راهنمای سفر به کشور نروژ

نروژ از کشورهای کم جمعیت و بکر اروپایی واقع در غرب شبه جزیره اسکاندیناوی است که بیشتر به خاطر طبیعت زیبا، وحشی و دست نخورده اش سالانه موجب جذب گردشگران زیادی از سراسر جهان می شود به گونه ای که طبق آمار سال 2017 نزدیک بر ده میلیون نفر توریست در این سال در هتل های کشور نروژ اقامت داشتند.

راهنمای سفر به کشور نروژ

با وجود اینکه کشور نروژ از نظر موقعیت شباهت بسیاری به آلاسکا دارد، اما نزدیکی آن به جریان های دریایی باعث شده سطح دمای این کشور در سطح قابل قبولی باشد؛ به گونه ای که میانگین دمای اسلو (Oslo) پایتخت نروژ در سردترین حالت 3- و در گرمترین حالت 18 درجه است. علاوه بر سرزمین اصلی، جزیره جان ماین (Jan Mayen) و مجمع الجزایر سوالبارد (Svalbard) نیز جزو خاک این کشور محسوب می شوند.

با وجود اینکه کشور نروژ جزو اتحادیه اروپا نیست اما از سال 2001 عضو پیمان شینگن بوده (که شامل بیش از 25 کشور است) و با در دست داشتن ویزای این کشور به راحتی میتوان بین این کشور و سایر کشورهای عضو این پیمان رفت و آمد کرد. در خارج از خاورمیانه نروژ بزرگترین تولید کننده نفت و گاز طبیعی است. از دیگران تولیدات قابل توجه کشور نروژ میتوان به چوب، غذاهای دریایی و مواد معدنی اشاره کرد.

زبان رسمی مردم این کشور نروژی و واحد پولشان کرون نروژ (NOK) است اما اکثر مردم به زبان انگلیسی نیز صحبت میکنند و که این نکته مهم دیگری برای جذب توریست محسوب می شود.

جاذبه های توریستی کشور نروژ

یکی از جاذبه های کشور نروژ شفق قطبی است که بیشتر در شمال کشور دیده می شود. برای دیدن شفق قطبی باید در فصل زمستان (از دسامبر تا قبل از ماه مارس) به این کشور سفر کنید.

شفق قطبی در شمال نروژ

توجه داشته باشید که در این وقت از سال این کشور بسیار سرد است و شب های طولانی ای دارد پس باید لباس مناسب فصل را با خود داشته باشید (شمال نروژ در تمام طول زمستان شب است).

اگر به دنبال هزینه کمتر هستید احتمالا بهترین زمان برای سفر پاییز یا زمستان است زیرا با شروع مدارس تعداد گردشگران و در نتیجه قیمت ها کاهش می یابد. البته باید در نظر داشته باشید که امکانات رفاهی و گردشگری نیز در سطح پایین تری قرار می گیرند.

اما اگر از نظر مالی هزینه کردن برایتان مشکل نیست فصل بهار (از اواخر ماه مارس) بی شک بهترین زمان برای سفر به نروژ است. در این دوره شمال نروژ در تمام طول روز هوا روشن است و امکان تجربه اسکی روی کوه های شمال نروژ محیا است.

کوه های برفی کشور نروژ

سایر کوه های غیربرفی و دره های آبی (fjord) نروژ به دلیل طولانی شدن روز در این دوره مکان بسیار مناسبی برای طبیعت گردی هستند. به علاوه هرچه از ماه مارس دورتر میشویم با باز شدن گل ها به زیبایی طبیعت نروژ دوچندان افزوده می شود.

طبیعت پاییزی کوه های نروژ

شهرهای پرطرفدار با جاذبه های توریستی کشور نروژ

اسلو (Oslo)

شهر اسلو یا ازلو (Oslo) در سال 1040 میلادی تاسیس شد و از سال 1300 تا به امروز که جمعیتی بالغ بر 680.000 نفر دارد پایتخت نروژ بوده است. اسلو در سال 1624 در یک آتش سوزی بزرگ نابود شده و سپس بازسازی شد.

