تحصیل کارشناسی در نروژ

تحصیل در تمام مقاطع، از دوره ابتدایی و متوسطه تا تحصیل کارشناسی در نروژ، همچنین کارشناسی ارشد و دکتری، همگی در سیستم آموزشی کشور نروژ برای شهروندان و دانش آموزان بین المللی رایگان است و افرادی که به منظور اقامت یا تحصیل وارد این کشور می شوند نیز میتوانند به راحتی از تحصیل رایگان در کشور نروژ بهره مند شوند.

تحصیل کارشناسی در نروژ

جمعیت کم این کشور باعث شده رسیدگی به دانشگاه ها و همینطور سطح استاندارد آنها بسیار بالا باشد که این موضوع تضمین دهنده یک دوره آموزشی جامع و موثر است. به گونه ای ک هر دانشجو بیشترین توجه را از خود استاد دریافت می کند زیرا کلاس ها به گروه های کوچک تقسیم می شود و به اصطلاح تحصیل در سطح فردی (و نه تنها به صورت عمومی و در سطح کلاسی) صورت می گیرد.

دانشگاه های دولتی و کالج های دانشگاهی در کشور نروژ طبق قانون هیچ هزینه ای از دانشجویان داخلی و یا بین المللی بابت آموزش دریافت نمی کنند. با این حال دانشجویان می بایست هر ترم هزینه ای بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ کرون نروژ بابت هزینه های جانبی پرداخت کنند.

تحصیل کارشناسی در نروژ تجربه آموزشی ویژه ای در احتیار دانش آموزان قرار می دهد و موسسات آموزش عالی نروژ نیز از دانش آموزان دارای صلاحیت از سراسر دنیا با آغوش باز استقبال می کنند.

هشت دلیل خوب برای تحصیل کارشناسی در نروژ

  1. تحصیلات با کیفیت بالا

با دامنه وسیعی از دوره های با کیفیت، موسسات نروژی مقصد ایده آلی برای تحصیل به نظر می رسند. از موضوعات کاری تا سطح فوق لیسانس (شامل دکتری)، فرصت بسیاری در اختیار دانشجویانی است که به دنبال مدرک اند. به علاوه، شما از محیط غیر رسمی دانشگاه های نروژ که در آن اساتید به راحتی در دسترس هستند و تدریس در گروه های کوچک صورت می گیرد نیز سود خواهید برد.

  1. تحصیلات رایگان

اکثر موسسات آموزش عالی نروژ دولتی هستند. دولت نروژ دسترسی به آموزش عالی با کیفیت برای همه را بخش مهمی از جامعه نروژ می داند و منابع بسیاری را به آن اختصاص می دهد. در نتیجه، طبق قانون، هیچ دانشجویی (نروژی یا خارجی) نیاز به پرداخت هزینه تحصیل ندارد. البته باید در نظر داشته باشید که نروژ کشور گرانی برای زندگی است (به خصوص برای دانشجویان خارجی) و در صورت تمایل به تحصیل در نروژ باید راهی برای تامین هزینه های خود داشته باشید.

  1. روابط نزدیک بین دانشجو و استاد

سیاست «درهای باز» اساتید و کارکنان آموزشگاه های نروژی شناخته شده است. به منظور بالابردن سطح یادگیری دانشجویان این افراد همیشه در دسترس هستند.

Image result for students in norway

 

  1. تفکر انتقادی تشویق می شود

از دانشجویان انتظار می رود (و تشویق می شوند) تا آموزه های استاد خود و نظریه های موجود در زمینه تحصیلی خود را زیر سوال ببرند. تفکر انتقادی و توانایی روبه رویی با مشکلات به روش های متفاوت مهارت با ارزشی در نروژ نظر گرفته می شود. این سنت ممکن است برای برخی دانشجویان خارجی غریبه باشد اما اغلب به عنوان ویژگی مهمی در سیستم آموزشی نروژ بر آن تاکید می شود.

  1. فرصت برای تخصص

برنامه ارشد که در دانشگاه های نروژ ارائه می شود معمولا بیش از 2 سال طول می کشد که به دانشجویان فرصت می دهد یک سال کامل روی پایان نامه خود کار کنند. این یعنی دانشجویانی می توانند به تحقیق بیشتر و دقیق تر در زمینه تحصیلی خود بپردازند.

  1. انگلیسی

تعدادی از دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می شوند. دانشجویان انگلیسی زبان غیربومی متوجه می شوند که در طول تحصیل مهارت های زبانشان در نروژ بهتر خواهد شد. سطح بالای دانش انگلیسی در جامعه نیز زندگی برای این افراد را آسان تر خواهد کرد.

  1. جامعه ای مدرن و پیشرفته از نظر تکنولوژی

نروژ جامعه مدرنی است. برابری از ارزش هایی است که ریشه عمیقی در جامعه نروژ دارد، چه از نظر قانونی و چه از نظر سنتی. در فضای دانشگاه دانشجویان از خدمات و استاندارهای بالای فناورانه، امکانات و تجهیزات مدرن بهره خواهند برد. به علاوه، نروژ جامعه امنی محسوب می شود.

  1. تحصیل در کنار طبیعت

در این کشور می توانید تحصیل خود را با فعالیت های هیجان انگیز خارجی ترکیب کنید (در طول تابستان و زمستان). می توانید به دیدن شفق قطبی بروید، خورشید نیمه شب را تجربه کنید، کوه ها و آب دره ها را ببنید. با کوه نوردی، اسکی و ورزش های دیگر خود را به چالش بکشید. به عنوان یک دانشجو در نروژ همیشه فرصت های ویژه برای تجربه طبیعت خواهید داشت.

پیش نیازهای تحصیلی و زبان

پیش نیازهای تحصیلی

پایان دوره متوسطه در نمره بالا (12 کلاس) پیش نیاز کلی برای ورود به دانشگاه است. دانشجویان کشورهای دیگر باید حداقل یک سال تحصیلات دانشگاهی را تکمیل کرده باشند.

درخواست های برای تحصیل کارشناسی یا ارشد در نروژ توسط خود موسسات بررسی می شود. این یعنی پیش نیاز تحصیلی و زبانی ممکن است در موسسات مختلف متفاوت باشد.

پیش نیاز زبان

برای دوره هایی که زبان آموزشی انگلیسی است درخواست کننده ها باید مدارک مورد نیاز از سطح مهارت خود را همراه با درخواست ارسال کنند. توجه داشته باشید که ممکن است موسسات مختلف آزمون ها و نمرات مختلفی نیاز داشته باشند.

ویزای تحصیلی کشور نروژ

 

تحصیل کارشناسی در نروژ

تمامی دانشجویانی که قصد تحصیل کارشناسی در نروژ در دانشگاه های نروژ را دارند باید ویزا دریافت کنند که در قالب یک مجوز اقامت دانشجویی صادر خواهد شد. افرادی که ساکن کشوری خارج از اروپا هستند می بایست قبل از سفر به کشور نروژ درخواست مجوز اقامت کنند. برای این کار باید به سفارت یا کنسولگری نروژ در کشور مراجه کرد.

البته از آن جایی که نروژ عضو پیمان شینگن است با ویزای تحصیلی آنها امکان سفر به تمام ۲۶ کشور عضو شینگن از جمله دانمارک، فنلاند، فرانسه، یونان، آلمان، ایسلند، ایتالیا، هلند، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس و… وجود دارد به هیمن خاطر برخی افراد از تحصیل در نروژ به عنوان راهی برای ورود به کشورهای دیگر اروپایی استفاده می کنند.