مهاجرت در نروژ

با میانگین دمای 18 تا 3- درجه سانتی گراد در سال، نروژ جزو کشورهای سردسیر محسوب می شود. سیستم آموزشی در نروژ امکان تحصیل رایگان را برای همه فراهم می آورد. که این می تواند یکی از دلایل خوب برای مهاجرت به نروژ باشد.

گرچه از برخی جهات نروژ مکان آسان تری برای مهاجرت است زیرا یادگیری این زبان (حداقل برای انگلیسی زبانان) چندان دشوار نیست و مشاغل زیادی در اینجا وجود دارد ، اما از طرف دیگر نروژ جمعیت بسیار کمی دارد بنابراین حضور خارجیان در اینجا عجیب است.

نروژی ها تمایل دارند که همه واقعاً شبیه به هم باشند ، بنابراین سخت است که از بیرون نگاه کنیم.

شرایط لازم برای مهاجرت به نروژ

شرایط دقیق نحوه مهاجرت به نروژ از کشوری غیر از اتحادیه اروپا / EEA به کشور تابعیت شما بستگی دارد ، اما در اصل شما زمانی میتوانید درخواست اجازه اقامت کنید که در یکی از این دسته ها قرار گیرد چهار روش قانونی مرسوم برای مهاجرت به نروژ : مهاجرت خانوادگی ، مهاجرت کاری ، تحصیل ، ازدواج و اقامت دائم می باشد.

از آنجا که زبان رسمی کشور نروژ انگلیسی نیست، بسته به هدف مهاجرت افرادی که قصد ورود به کشور را دارند باید حداقل مدرک زبان نروژی سطح A1 تا B2 را دریافت کنند. در کنار زبان نروژی داشتن آیتلس با نمره حداقل 5 و بسته به نوع مهاجرت حتی تا 6 و بالاتر ضروری است.

علاوه بر زبان، گذراندن دوره مطالعات اجتماعی که به منظور آشنایی افراد با آداب و رسوم کشور و افزایش آگاهی فردی آنها در مورد نحوه زندگی در نروژ برگزار می شود از دیگر پیش نیازهای کسب اقامت در کشور نروژ است. کسب اجازه ی اقامت دائم شامل حق اجازه کار و اقامت دائم می باشد. برای درخواست اقامت دائم در نروژ می بایست حداقل سه سال در این کشور زندگی کنید. نروژ از سال 2001 جرو پیمان شینگن است و با داشتن ویزای شینگن میتوان به این کشور سفر کرد.

چگونه می توانم جایی برای زندگی پیدا کنم؟

یافتن محل اقامت در شهرهای بزرگ بسیار دشوار است ، خصوصاً در تابستان که دانشجویان برای یافتن مکانی برای زندگی هجوم می آورند.

اکثر تازه واردین برای اینکه چند ماه در حالی که بدنبال چیز مناسب تری هستند محل اقامت موقت خود را تنظیم کنند.

روند اجاره خانه ، آپارتمان یا حتی فقط یک اتاق کاملاً مشابه است. اکثر مردم به یکی از بازارهای آنلاین مانند Finn.no مراجعه می کنند یا برای کمک به کارفرمای جدید خود اعتماد می کنند.

پرداخت حداکثر سه ماه اجاره به عنوان ودیعه امری عادی است که یکی دیگر از موانع مالی مشترکی است که تازه واردان با آن روبرو هستند. در مورد اجاره مکانی برای زندگی می توانید در اینجا بیشتر بخوانید.

مهمترین مواردی که در مورد سبک زندگی نروژی لازم است تازه واردان بدانند چیست؟

زندگی کاری: شاید بیش از هر ملیتی که من می شناسم ، نروژی ها برای زندگی کار می کنند و برای کار زندگی نمی کنند. اوقات تعطیلات سخاوتمندانه است ، تعطیلات آخر هفته طولانی معمول است و به نظر می رسد کل کشور در تابستان متوقف می شود. بیشترین بهره را از آن ببرید!

