1 تحصیل رایگان در هلند

ادامه تحصیل در کشور هلند به خاطر کیفیت بالا و رویکرد بین المللی اش شناخته شده است. این کشور بیشترین تعداد دوره های آموزشی به زبان انگلیسی را در کل قاره اروپا ارائه می دهد که این موضوع هلند را به کشور بسیار جذابی برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است.

تحصیل رایگان در هلند

مانند بیشتر کشور های اروپایی، تحصیل رایگان در هلند نیز ممکن نیست، اما به لطف یارانه دولت هزینه تحصیل در هلند از بسیاری کشور های دیگر مانند انگلستان ارزان تر است. در واقع در کنار تنوع رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی این موضوع از دیگر دلایل مهم است که بسیاری از دانشجویان برای تحصیل کشور هلند را انتخاب می کنند.

در صورت نداشتن توان مالی کافی روش های مختلفی برای تحصیل در هلند وجود دارد. شاید بهترین گزینه درخواست برای بورس تحصیلی است. همانطور که در پست «بورس تحصیلی هلند» مشاهده کردید سیستم آموزش عالی هلند دامنه وسیعی از بورس های تحصیلی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

در صورت موفق نشدن در گرفتن بورس تحصیلی می توانید با کار نیمه وقت و ارسال پول از کشور هزینه های خود را در هلند تامین کنید. البته به خاطر داشته باشید که تحصیل رایگان در هلند برای دانشجویان دکتری امکان پذیر است. دانشجویان مقطع دکتری اغلب کارمند دانشگاه محل تحصیل خود محسوب می شوند که این خود حقوق و همینطور وظایفی را بر عهده دارد.

با وجود اینکه دانشجویان دکتری همچنان می بایست شهریه ثابتی را پرداخت کنند اما اغلب حقوق دریافی آنها از دانشگاه هزینه هایشان را پوشش می دهد.

بورسیه تحصیلی هلند برای دانشجویان غیر اروپایی

در سال ۲۰۱۵ دولت هلند بورسیه تحصیلی را به منظور جذب دانشجویان بین المللی برای تحصیل رایگان در هلند، به کشور معرفی کرد. این بورس برای دانشجویان خارج از منطقه تجاری اروپا (EEA) است که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد در هلند را دارند. ارزش مالی هر بورس ۵۰۰۰ یورو است و در اولین سال تحصیل برای پوشش هزینه های آموزشی به دانشجو اهدا می شود.

 

2 تحصیل رایگان در هلند

 

بورس هلند تاکید خاصی بر استعداد دارد و سالانه به چند صد دانشجو بین المللی اهدا می شود. معیار های خاص انتخاب برای بورس به موسسات هلندی بستگی دارند که دانشجویان در آنها تقاضای تحصیل کرده اند زیرا انتخاب دانشجو برای بورس بر عهده خود موسسات است.

هزینه تحصیل در هلند

هزینه ی دانشگاه ها دو دسته هستند: دسته اول هزینه ای که دولت تعیین میکند و هرساله کمی به مقدار آن اضافه می شود. اکثر دانشجویان این کشور و سایر کشورهای اتحادیه اروپا EEA باید این نوع هزینه را برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در همین کشور پرداخت کنند. دسته ی دیگر هزینه ای است که توسط خود دانشگاه ها و موسسات برای افراد مقیم و یا با ملیت اروپایی تعیین می شود.

برای دانشجویان بین المللی این هزینه ها بیشتر خواهد بود. با این حال دانشگاه ها برای این افراد شرایطی را فراهم می کنند که هزینه ی تحصیل را یا در آغاز تحصیل تماما پرداخت کنند و یا در طول ۱۰ ترم به طور اقساط.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا اگر موفق به دریافت بورسیه شوند تمامی این هزینه ها برایشان رایگان خواهد بود. همچنین جالب توجه است که تحصیل در مقطع دکترا در این کشور رایگان است.

دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی امکان‌پذیر است؛ بورسیه‌های تحصیلی کشور هلند از سوی دولت یا موسسه‌های معتبر ارائه می‌شوند و متقاضیان واجد شرایط (تابعیت غیراروپایی، مدرک تحصیلی معتبر، اخذ نامه پذیرش و مدرک زبان) باید در موعد مقرر باید درخواست خود را از طریق سایت‌ های دانشگا‌های این کشور ارائه دهند.

تحصیل رایگان در هلند

هزینه های هنگام تحصیل

هزینه های جانبی دیگر که هنگام تحصیل در هلند باید به آنها توجه کنید این موضوعات را شامل می شوند:

  • هزینه های ویزا و مجوز اقامت.
  • هزینه سفر به هلند.
  • هزینه سکونت در هلند (اقامت کوتاه، اتاق، آپارتمان، خانه دانشجویی و غیره).
  • بیمه سلامت هلند بسته به این که از کدام کشور هستید و چه مدت قصد اقامت دارید.
  • وسایل تحصیلی شامل کتاب ها و لوازم.
  • هزینه های روزانه ی معمول مانند خرید، حمل و نقل عمومی و فعالیت ها در اوقات فراغت.

دانشجویان معمولا می توانند در بسیاری رستوران ها، کافه ها، سینما ها و موزه ها تخفیف ویژه ای دریافت کنند.