در حال حاضر اسلو مرکز اقتصادی و سیاسی و همینطور محل تمرکز بسیاری از مراکز آموزش عالی است. از بین دانشگاه های این شهر می توان به دانشگاه اسلو اشاره کرد که قدیمی ترین دانشگاه کشور است. بین سال های 1947 و 1989 جایزه صلح نوبل در حیاط این دانشگاه به برنده اعطا شد. از دیگر دانشگاه های مطرح می توان به دانشکده اقتصاد BI نروژ، آکادمی موسیقی نروژ و دانشگاه علوم طبیعی نروژ اشاره کرد.

بهترین جاذبه های گردشگری اسلو

 1. پارک مجسمه ویگلند (Vigeland)

پارک موزه ی ویگلند که در پارک فراگنر (Frogner) واقع است یکی از مشهور ترین جاذبه های توریستی نروژ است. این پارک که در تمام طول سال باز است شامل 650 عدد از مجسمه های گوستاو ویگلند است که از برنز، گرانیت و آهن ساخته شد. قدیمی ترین مجسمه ی این پارک مجموعه از فواره های سنگی است که چرخه زندگی انسان را نشان می دهد.

پشت این مجموعه نیز ستون سنگی 16 متری ای وجود دارد که در آن ترکیبی از 121 بدن انسان در هم تنیده تراشیده شده است. در فضای سبز موزه جای مناسب برای پیکنیک، امکانات تفریحی شامل بزرگترین زمین بازی کشور و همینطور یک باغ رز بزرگ قرار دارد.

پارک موزه ی ویگلند در کشور نروژ

 1. قلعه آکرشوس (Akershus)

بر بالای آب دره ی اسلو قلعه آکرشوس قرار دارد که در اواخر قرن 13 ساخته شد. از قلعه نماهای زیبایی به سمت بندرگاه وجود دارد. در درون قلعه کلیسای کوچکی که آرامگاه هاکون هفتم در آن قرار دارد و همینطور بازمانده های قلعه اصلی از قرون وسطی نمایان است.

مردم محلی این قلعه را تسخیرشده و پر از ارواح می دانند. موزه مقاومت نروژ و موزه نیروی های مسلح نیز در این منطقه است.

قلعه آکرشوس در نروژ

 1. موزه کشتی وایکینگ

سفر به نروژ بدون بازدید از حداقل یکی از موزه ها و نمایشگاه های مرتبط با وایکینگ ها کامل نخواهد بود. یکی از بهترین این موزه ها موزه کشتی های وایکینگ است که در آن سه عدد از کشتی های متعلق به قرن نهم نگه داری می شود. بهترین آنها کشتی 21 متری آزبرگ است، بزرگترین بازه اسکاندیناویایی مطلق به قبل از مسحیت. این کشتی زیبا حدودا در سال 800 میلادی ساخته شد و برای مراسم تدفین همسر رییس قبیله و دو زن دیگر استفاده شد.

آنها همراه با تعداد زیادی وسایل دیگر از جمله مبلمان، لباس و لوازم شخصی دفن شده بودند که اطلاعات زیادی به ما در مورد سبک زندگی وایکینگ ها می دهد. کشتی دیگر کشتی گوکستاد به طول 23 متر است که برای دریانوردی با پارو یا بادبان طراحی شده بود و همینطور کشتی تیون که بیشترین آسیب را دیده است. به علاوه، بخشی سینمایی موزه با استفاده از تصاویر انیمیشنی فرایند ساخت کشتی وایکینگ ها را به تصویر می کشد.

موزه کشتی وایکینگ ها در نروژ

 1. موزه ملی نروژ

موزه ملی اسلو شامل گالری ملی، موزه ملی معماری و مجموعه هایی از آثار و طراحی های معاصر است. آثاری از قرن 19 تا کنون مانند جی سی دالی، و آثاری از ادوارد مانک مانند تابلوی معروف جیغ. موزه ملی جدیدی که تا سال 2020 تکمیل خواهد شد قرار است مجموعه های مختلف دیگری را در خود جای دهد.