داوطلبانه: اختصاص دادن مقداری از وقت خود را برای سازمانهای داوطلبانه یا حتی کمک به پاکسازی مناطق عمومی در همسایگی خود از اصول اساسی جامعه نروژ است.

جانتلوون: مفهومی که سعی در کپسوله کردن هنجارهای اجتماعی نروژی ( اسکاندیناوی) دارد. جانتلوون یا قانون جنت اساساً تأکید دارد جامعه را از فرد مقدم بداریم و به موفقیتهای فردی مباهات نکنیم و به دیگران نیز حسادت نکنیم.

دیجیتال: تا حدودی برخلاف موارد فوق ، نروژ و کل منطقه اسکاندیناوی یک جامعه کاملاً دیجیتالی است. در آستانه بی پول شدن ، اکثر نروژی ها حتی پول نقد حمل نمی کنند و برای خریدهای روزمره به کارت های نقدی ، کارت های اعتباری و برنامه های پرداخت تلفن همراه اعتماد نمی کنند.

اخذ اقامت نروژ چندین راه دارد، در ادامه این روش ها را خواهید خواند:

مهاجرت به نروژ به هدف ادامه تحصیل

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

مهاجرت به نروژ برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی مانند دکتری، کارشناسی ارشد، کارشناسی و حتی پایین تر امکان پذیر است. تحصیل در نروژ تا مقطع کارشناسی عموما به زبان انگلیسی صورت میگیرد و گذراندن دوره زبان نروژی و دریافت مدرک سطح B1 در کنار داشتن نمره آیلتس 5.5 یا بالاتر از پیش نیازهای آن است.

آموزش در دوره کارشناسی ارشد و دکتری در نروژ اکثرا به زبان انگلیسی است که اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی در این مقطع را راحت تر می کند. تحصیل در نروژ رایگان است اما با توجه به اینکه تنها امکان کار نیمه وقت هنگام تحصیل وجود دارد، به منظور دریافت اقامت تحصیلی باید به مقامات این کشور اثبات کنید توان تامین مالی خود در دوره اقامت را دارید. ارائه مدارک بانکی و یا پول نقد از جمله راه های اثبات این موضوع است.

قوانین مهاجرت چیست؟

نروژ جمعیت نسبتاً کمی دارد – کمی بیش از 5 میلیون نفر – بنابراین مهاجرت می تواند تأثیر عمده ای در کشور داشته باشد.

بسیار بیشتر از گفته های شخصی که به انگلستان نقل مکان می کند ، جایی که جمعیت 65 میلیون نفر است. یا حتی شخصی که به ایالات متحده نقل مکان می کند ، جایی که جمعیت بیش از 325 میلیون نفر است.شرایط مهاجرت به موارد زیادی از جمله تابعیت ، دلیل مهاجرت ، صلاحیت های حرفه ای و شرایط خانوادگی و مالی شما بستگی دارد.

شرایط و نکات مربوطه

بدون شک بهترین دوره تحصیلی برای دریافت مهاجرت دکتری است؛ چراکه دانشگاه حقوقی برای دانشجویان در حال تحصیل در نظر میگیرد و علاوه بر آن امکان جستجو برای کار تمام وقت برای تامین کامل مالی نیز میسر است. از آنجا که برای اقدام به درخواست اقامت دائم باید سه سال در این کشور زندگی و کار کرده باشید میتوانید بعد از پایان دوره دکتری اقامت کاری دریافت کنید تا دوره سه ساله تکمیل شود (برعکس مقاطع تحصیلی پایین تر، مدت زمانی که در حال تحصیل در مقطع دکتری هستید جزو این دوره سه سال کار و زندگی محسوب می شود).

