مهاجرت به نروژ

مهاجرت به نروژ

کشور نروژ با جمعیت بالای پنج میلیون و دویست هزار نفر از کشورهای مهاجر پذیر در ناحیه اسکاندیناوی واقع در شمال دانمارک است که مرز مشترک خاکی با کشورهایی چون سوئد و فنلاند دارد.

مهاجرت و اقامت در نروژ

با میانگین دمای 18 تا 3- درجه سانتی گراد در سال، نروژ جزو کشورهای سردسیر محسوب می شود. سیستم آموزشی در نروژ امکان تحصیل رایگان را برای همه فراهم می آورد. که این می تواند یکی از دلایل خوب برای مهاجرت به نروژ باشد. علاوه بر تحصیل رایگان، خدمات درمانی نیز در کشور نروژ تا سن 16 سالگی کاملا رایگان است و توسط بودجه دولت هزینه آن تامین می شود. شهروندان بالغ برای بهره مندی از خدمات درمانی رایگان، باید سالانه مبلغی را به عنوان بیمه پرداخت کنند تا کارت معافیت درمانی دریافت کنند.

شرایط لازم برای مهاجرت به نروژ

چهار روش قانونی مرسوم برای مهاجرت به نروژ به ترتیب این ها هستند: بودن در کنار خانواده، محافظت (پناهندگی)، کار و یا تحصیل است. از آنجا که زبان رسمی کشور نروژ انگلیسی نیست، بسته به هدف مهاجرت افرادی که قصد ورود به کشور را دارند باید حداقل مدرک زبان نروژی سطح A1 تا B2 را دریافت کنند. در کنار زبان نروژی داشتن آیتلس با نمره حداقل 5 و بسته به نوع مهاجرت حتی تا 6 و بالاتر ضروری است.

علاوه بر زبان، گذراندن دوره مطالعات اجتماعی که به منظور آشنایی افراد با آداب و رسوم کشور و افزایش آگاهی فردی آنها در مورد نحوه زندگی در نروژ برگزار می شود از دیگر پیش نیازهای کسب اقامت در کشور نروژ است. کسب اجازه ی اقامت دائم شامل حق اجازه کار و اقامت دائم می باشد. برای درخواست اقامت دائم در نروژ می بایست حداقل سه سال در این کشور زندگی کنید. نروژ از سال 2001 جرو پیمان شینگن است و با داشتن ویزای شینگن میتوان به این کشور سفر کرد.

اخذ اقامت نروژ چندین راه دارد، در ادامه این روش ها را خواهید خواند:

مهاجرت به نروژ به هدف ادامه تحصیل

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

مهاجرت به نروژ برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی مانند دکتری، کارشناسی ارشد، کارشناسی و حتی پایین تر امکان پذیر است. تحصیل در نروژ تا مقطع کارشناسی عموما به زبان نروژی صورت میگیرد و گذراندن دوره زبان نروژی و دریافت مدرک سطح B1 در کنار داشتن نمره آیلتس 5.5 یا بالاتر از پیش نیازهای آن است.

آموزش در دوره کارشناسی ارشد و دکتری در نروژ اکثرا به زبان انگلیسی است که اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی در این مقطع را راحت تر می کند. تحصیل در نروژ رایگان است اما با توجه به اینکه تنها امکان کار نیمه وقت هنگام تحصیل وجود دارد، به منظور دریافت اقامت تحصیلی باید به مقامات این کشور اثبات کنید توان تامین مالی خود در دوره اقامت را دارید. ارائه مدارک بانکی و یا پول نقد از جمله راه های اثبات این موضوع است.

شرایط و نکات مربوطه

بدون شک بهترین دوره تحصیلی برای دریافت مهاجرت دکتری است؛ چراکه دانشگاه حقوقی برای دانشجویان در حال تحصیل در نظر میگیرد و علاوه بر آن امکان جستجو برای کار تمام وقت برای تامین کامل مالی نیز میسر است. از آنجا که برای اقدام به درخواست اقامت دائم باید سه سال در این کشور زندگی و کار کرده باشید میتوانید بعد از پایان دوره دکتری اقامت کاری دریافت کنید تا دوره سه ساله تکمیل شود (برعکس مقاطع تحصیلی پایین تر، مدت زمانی که در حال تحصیل در مقطع دکتری هستید جزو این دوره سه سال کار و زندگی محسوب می شود).

