هلند صاحب یکی از بهترین سیستم های دانشگاهی در اروپا است. به علاوه، این کشور سابقه ای غنی در زمینه دست آوردهای علمی، هنری و فرهنگی دارد. به منظور استفاده از این فضای باز و خلاق برای تبادل ایده در سطح بین الملل هلند تبدیل به انتخاب بسیاری از دانشجویان برای تحصیل دکتری در هلند شده است. غنای فرهنگی و داشتن جمعیتی چند زبانه باعث شده بیشتر دوره های دکتری در هلند به زبان انگلیسی تدریس شوند.

تحصیل دکتری در هلند

تحصیل دکتری در هلند

تحصیل دکتری در هلند

محققان دوره دکتری در دانشگاه های هلند از ارزش بالایی برخوردار هستند که این موضوع مزیت های بسیاری برای دانشجویان بین المللی دارد:

  • وضعیت کارمندی – بیشتر دانشجویان دکتری در هلند کارمندان حقوق بگیر دانشگاه هستند (همراه با وظایف و حقوق مرتبط با آن مانند تدریس).
  • جمعیت دانشجویان بین المللی – از سنت های هلند جابجایی دانشجوها است. حدود 10% دانشجویان دانشگاه های هلند برا تحصیل از کشورهای دیگر وارد هلند شده اند.
  • سیستم دانشگاهی تاریخی – هلند دانشگاه هایی دارد که قدمت آنها به قرن 16 میلادی باز میگردد.
  • شهرت جهانی – طبق آخرین رده بندی ها، 12 دانشگاه هلند در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند

دانشگاه های هلند

در هلند سه نوع موسسه آموزش عالی وجود دارد اما به عنوان دانشجو دکتری شما به احتمال زیاد در یکی از دانشگاه ها تحقیقاتی هلند تحصیل خواهید کرد. انواع دانشگاه در هلند از این قرار است:

  • دانشگاه های تحقیقاتی – موسسه دانشگاهی اصلی برای تحقیق در سطح دکتری با امکانات پیشرفته و کارکنان خبره برای آموزش به دانشجویان دکتری.
  • دانشگاه های علوم کاربردی – یا موسسات HBO در هنر و علوم تجربی تخصص دارند و دوره های دکتری ارائه نمی دهند.
  • موسسات آموزش بین المللی – بخش کوچکتری از آموزش عالی که با تمرکز بر روی تبادل دانش میان فرهنگ ها برای دانشجویانی بین المللی طراحی شده است. در حال حاضر تنها موسسه IHE Delft Institute for Water Education برنامه دکتری ارائه می کند.

با اینکه دوره های دکتری در هلند توسط دانشگاه های تحقیقاتی ارائه می شود اما تحصیلات شما در دانشکده های تحصیلات تکمیلی (مربوطه به یک دانشگاه خاص) یا دانشکده های تحقیقات (که توسط مجموعه ای از موسسات ایجاد شده) ادامه می یابد.

رتبه دانشگاه های هلند

دانشگاه های هلند در سطح جهانی شناخته شده هستند. نام دانشگاه های هلند را می تواند بین رتبه های برتر سه تا از مهمترین سیستم های رتبه بندی جهانی دانشگاه ها یافت. در سال 2019 دوزاده دانشگاه هلند در بین 200 دانشگاه برتر جهان بودند.

 

5 دانشگاه برتر هلند

نام

THE 2019 QS 2019

ARWU 2018

دانشگاه فن آوری دلفت

58 52 151-200
دانشگاه تحقیقاتی واگنینگن =59 125

101-150

دانشگاه آمستردام

62 57 101-150
دانشگاه لیدن 68 =122

74

دانشگاه اراسموس رتردام

70 179

79

ساختار دکتری

تحصیل دکتری در هلند

تحصیل دکتری در هلند

دوره دکتری در هلند طبق فرایند بولوگنا (Bologna) دوره سوم تحصیل و با تمرکز بر تحقیقات است. تحقیقات دکتری در هلند بر روی یک موضوع خاص صورت می گیرد و در غالب یک رساله مکتوب می گردد که نشان دهنده نتیجه گیری های اصلی دانشجو است.

وضعیت کاری

بیشتر دانشجویان دکتری به عنوان محققین حرفه ای استخدام دانشگاه می شوند و در نتیجه در طول تحصیل خود درآمد دریافت خواهد کرد. در ازای دریافت این درآمد انتظار می رود به عنوان یک محقق وظایفی را بر عهده بگیرید و به موسسه آموزشی خود در کارهای دانشگاهی کمک کنید. معمولا این وظایف شامل تدریس در دانشگاه می شوند.

طول دوره دکتری

دوره دکتری در هلند حداقل چهار سال طول می کشد. علت این موضوع هم وضعیت شغلی شما در دانشگاه به عنوان یک محقق دکتری و وظایف مدیریتی و آموزشی است که بر عهده شما است.

محققین دکتری که به صورت رسمی با یک دانشگاه ارتباط ندارند ممکن است زمان بیشتری برای تکمیل تحصیلات خود نیاز داشته باشند.

راهنما

دانشجویان دکتری راهنمایی دارند که یکی از اساتید متخصص دانشگاه است و وظیفه نظارت بر تحقیقات و فرایند نوشتن پایان نامه شما دارد. استاد راهنما وظیفه تایید نهایی پایان نامه شما برای ارائه را نیز دارد.

