده خواهد شد. بعد از بررسی و تایید آن توسط این گروه شما باید به صورت شفاهی از تحقیق خود دفاع کنید.

هزینه های تحصیل دکتری در نروژ

دوره دکتری در کشور نروژ برای همه رایگان است اما هزینه زندگی در نروژ تقریبا بالاست و راهی برای تامین مالی خود باید داشته باشید. البته هر ترم شهریه کمی، در حدود 50 تا 100 یورو توسط دانشجویان برای عضویت در رفاه دانشجویی و دریافت کارت باید پرداخت شود.

تامین مالی

با اینکه دانشجویان دکتری در دانشگاه های دولتی هزینه ای برای تحصیل پرداخت نمی کنند اما هزینه زندگی در نروژ تقریبا بالاست. بیشتر دانشجویان دکتری از درآمد دریافتی از دانشگاه برای تامین مالی خود استفاده می کنند. البته با دریافت ویزای کار می توانیدد تا 20 ساعت در هفته به کار مشغول شوند (نیمه وقت در طول تحصیل و تمام وقت در طول تعطیات) که می تواند کمک بزرگی در تامین هزینه ها باشد. به علاوه، بورس های تحصیلی مختلفی وجود دارند که در صورت داشتن صلاحیت لازم برای استفاده از آنها تمامی هزینه های شما در دوره تحصیل تامین خواهد بود.