ادامه تحصیل در هلند به خاطر کیفیت بالا و رویکرد بین المللی اش شناخته شده است. این کشور بیشترین تعداد دوره های آموزشی به زبان انگلیسی را در کل قاره اروپا ارائه می دهد که این موضوع این کشور را به کشور بسیار جذابی برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است.

تحصیل در هلند

هلند بخشی از سرزمین های اصلی اروپا محسوب میشود که در بخش غربی آن قرار دارد. این کشور خط ساحلی پهناوری با دریای شمال دارد و با کشور های آلمان و بلژیک هم مرز است. همچنین اولین کشور غیر انگلیسی زبان بود که کورس های درسی مختلفی را با زبان انگلیسی به دانشجویان بین المللی ارائه میداد.

دانشجویان بین المللی در این کشور می توانند به زبان های هلندی و انگلیسی تحصیل کنند، که این مساله این کشور را به گزینه ی مناسبی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور تبدیل می کند. تحصیل در هلند مشابه سایر کشور های پرطرفدار از نظر طول مدت زمان تحصیل است:

 • مدرک لیسانس (BA, BSc, BEng): 3 تا 4 سال
 • مدرک فوق لیسانس (MA, MSc, MEng): 1 تا 2 سال
 • مدرک دکترا: 4 سال

 

این کشور از نظر آموزشی از کشورهای مورد تحسین قرارگرفته است و طی سالیان جایگاه خود را ثابت کرده است. در رنکینگ جهانی دو دانشگاه از این کشور جزو 100 دانشگاه برتر جهان بوده است. این دو دانشگاه، دانشگاه آمستردام و دانشگاه فناوری دلف می باشند.

در کشور مذکور بیشتراز 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی مستقر شده که این تعداد دانشگاه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار قابل توجه است البته قابل ذکر است که تنها حدود نیمی از این مراکز قابل تایید وزارت علوم ایران هستند.

دوره های تحصیلی

۱. دوره‌ آموزش‌ حرفه‌ای پيشرفته‌ (Middelbaar Beroepsonderwijs (MBO شامل‌ بخش‌ های فن‌آوری، اقتصاد، بهداشت‌ و كشاورزی است. طول‌ مدت‌ اين‌ دوره‌ها از یک تا چهار سال‌ تحصيلی است. شرط‌ ورود به‌ اين‌ دوره‌ مدارک چهار ساله‌ حرفه‌ای (VBO) و متوسطه‌ عمومی مقدماتی (Mava) است. در پايان‌ اين‌ دوره‌ها ديپلم‌ (MBO – Diploma) داده‌ می‌ شود.

۲. (Ingenieur (ing.) / Baccalaureus (be.) / Bachelor (B) این مدارک در مدارس‌ عالی حرفه‌ای (HBO) اعطا می‌شوند. طول‌ مدت‌ تحصيل‌ چهار سال‌ است‌ و در سال‌ چهارم‌ دانشجويان‌ پژوهشی عملی را در زمينه‌ مورد علاقه‌شان‌ انجام‌ داده‌ و پايان‌‌نامه‌ پژوهشی خود را نيز ارائه‌ می‌ دهند. دانشجو بايد در مجموع‌ 168 واحد (Credits) را بگذراند و در امتحانات‌ نهايی موفق‌ شود.

۳. Doctoral این مدارک در دانشگاه‌ها اعطا می‌شود. طول‌ مدت‌ تحصيل‌ چهار سال‌ است‌ و عملا تعداد اندكی از دانشجويان‌ می‌توانند دروس‌ خود را در چهار سال‌ به‌ پايان‌ برسانند. بنابراين‌، دوره‌ تحصيل‌ تا دو سال‌ قابل‌ افزايش‌ است. البته‌ در بعضی رشته‌ها تحصيلات‌ تا هشت‌ سال‌ نيز طول‌ می‌كشد. در مجموع‌ دانشجو بايد از 168 واحد (Credits) تا 252 واحد بگذراند. البته‌ تعداد واحدها به‌ رشته‌ تحصيلی مربوط‌ می‌شود.

سیستم آموزش عالی هلند از سه موسسه اصلی تشکیل می شود که عبارتند از: دانشگاهای پژوهشی، دانشگاه های علوم کاربردی، موسسات آموزش بین المللی

هر کدام از مدرک های لیسانس و فوق لیسانس و دکتری را فقط از موسسه خاصی می توان اخذ کرد. به این صورت که:

 • مدرک لیسانس: دانشگاه های پژوهشی و دانشگاه های علوم کاربردی
 • فوق لیسانس: در تمام موسسات
 • دکترا: دانشگاه های پژوهشی

شرایط ادامه تحصیل در هلند

شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها داشتن‌ ديپلم‌ مقدماتی دانشگاه ‌(VWO) و شرط‌ ورود به‌ مدارس‌ عالی حرفه‌ای (HBO) ديپلم‌ متوسطه‌ پيشرفته‌ (HAVO) است. دانشجويانی كه‌ اين‌ مدرک را نداشته‌ باشند، با حداقل‌ سن‌ 21 سال‌ می‌توانند برای رفتن‌ به‌ دانشگاه‌ امتحان‌ ورودی (Colloquium) را بگذرانند. دانشجويان‌ خارجی برای ورود به‌ دانشگاه‌ها بايد مدركی معادل‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ کشور مقصد داشته‌ باشند.