اما لازم به ذکر است که پذیرش در این مقطع بسیار دشوار می باشد و رقابت بسیار عظیم. بنابراین پیشنهاد ما این است که ابتدا در مقطع کارشناسی ارشد اقدام و تحصیل کنید سپس برای دکتری در این کشور و یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا اقدام کنید.

با توجه به شرایط دانشجو می توان با اخذ ویزای تحصیلی، اخذ اقامت کشور نروژ را گرفت. دولت نروژ به دانشجو اجازه ی کار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد. اگر دانشجو شرایطی را که دولت نروژ درنظر گرفته رعایت کند می تواند بعد از فارغ التحصیلی ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر و تبدیل کند. در نهایت اگر بعد از پنج سال بدون مشکل سپری شود و قوانین و شرایط دولت نروژ را زیر پا گذاشته نشود به فرد اقامت دائم داده می شود.

اخذ اقامت نروژ ازطریق کار

بنابراین ، اگر اساس انتقال به نروژ مربوط به اشتغال باشد ، یافتن شغل بسیار مهم است ، درست است؟ کاملا!

به عنوان یک کشور کوچک ، نروژ مناطقی با کمبود مهارت از جمله ICT ، ساخت و ساز و مراقبت های بهداشتی دارد. صنعت انرژی همچنان به عنوان یک کارفرمای بزرگ باقی مانده است اما به دلیل رکود چند سال پیش ، رقابت در سمت ها زیاد است.

به منظور مهاجرت کاری افراد می بایست دعوت نامه همکاری از طرف یک شرکت نروژی داشته باشند با اینکه اکثر شرکت ها ترجیح می دهند که هموطنان خود را استخدام کنند. اما اگر آگهی ای برای یک پست منجر به جذب هیچ نروژی ای نشد شانس مهاجران برای دریافت کار بالا می رود. کارمندان شرکت های عضو اتحادیه اروپا نیز میتوانند برای کار در نروژ اقدام کنند. در صورت داشتن مهارت و یا کسب و کار مستقل افراد بعد از گذراندن پیش شرط های لازم میتوانند با عنوان جستجو برای کار درخواست ویزای کاری برای اداره مهاجرت نروژ ارسال کنند. برای دریافت اقامت دائم مهاجرین می بایست حداقل به مدت سه سال در این کشور به کار مشغول باشند.

 

مهاجرت و اقامت در نروژ

اگر بخواهید در دوره ی سه ساله یا بیشتر در نروژ زندگی کنید می توانید برای اجازه ی اقامت دائم تقاضا دهید. طبق قانون مهاجرت نروژ شخص باید سه سال را تماما در نروژ بصورت قانونی زندگی کند. شما اجازه دارید در طول این سه سال هفت ماه خارج از نروژ بگذرانید و این غیبت ها نباید بیشتر از سه ماه باشد.

مهاجرت از طریق خانواده

بیشترین حجم ورود مهاجر به کشور نروژ از طریق خانواده است. در این روش یکی از افراد خانواده که از قبل (به هر دلیلی) به نروژ مهاجرت کرده و مقیم این کشور است در صورت داشتن شرایط مالی مناسب برای تامین مالی خانواده اش میتواند به عنوان حامی عمل کرده و اعضای خانواده ی خود را برای مهاجرت به نروژ دعوت کند. ارائه مدارک بانکی و اثبات توانایی در تامین نیازهای مالی افراد خانواده توسط حامی در این روش ضروری است. مبلغ مورد نیاز در هر مورد میتواند متفاوت باشد.

یکی از الزامات کلیدی در قانون مهاجرت نروژ این است که شما دوره ی زبان و مطالعات جامعه ی نروژی را کامل کنید. همچنین مدارک ساپورت کننده برای مهاجرت دائم به نروژ نیاز است. این مدارک مهاجرتی به نروژ برای تضمین قانونی اقامت سه ساله ی آینده ی شما و مسافرت های خارجی و داخلی شما در طول این سه سال می باشد. مدارک همچنین باید مطالعه ی زبان نروژی شما را تایید کند.