 

 1. قصر سلطنتی

قصر 173 اتاقه ی سلطنتی که در سال 1825 ساخته شده تنها در طول تابستان به روی عموم و تنها برای تورها باز است. تور های بخش های مختلفی از موزه شامل تالار آینه، تالار اصلی، تالار ضیافت و دیگر اتاق های مهم قصر را شامل می شود. بازدید کننده ها می توانند در زمین ها اطراف قصر و باغ ها نیز به گشت و گذار بپردازند. در جنوب قصر انجمن نروژی نوبل قرار دارد که در آن جایزه صلح نوبل ارائه می شود.

قصر سلطنتی در نروژ

موزه مانک (Edvard Munch)، موزه تاریخ فرهنگی، موزه فِرَم (Fram)، موزه و پرش با اسکی هولمنکولن (Holmenkollen) و کلیسای اعظم اسلو از دیگر جاذبه های توریستی این شهرند.

برگن (Bergen)

برگن (Bergen) دومین شهر بزرگ نروژ، بزرگترین بندرگاه در ساحل غربی است و همینطور شلوغ ترین ایستگاه کشتی ها تفریحی کروز است. شهر توسط کوه هایی احاطه شده که مردم محلی به آن هفت تپه می گویند. به علاوه، فضای آرام و دلنشین شهر آن را یکی از دوست داشتنی ترین جاذبه ها برای گردش گران تبدیل کرده است.

برگن یکی از مراکز فرهنگی کشور نیز هست و سالانه در تابستان میزبان رویداد های موسیقی و هنری از مانند فستیوال بین المللی برگن، برگن فست و غیره است. این شهر خانه ی یکی از قدیمی ترین گروه های ارکستر اروپا یعنی ارکستر فیلارمونیک برگن که در 1765 تاسیس شده نیز هست.

بهترین جاذبه های گردشگری برگن

 1. اسکله بریگن هانز (Bryggen)

احتمالا شما نیز در اینترنت و یا برنامه های تلوزیونی خانه های قرمز رنگ کنار دریا را دیده اید. این کلبه های چوبی کوچک از جاذبه های گردشگری جزیره لوفوتن (Lofoten) هستند. این جزیره علاوه بر زیبایی جغرافیایی و کلبه های کوچک قرمزش محل بسیار مناسبی برای مشاهده شفق های قطبی نیز هست.

اسکله رنگارنگ بریگن از معروف ترین جاذبه های گردشگری برگن است. پر از رستوران، استدیو، کارگاه و لباس فروشی ها و کوچه های باریک و خونه های چوبی. راهنماهای انگلیسی زبان از ماه جوئن تا سپتامبر در دسترس گردشگران هستند.

اسکله رنگارنگ بریگن در کشور نروژ، سفر به نروژ

 1. کوه فلوین (Fløyen)

این تپه 319 متری در شمال برگن قرار دارد و دید فوق العاده ای از شهر و مناطق اطراف می دهد (بهترین زمان برای بازدید صبح یا درست هنگام غروب است). اگر علاقه ای به پیاده روی ندارید میتوانید از واگن های ریلی که شما را به بالای کوه می برند استفاده کنید.

کوه فلوین (Fløyen) در کشور نروژ

 1. موزه گرگ (Troldhaugen)

ترولدهاگن خانه آهنگ ساز معروف ادوارد گرگ در نزدیکی جنوب برگن واقع است. این خانه که در سال 1885 ساخته شده اکنون تبدیل به موزه ای مختص زندگی و کار این آهنگساز شده است.

