هزینه ی تحصیل در نروژ

همانطور که می دانید سازمان های آموزشی دولتی (مدارس، دانشگاه ها، کالج ها، کالج های دانشگاهی و غیره) در کشور نروژ برای آموزش هزینه ای از دانش آموزان دریافت نمی کنند. هزینه تحصیل در نروژ بسیار پایین تر از سایر کشور ها است. با این حال، هزینه تحصیل در یک کشور دیگر تنها به هزینه آموزش خلاصه نمی شود.

واحد پول این کشور کرون نروژ (NOK) است.

هزینه تحصیل در نروژ

دانشگاه های دولتی از دانشجویان بین المللی نیز هزینه ای برای آموزش دریافت نمی کنند اما بسته به محلی که برای تحصیل انتخاب می کنید احتمالا باید هر ترم هزینه کمی پرداخت کنید (معمولا چیزی بین 300 تا 600 کرون).

دلیل پرداخت این پول عضویت در سازمان رفاه دانشجویی و دسترسی به خدمات بهداشتی درمانی، مشاوره، امکانات ورزشی و کارت رسمی دانشجویی است. با کارت دانشجویی می توان تا حد زیادی از هزینه های جاری شما بکاهد زیرا با استفاده از آن از تخفیف دانشجویی در استفاده از حمل و نقل عمومی برخوردار خواهید شد (به علاوه تخفیف های دیگری مانند تخفیف بلیط موزه و نمایشگاه های هنری).

موسسات خصوصی برای تمامی برنامه ها و دروس شهریه دریافت می کند ولی این مبلغ در مقابل کشورهای دیگر ناچیز بوده و قابل مقایسه نیست. همچنین دانشجویان بین المللی مبلغ بالاتری به عنوان شهریه نسبت به دانشجویان نروژی پرداخت نمی کنند.

در برخی رشته ها نیز برای پاس کردن بعضی از واحدها در دانشگاه های دولتی باید هزینه ای پرداخت کنید. البته این درس ها بسیار نادر و معمولا برای مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و دکتری) هستند.

هزینه های جانبی تحصیل در نروژ

هزینه زندگی برای دانشجویان به شهری بستگی دارد که در آن تحصیل می کنند. شهرهای بزرگ تر (مانند اسلو) طبیعتا گران تر هستند.

می توانید در هنگام تحصیل درخواست وام دانشجویی بکنید و اگر شرایط مدنظر آنها را داشته باشید وام دانشجویی برای برای کمک به هزینه های خود دریافت کنید.

به طور متوسط هزینه ماهانه زندگی برای دانشجویان در نروژ از 9000 کرون تا 10000 کرون متغییر است (شهر های بزرگتر هزینه های بیشتر). البته تمامی دانشجویان می توانند با درخواست و دریافت مجوز کار به عنوان کمک هزینه زندگی تا 20 ساعت در هفته به کار نیمه وقت در طول ترم و یا به صورت تمام وقت در طول تعطیلات مشغول شوند.

کار پیدا کردن، مخصوصا در ابتدا، ممکن است کمی سخت باشد، به ویژه اینکه دانستن زبان نروژی برای اکثر مشاغل تقریبا ضروری است. اما با گذراندن دوره ی زبان نروژی که خود دانشگاه برگزار می کند و مدتی زندگی در نروژ این مشکل شما به مرور خود حل خواهد شد.

 

در ادامه نطرات دو دانشجوی بین المللی در نروژ را بخوانیم

هم مارتا و هم امیلی می گویند که بهترین روش این است که تا می توان از خرج کردن پرهیز کرد.

یورگنسن می گوید: «من به طور فعال از کتابخانه استفاده می کنم. به امانت گرفتن کتاب، از خریدن کتاب نو بهتر است. همچنین در اینترنت به دنبال کتاب های کلاسی ام می گردم تا بتوانم به صورت رایگان از آن ها استفاده کنم.» او در ادامه می گوید: «همچنین غذا و نوشیدنی را با خودم به رستوران سلف سرويس دانشگاه می آورم. اگر بخواهم هر روز قهوه بخرم، خیلی زود کلی پول خرج می شود.»

دانشگاه برگن یک نهاد عمومی است و هیچ گونه شهریه تحصیلی از دانشجویان درخواست نمی کند، و این شامل همه دانشجویان از همه کشورها می شود. همچنین اگر شما یک دانشجوی تبادلی باشید، از پرداخت هزینه ی ثبت نام ترم Sammen که 66 یورو است نیز معاف می شوید. با این وجود به شما همان تخفیف هایی تعلق می گیرد که به سایر دانشجویان در حمل و نقل عمومی، موزه ها، کنسرت ها و رویدادهای فرهنگی تعلق می گیرد.

معمولا دانشگاه های نروژ هزینه ای به عنوان شهریه دریافت نمی کنند و این مساله در مورد تمامی مقاطع صدق می کند. هر چند دانشجویان هر ترم حدود 600-300 کرون نروژ واریز خواهند کرد. این مبلغ همچنین به عنوان کمک هزینه برای خدمات رفاهی دانشجوی محلی محسوب می شود که این خدمات شامل خدمات بهداشتی و مشاوره ، تسهیلات ورزشی و فعالیت های فرهنگی می باشد.

خوابگاه های دانشجویی ارزان قیمت

هزینه تحصیل در نروژ

هزینه های مسکن بخش زیادی از بودجه یک دانشجو را در بر می گیرد، ولی نگران نباشید، شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی حق اسکان دارید، حقی که توسط سازمان رفاه دانشجویی (Sammen) برای شما فراهم شده است. هزینه های اسکان Sammen معمولاً از هزینه های اسکان معمولی در نروژ ارزان تر است. در واقع، دانشگاه برگن برای تمام دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارد اسکان را تضمین می کند.

یورگنسن می گوید: «من دانمارکی هستم و برایم جای تعجب نبود که هزینه های زندگی در نروژ زیاد است، ولی چون دانشجو هستم، پول زیادی ندارم. اگر شما پیشنهاد اسکان سازمان رفاه Sammen را قبول کنید و یکی از اتاق های آن ها را اجاره کنید، صرفه جویی زیادی در هزینه ها کرده اید.»

سازمان اسکان Sammen انواع مختلفی از اسکان را در مکان های مختلف برگن در اختیار شما می گذارد. متوسط هزینه اجاره ماهانه 4000 تا 7000 کرون نروژ است. همچنین اجاره شامل اینترنت رایگان نیز می شود. بزرگترین خوابگاه دانشجویی Fantoft نام دارد که دارای 1300 واحد می باشد.

خوابگاه Fantoft در نروژ