مراسم دفاع دکتری

یکی از جنبه های خاص دکتری در هلند مراسم دفاع از پایان نامه است. تمام شرکت کنندگان در مراسم باید لباس کامل دانشگاهی بپوشند و برای خطاب قرار دادن یک دیگر از عناوین و عبارات خاص استفاده کنند. شروع و پایان مراسم توسط یکی از مامورین دانشگاه (beadle) و با استفاده از یک گرز عصا مانند مشخص می گردد. به علاوه، شما اجازه دارید تا دو حامی (paranimfen) داشته باشید که در گذشته به عنوان محافظ دانشجو عمل میکردند (در صورتی که بحث بر سر پایان نامه به دعوا ختم می شد) اما امروزه بیشتر به منظور حمایت روحی حضور دارند.

در طول مراسم دفاع شما توسط یک کمیته دکتری ارزیابی می شوید که از حداقل سه دانشگاهی (یا بیشتر) تشکیل می شود و وظیفه آنها مشخص کردن لیاقت رساله شما برای دریافت مدرک دکتری است. این کمیته ممکن است شامل یک استاد، یا «رقیب بسیار دانا» (hoggeleerde opponent)، یا یک دانشگاهی فوق دکتری، یا «رقیب دانا» (zeergeleerde opponent) باشد. ممکن است توسط سایر افرادی که به مراسم دعوت شده اند نیز سوالاتی از شما بشود.

کمیته دکتری پنج هفته بعد از دریاف رساله شما فرصت دارد تا نظر خود را اعلام کنند. در نتیجه قبل از دفاع معمولا کمیته تصمیم خود را گرفته است و فرایند دفاع از پایان نامه بیشتر ماهیتی تشریفاتی دارد.

انتظار می رود دانشجویان دکتری حداقل یک بخش از پایان نامه خود را قبل از دفاع و ارزیابی به چاپ رسانده باشند.

هزینه های تحصیل دکتری در هلند

بیشتر دانشجویان دکتری در هلند کارمند دانشگاه محسوب می شوند و در نتیجه برای تامین هزینه های تحقیقاتشان درامدی دریافت می کنند. به همین خاطر هزینه ای برای تحصیل در این مقطع وجود ندارد.

البته انواعی از دانشجویان دکتری وجود دارند که ممکن است کارمند دانشگاه محصوب نشوند:

  • همکاران قراردادی تحقیقات دکتری توسط منابع خارجی مانند بورس تحلیلی یا کارمندان خارجی تامین مالی می شوند.
  • دانشجویان دکترای بیرونی تامین مالی خود را بر عهده دارند و در وقت آزاد خود بر روی تحقیقات دکتری کار می کنند.

این دانشجویان دکتری معمولا باید نوعی از هزینه تحصیل را پرداخت کنند. مبلغ دقیق شهریه متفاوت است و بسته به نوع تحقیق، طول تحقیق و موسسه متفاوت است.

جدا از این هزینه آموزش، تمامی دانشجویان دکتری باید شهریه ثابتی پرداخت کنند که برای هزینه های نظارت، آزمون ها، دسترسی به دانشگاه و لوازم است. مقدار دقیق این هزینه ها بسته به دانشگاه متفاوت است.

تقاضا برای تحصیل دکتری در هلند

پیش نیاز

پیش نیاز اصلی برای تحصیل در مقطع دکتری در هلند داشتن مدرک کارشناسی ارشد در زمینه ای مرتبط است. پیش نیاز های دیگری که توسط دانشگاه تعیین می شود بین موسسات آموزش عالی مختلف می تواند متفاوت باشد. از آنجا که محققین دکتری در هلند کارمند دانشگاه محسوب می شوند ممکن است از شما بخواهند فرایند های بیشتری را در طی درخواست برای دکتری پشت سر بگذارید.

پیش نیاز زبان

بیشتر برنامه ها دکتری در هلند به زبان انگلیسی تدریس می شوند و دانشجویان غیر انگلیسی زبان باید نمره های مناسب در آزمون های زبان انگلیسی را ارائه کنند. به عنوان مثال نمره حداقل 6.5 برای آیلتس و حداقل نمره 90 برای تافل اینترنتی.

فرایند درخواست

سال تحصیلی هلند از دسامبر تا آگوست است. مهلت ارسال درخواست برای بیشتر دوره ها تا اول ماه می است. اما از آنجا که دوره های دکتری چندان به چهارچوب زمانی امتحانات و کلاس های درس وابسته نیستند مهلت برای ارسال درخواست می تواند متغییر باشد.

بسیاری از درخواست های تحصیل در مقاطع مختلف را میتوان از طریق پرتال آموزش عالی هلند Studielink ارسال کرد که نیاز به ثبت نام و ایجاد حساب کاربردی برای ارسال اطلاعات دارد. از این درگاه می توان برای پرداخت هزینه های تحصیل نیز استفاده کرد.

البته برای بسیاری از دوره های دکتری باید به صورت مستقیم درخواست را به دانشگاه مورد نظر خود بدهید. فرایند درخواست بسته به موسسه می تواند متفاوت باشد.

آیا می توانم بعد از تحصیل دکتری در هلند کار کنم؟

بعد از اتمام تحصیل دانشجویان غیر اروپایی باید درخواست مجوز اقامت سال کاریابی (Orientation Year) بدهند که هزینه آن 285 یورو است.