ترولدهاگن خانه آهنگ ساز معروف ادوارد گرگ در نروژ

نمای داخی ترولدهاگن خانه آهنگ ساز معروف ادوارد گرگ در نروژ

 1. قلعه برگن­هاس (Bergenhus)

این قلعه از اواخر قرن 16 در ورودی بندرگاه برگن قرار دارد و یکی از خیره کننده ترین سازه ها در نوع خود در تمام اسکاندیناوی است. در آن موزه برنگن­هاس قرار دارد که میتوانید با نقش زنان و گروه های مقاوت در سال های اشغال آلمان (1940 تا 45) بیشتر آشنا شوید.

 

 1. کوه الریکن (Ulriken)

یکی از فعالیت های مورد علاقه توریست ها و مردم محلی صعود از بلند ترین کوه برگن است. مسیرهای مختلفی برای این کار وجود دارد که از یک ساعت تا پنج ساعت (برای کوه نواردان حرفه ای تر) زمان می برد. البته تله کابین های الریکن نیز نمای خوبی از شهر و مناظق اطراف به نمایش می گذارند.

کوه الریکن (Ulriken) در نروژ

موزه لیگ هانس (Hanseatic) ، موزه کود (KODE)، موزه رو باز برگن قدیم و موزه دانشگاه برگن برخی دیگر از جاذبه های گردشگری این منطقه هستند.

ترمسو (Tromsø)

بندرگاه ترمسو (Tromsø) بزرگترین شهر نروژ شمالی در جزیره ای بین همرفست و نارویک 349 کیلومتر درون حلقه قطب شمال قرار دارد. این بندر ماهی گیری مهم در قرن 13 تاسیس شد و از مکان های مورد توجه برای مطالعه شفق قطبی است.

هر ساله در اواخر ژانویه/اوایل فوریه ترمسو فستیوال شفق های قطبی را برگزار می کند. رویدادی موسیقایی که هنرمندان و گروه های ارکستر مختلف را از سراسر اسکاندیناوی به سمت خود جلب میکند. موقعیت جغرافیایی ترمسو آن را تبدیل به پایگاه مهمی برای سفرهای تحقیقاتی به قطب شمال کرده است.

بهترین جاذبه های گردشگری ترمسو

 1. باغ گیاه شناسی آلپ-قطبی ترمسو

بازدید از باغ گیاه شناسی ترمسو و مجموعه بی نظریش برای افرادی که به گیاهان منحصر به فرد نروژ شمالی علاقه دارند جزو بایدها است. با وجود برف، فصل گل دهی از ماه می شروع می شود. باغ به 25 مجموعه تقسیم شده و در هر کدام گیاهان از گونه ها و مناطق مختلف با آب هوای مشابه مانند هیمالیا و قطب شمال به نمایش گذاشته شده اند.

دانشگاه گیاه شناسی در باغ گیاه شناسی ترومسو

 1. پولاریا

پولاریا موزه ای است که به قطب شمال اختصاص داده شده است. ورودی این موزه که چند دقیقه از مرکز ترمسو فاصله دارد شبیه به چند قطعه دمینو یخی طراحی شده است.

در اینجا به بازدید کنندگان نمایش های مختلفی در مورد قطب شمال نشان داده می شود، مانند اثر غیرقابل بازگشت گرمایش جهانی بر روی یخچال های طبیعی و زندگی در قطب یا فیلمی در مرود شفق های قطبی. آکواریوم قطبی ای نیز در پولاریا قرار دارد که خانه ی فوک های دریایی سیبیل دار بومی این منطقه و چند گونه ماهی قطبی است.

موزه پولاریا در ترومسو در نروژ

 1. کلیسای اعظم قطبی (Ishavskatedralen)

درست قبل از پل ترمسو بر روی سرزمین اصلی نروژ کلیسای ترومسدال قرار دارد که بیشتر با نام کلیسای اعظم قطبی شناخته می شود. این سازه که از نمونه های جسورانه معماری مدرن است در سال 1965 توسط جان اینگ هو ویگ طراحی شد.

در این طراحی المان هایی از پرستش الهی و مناطق شمالی ترکیب شده و به شکل بادبان کشتی و قطعه های یخی سفید به نمایش در آمده است. از مهمترین ویژگی های کلیسا موزاییک شیشه ای 1500 فوت مربعی ای است که توسط ویکتور اسپار طراحی شده است.