در سال‌های اخير دانشگاه‌ها و مدارس‌ عالی حرفه‌ای (HBO) در اين‌ كشور از نظر آموزشی به‌ يكديگر نزدیک شده‌اند. از 1086 انتقال‌ دانشجو از دانشگاه‌ به‌ مدارس‌ عالی حرفه‌ای و بالعكس‌ آسان‌ شده‌ است. دانشجويانی كه‌ سال‌ اول‌ مدارس‌ عالی حرفه‌ای را بگذرانند، می‌توانند وارد سال‌ اول‌ دانشگاه‌ شده‌ يا واحدهای خود را به‌ دانشگاه‌ منتقل‌ كنند.

 

1

آموزش عالی کشور هلند

بعد از اتمام دوره متوسطه (HAVO, VWO) دانش آموزان می توانند در یک دانشگاه تحقیقاتی و یا دانشگاه علوم کاربری برای گرفتن مدرک کارشناسی (HBO,WO) و بعد از آن برای کارشناسی ارشد و همینطور دکتری ادامه تحصیل دهند.

دانشگاه های تحقیقاتی (Universiteiten)

تمرکز دانشگاه های تحقیقاتی بر روی آموزش بر پایه تحقیقات در فضایی دانشگاهی و حرفه ای است. در مجموع 14 دانشگاه تحقیقاتی و 8 مرکز دانشگاهای پزشکی بیش از 200000 دانشجو را پذیرش می کنند و دوره کارشناسی سه ساله و یا دوره کارشناسی ارشد یک یا دو ساله به آنها ارائه می دهند. در دانشگاه های تحقیقاتی شما مدرک WO (wetenschappelijk onderwijs) دریافت می کنید.

مدرکWO  (مدرک کارشناسی تحقیقاتی)

WO به مدرک کارشناسی سه ساله دانشگاه های تحقیقاتی گفته می شود که طی آن دانشجویان می توانند مدارکی در هنر، علوم و یا حقوق دریافت کنند. برای شروع تحصیل در این مقطع باید دوره متوسطه (معادل VWO در هلند) را پشت سر گذاشته باشید. معمولا دانشجویان در سن 21 سالگی این مقطع را به اتمام می رسانند.

دانشگاه های علوم کاربردی  (Hogescholen)

در دانشگاه های علوم کاربردی (Hogescholen) به منظور استفاده مستقل از علم آموزش داده می شوند. این نوع دانشگاه ها رویکرد عملی دارند و در نتیجه دوره های لیسانس در حوزه های تخصصی چهار سال طول می کشد.

نکته دیگر اینکه بعد از به اتمام رساندن دوره چهار ساله کارشناسی دانشجویان می توانند تقریبا در هر دانشگاهی برای مدرک کارشناسی دوم و یا دوره کارشناسی ارشد ثبت نام کنند. در دانشگاه های علوم کاربردی شما مدرک HBO دریافت می کنید.

مدرک HBO (لیسانس علوم کاربردی)

HBO دوره کارشناسی (لیسانس) چهار ساله در دانشگاه های علوم کاربردی (hogeschool) است که طی آن دانشجویان می توانند مدرکی در حوزه هایی مانند طراحی، مهندسی، آی تی، آموزش و غیره دریافت کنند. HBO دانش تجربی و نظری را از طریق کار گروهی و کار آموزی با یکدیگر ترکیب می کند. معمولا دانشجویان در سن 21 سالگی این مقطع را به اتمام می رسانند.

تحصیل در مقطع لیسانس 

یکی از شرایط اعزام دانشجو در مقطع کارشناسی، داشتن مدرک دیپلم با معدل بالای 12 می باشد. همچنین دانشجویان می بایست مدرک ایلتس 6.5 را داشته باشند البته کسانی که مدرک زبان ندارند می توانند در کلاس های آموزشی زبان شرکت کنند.

ادامه تحصیل در مقطع لیسانس 4 سال به طول می انجامد و زبان تدریس در این دوره انگلیسی است. لازم به ذکر است ادامه تحصیل درکشور مذکور بدون مدرک زبان انگلیسی مقدور نیست و از الزامات پذیرش در دانشگاه های هلند و اخذ ویزای تحصیلی این کشور، مدرک زبان انگلیسی است.