اما لازم به ذکر است که پذیرش در این مقطع بسیار دشوار می باشد و رقابت بسیار عظیم. بنابراین پیشنهاد ما این است که ابتدا در مقطع کارشناسی ارشد اقدام و تحصیل کنید سپس برای دکتری در این کشور و یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا اقدام کنید.

با توجه به شرایط دانشجو می توان با اخذ ویزای تحصیلی، اخذ اقامت کشور نروژ را گرفت. دولت نروژ به دانشجو اجازه ی کار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد. اگر دانشجو شرایطی را که دولت نروژ درنظر گرفته رعایت کند می تواند بعد از فارغ التحصیلی ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر و تبدیل کند. در نهایت اگر بعد از پنج سال بدون مشکل سپری شود و قوانین و شرایط دولت نروژ را زیر پا گذاشته نشود به فرد اقامت دائم داده می شود.

تعدادی از ویزاهای دانشجویانی که از طریق موسسه EUSTUDY به کشور نروژ برای تحصیل اعزام شده اند:

1 مهاجرت به نروژ

2 مهاجرت به نروژ

"<yoastmark

اخذ اقامت نروژ ازطریق کار

به منظور مهاجرت کاری افراد می بایست دعوت نامه همکاری از طرف یک شرکت نروژی داشته باشند با اینکه اکثر شرکت ها ترجیح می دهند که هموطنان خود را استخدام کنند. اما اگر آگهی ای برای یک پست منجر به جذب هیچ نروژی ای نشد شانس مهاجران برای دریافت کار بالا می رود. کارمندان شرکت های عضو اتحادیه اروپا نیز میتوانند برای کار در نروژ اقدام کنند. در صورت داشتن مهارت و یا کسب و کار مستقل افراد بعد از گذراندن پیش شرط های لازم میتوانند با عنوان جستجو برای کار درخواست ویزای کاری برای اداره مهاجرت نروژ ارسال کنند. برای دریافت اقامت دائم مهاجرین می بایست حداقل به مدت سه سال در این کشور به کار مشغول باشند.

 

مهاجرت و اقامت در نروژ

اگر بخواهید در دوره ی سه ساله یا بیشتر در نروژ زندگی کنید می توانید برای اجازه ی اقامت دائم تقاضا دهید. طبق قانون مهاجرت نروژ شخص باید سه سال را تماما در نروژ بصورت قانونی زندگی کند. شما اجازه دارید در طول این سه سال هفت ماه خارج از نروژ بگذرانید و این غیبت ها نباید بیشتر از سه ماه باشد.

مهاجرت از طریق خانواده

بیشترین حجم ورود مهاجر به کشور نروژ از طریق خانواده است. در این روش یکی از افراد خانواده که از قبل (به هر دلیلی) به نروژ مهاجرت کرده و مقیم این کشور است در صورت داشتن شرایط مالی مناسب برای تامین مالی خانواده اش میتواند به عنوان حامی عمل کرده و اعضای خانواده ی خود را برای مهاجرت به نروژ دعوت کند. ارائه مدارک بانکی و اثبات توانایی در تامین نیازهای مالی افراد خانواده توسط حامی در این روش ضروری است. مبلغ مورد نیاز در هر مورد میتواند متفاوت باشد.

مهاجرت به کشور نروژ و مسائل مربوطه

یکی از الزامات کلیدی در قانون مهاجرت نروژ این است که شما دوره ی زبان و مطالعات جامعه ی نروژی را کامل کنید. همچنین مدارک ساپورت کننده برای مهاجرت دائم به نروژ نیاز است. این مدارک مهاجرتی به نروژ برای تضمین قانونی اقامت سه ساله ی آینده ی شما و مسافرت های خارجی و داخلی شما در طول این سه سال می باشد. مدارک همچنین باید مطالعه ی زبان نروژی شما را تایید کند.