کلیسای اعظم قطبی (Ishavskatedralen)

 1. موزه پرسپکتیو (Perspektivet)

این موزه منحصر به فرد عکاسی که بیش از نیم میلیون عکس را به نمایش گذاشته اند تاریخچه و امروز ترمسو را بررسی می کنند. این عکس ها که در یک قالب مستند گونه طراحی شده اند موضوعات اجتماعی و فرهنگی مهمی را نیز به نمایش می گذارند.

موزه پرسپکتیو (Perspektivet)

 1. مرکز علمی نروژ شمالی

مرکز علمی شمال نروژ که بزرگترین افلاک نمای نروژ در آن قرار دارد نمای نزدیک هیجان انگیزی از شفق های قطبی ترمسو را بر روی صفحات دیجیتالی خود در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. به علاوه این مرکز فرصت بررسی پدیده های مختلف منطقه و پاسخ به سوالات مختلف بر روی بیش از 80 تاسیسات تاملی مربوط به قطب مانند آب و هوا، اقلیم، انرژی، منابع و محیط زیست را به بازدیدکنندگان می دهد.

موزه قطبی، موزه هنر نوردنورسک (Nordnorsk)، کلیسای اعظم ترمسو و موزه ترمسو برخی دیگر از جاذبه های گردشگری این منطقه هستند.

البته جاذبه های گردشگری کشور نروژ به همین چند مورد خلاصه نمی شوند و در جای جای این کشور میتوان جاذبه هایی برای گردشگران یافت. به عنوان نمونه می توان به جزایر لوفوتن، اکر بریگ (Aker Brygge)، کلیساهای چوبی، اسکی بازی با سگهای گرگی، کوه سنگی ترول­توگنا (Trolltunga)، پرتگاه پریک­استولن (Preikestolen)، موزه صنعت نفت و کلیسای اعظم استاونگر اشاره کرد.

کلیسای چوبی ارنس استیو (Urnes Stave) واقع در روستای اورنس (Ornes) از دیگر سازه های عجیب و دیدنی نروژ است که در شرق کشور واقع است. این کلیسا که در قرن دوازدهم ساخته شده کاملا به رنگ مشکی است.

 

نکات مهم دیگر برای سفر به کشور نروژ

شماره های اضطراری اصلی در نروژ شامل 110 (آتش‌نشانی)، ۱۱2 (پلیس) و 113 (آمبولاس اروژانس) می باشد، کد کشور نروژ 0047 است. از نظر زمانی هم نروژ دو ساعت و نیم از ایران عقب تر است. نروژ هشت فرودگاه بین المللی دارد به نام های: گاردرموئن اسلو، سولا استاوانگر، ترومسا، ویگرا آلسوند، فلسلند برگن، هاوگسوند، ترپ سندفجرد و موس ریگ.

همانطور که پیشتر گفته شد نروژ از کشورهای گران گردشگری محسوب می شود و هزینه غذا و مسکن برای اقامت کوتاه مدت خصوصا برای ایرانیان بسیار گران خواهد بود.

هزینه اجازه یک شب برای اقامت در هاستل های کوچک در اسلو از 500 کرون شروع می شود و همینطور بسته به محل اقامت هزینه بالاتر می رود. به عنوان مثال هزینه آپارتمان ها و یا هتل های لوکس تا 3000 کرون در شب برای یک نفر در اسلو میتواند هزینه داشته باشد. وضعیت قیمت غذاها هم تفاوتی با اقامتگاه ندارد.

ارزان ترین فست فود ها در اسلو رنج قیمتی بین 6 تا 20 دلار دارند، وافل ها 2 تا 9 دلار و رستوران های با کیفیت و رنج قیمت بین 35 تا 140 دلار آمریکا دارند. برای جابجایی های بین شهری هم احتمالا بهترین گزینه استفاده از اتوبوس هاست. زیرا قطار های بین شهری بالای 300 کرون قیمت دارند.