دانشجویانی که تحصیل در مقطع لیسانس (WO یا HBO) را تکمیل کردند می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس

دانشجویان می توانند دوره فوق لیسانس خود را در کمتر از 2 سال به پایان برسانند. در این مقطع دانشجویان اجازه کار 20 ساعت در هفته را دارند که حقوق آنها در هفته حدود 160 تا 200 یورو می باشد.

زبان تدریس در اغلب دانشگاههای هلند برای بیشتر رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد انگلیسی است. مدرک زبان ایلتس با نمره ی حداقل 6 و نیم و یا مدرک IBT با نمره ی 80 از مدراک و شرایط پذیرش در دانشگاه های هلند در این مقطع است.

شرایط بورس شدن در صورت داشتن رزومه ای خوب و علمی می تواند فراهم باشد. داشتن مدرک کارشناسی مرتبط با رشته ی مورد درخواست از شرایط تحصیل در هلند در این مقطع است. متقاضی باید تمام مدارک خود را به زبان انگلیسی ترجمه کند. حداقل معدل باید 15 باشد.

دوره کارشناسی ارشد بین یک تا سه سال طول می کشد و حوزه ای از دانش نظری و یا کاربردی را پوشش می دهد.

 

 

تحصیل دکتری در هلند

ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های هلند 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان در این مقطع تحصیلی یا می توانند با بورسیه تحصیلی این مقطع تحصیلی را سپری کنند یا خودشان شهریه دانشگاه را پرداخت کنند.

دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در هلند می شوند، در ماه مبلغی حدود 2000 دلار حقوق دریافت میکنند به همین دلیل رقابت برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های هلند همراه با بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است.

کسانی که داوطلب اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکتری هستند باید مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه های معتبر داشته باشند. علاوه بر آن باید مدرک زبان آیلتس 6.5 و مقالات بین المللی را داشته باشند.

همچنین داوطلبین اخذ بورسیه تحصیلی می بایست یک استاد مشاور برای پشتیبانی از دکترای خود داشته باشند. دانشجویانی که همه و یا اغلب این شرایط را داشته باشند شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در دانشگاه های هلند را دارند.

در مقطع دکتری اغلب رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند. دانشجویان در مقطع دکتری میتوانند 30 ساعت در هفته را به کار مشغول شوند و مبلغی حدود 240 تا 300 یورو در هفته حقوق دریافت کنند.

مقطع Phd دوره ای چهار ساله است که بخش خاصی از دانش نظری را با تحقیقات و نوشتن پایان نامه پوشش می دهد.

 

هزینه های تحصیل

هزینه ی دانشگاه ها دو دسته هستند: دسته اول هزینه ای که دولت تعیین میکند و هرساله کمی به مقدار آن اضافه می شود. اکثر دانشجویان این کشور و سایر کشورهای اتحادیه اروپا EEA باید این نوع هزینه را برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در همین کشور پرداخت کنند. دسته ی دیگر هزینه ای است که توسط خود دانشگاه ها و موسسات برای افراد مقیم و یا با ملیت اروپایی تعیین می شود.

برای دانشجویان بین المللی این هزینه ها بیشتر خواهد بود. با این حال دانشگاه ها برای این افراد شرایطی را فراهم می کنند که هزینه ی تحصیل را یا در آغاز تحصیل تماما پرداخت کنند و یا در طول 10 ترم به طور اقساط.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا اگر موفق به دریافت بورسیه شوند تمامی این هزینه ها برایشان رایگان خواهد بود. همچنین جالب توجه است که تحصیل در مقطع دکترا در این کشور رایگان است.

دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی امکان‌پذیر است؛ بورسیه‌های تحصیلی کشور هلند از سوی دولت یا موسسه‌های معتبر ارائه می‌شوند و متقاضیان واجد شرایط (تابعیت غیراروپایی، مدرک تحصیلی معتبر، اخذ نامه پذیرش و مدرک زبان) باید در موعد مقرر باید درخواست خود را از طریق سایت‌ های دانشگا‌های این کشور ارائه دهند.

تامین بودجه تحصیل در هلند

از نظر بودجه دانشگاه ها و موسسات کشور هلند به یکی از این دو دسته تعلق دارند:

 • موسسات با بودجه دولتی که از طرف دولت حمایت مالی می شوند و در نتیجه اجازه ارائه مدارک رسمی را دارند.
 • موسسات مورد تایید دولت که با وجود اینکه از طرف دولت تامین مالی نمی شوند اما دولت هلند به آنها اجازه ارائه مدرک به دانشجویان را داده است.

هزینه های تحصیل

شهریه دانشگاه برای دانشجویان هلندی و اروپایی

بیشتر هزینه ی تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هلند برای دانشجویان هلند و اروپایی توسط دولت پوشش داده می شود. البته دانشجویان باید سالانه مبلغی حدود 2000 یورو بابت شهریه پرداخت کنند که میزان آن توسط دولت تایین می شود.

شهریه دانشگاه برای دانشجویان غیر اروپایی در هلند

هزینه های تحصیل برای دانشجویان غیر اروپایی که برای تحصیل به هلند می آیند معمولا بیشتر است. مقدار هزینه به موسسه آموزشی، مدرک، نوع مجوز اقامت دانشجو و این که آیا در گذشته در هلند تحصیل کرده اند و این که آیا بورسیه دریافت کرده اند بستگی دارد.

توصیه می شود برای فهمیدن مقدار دقیق هزینه ها با موسسه آموزشی مورد نظرتان مستقیما ارتباط برقرار کنید.

هزینه مدارس غیرانتفاعی در هلند

مدارس غیرانتفاعی مانند مدرسه های کسب و کار دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) برگزار می کنند با شهریه ای بین 16000 تا 36000 یورو (برای تمام دوره).

تامین هزینه های دانشجو

دولت هلند یک سیستم تامین هزینه دانشجو (studiefinanciering) برای کمک به دانشجویان در پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی (شامل هزینه حمل و نقل عمومی) دارد. این که دقیقا این سیستم چه هزینه هایی را در بر می گیرد به رشته ای بستگی دارد که شما در حال تحصیل در آن هستید.

این کمک هزینه برای دانشجویان هلند در دسترس است. البته د انشجویان اروپایی یا افرادی که مجوز اقامت نوع 2، 3 و 4 دارند نیز گاهی اوقات این کمک هزینه را می توانند دریافت کنند.

دیگر هزینه های هنگام تحصیل

هزینه های جانبی دیگر که هنگام تحصیل در هلند باید به آنها توجه کنید این موضوعات را شامل می شوند:

 • هزینه های ویزا و مجوز اقامت.
 • هزینه سفر به هلند.
 • هزینه سکونت در هلند (اقامت کوتاه، اتاق، آپارتمان، خانه دانشجویی و غیره).
 • بیمه سلامت هلند بسته به این که از کدام کشور هستید و چه مدت قصد اقامت دارید.
 • وسایل تحصیلی شامل کتاب ها و لوازم.
 • هزینه های روزانه ی معمول مانند خرید، حمل و نقل عمومی و فعالیت ها در اوقات فراغت.

دانشجویان معمولا می توانند در بسیاری رستوران ها، کافه ها، سینما ها و موزه ها تخفیف ویژه ای دریافت کنند.

شرایط کار دانشجویی

اگر در طول تحصیل در هلند مشغول به کار نیز هستید می توانید هزینه های تحصیل را از مالیات سالانه بر درامد کم کنید. هزینه های تحصیلی که این موضوع را شامل می شوند عبارتند از:

 • دوره های و مدارکی مانند کارشناسی ارشد، کارشناسی، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBO ،(MBA و چند دوره خاص دیگر
 • کتاب های درسی
 • یک رایانه
 • لوازم درسی مانند برنامه های تخصصی یا قطعات

هزینه های سفر، سکونت و یا دوره های زبان امکان کسر از مالیات را ندارند.

شرایط کار دانشجویی

سیستم نمره دهی در دانشگاه های هلند

نمره در دانشگاه های هلند از 1 (خیلی ضعیف) تا 10 (نخبه) متغییر است. نمره 5.5 حداقل نمره قبولی است. با اینکه دامنه نمره از 1 تا 10 است اما نمره های 1 تا 3 و 9 تا 10 بسیار کم داده می شود.

لطفا به خاطر داشته باشید که نمره مورد نیاز به نوع درس و مقطعی که به دنبال آن هستید نیز بستگی دارد. به عنوان مثال نمره 7.5 ممکن است برای کارشناسی ارشد کافی باشد اما برای دکتری کافی نخواهد بود.

پیش نیاز های ورود به دانشگاه های هلند

 • مجوز اقامت برای شهروندان غیر اروپایی.
 • مهارت کافی در انگلیسی: تافل (حداقل 550 امتحان برگه، 213 کامپیوتری)، آیلتس (حداقل 6)، GMAT یا GRE.
 • معدل میانگین 7 تا 7.5 (دیپلم خارجی)
 • پذیرش از طرف دانشگاهی که برای آن درخواست داده اید. موسسات ممکن است درخواست شما را رد کنن یا اگر احساس کنند شما به طور کامل صلاحیت ندارید ممکن است از شما بخواهند آزمون هایی را بگذرانید.

نمرات و معدل های مورد نیاز بسته به دانشگاه، رشته و مقطع متفاوت خواهند بود. به علاوه، به یاد داشته باشید که درخواست کننده در برخی زمینه ها بسیار بالاتر از ظرفیت موجود است، در این صورت فراید انتخاب بهترین گزینه ها صورت می گیرد.