تحصیل مهندسی در هلند

هلند از نظر آموزشی از کشورهای مورد تحسین قرارگرفته است و طی سالیان جایگاه خود را ثابت کرده است. در رنکینگ جهانی دو دانشگاه از این کشور جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان برای تحصیل مهندسی در هلند بوده است. این دو دانشگاه، دانشگاه آمستردام و دانشگاه فناوری دلف می باشند.

در کشور هلند بیشتراز ۱۶۰ مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی مستقر شده که این تعداد دانشگاه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار قابل توجه است البته قابل ذکر است که تنها حدود نیمی از این مراکز قابل تایید وزارت علوم ایران هستند.

 صنایع اصلی در هلند

هلندی ها در زمینه صادرات، تحقیقات و نوآوری معروف هستند، و از لحاظ زیست محیطی بلندپرواز هستند، پس جای تعجب نیست که هلند برای صنایع و سرمایه گذاران جهانی مقصدی بسیار جذاب باشد.

کشور هلند در زمینه طراحی، ساخت و توسعه تجهیزات و محصولات فنی پیشرفته از بهترین ها در جهان به شمار می رود، و هم در تحقیقات عمومی و خصوصی و هم «نوآوری باز» پیشتاز است. در سال 2011، منطقه برین پورت (Brainport) در آیندهوون لقب «هوشمندترین منطقه دنیا» را به خود اختصاص داد.

این منطقه یک نمونه عالی است که نشان می دهد که چگونه شرکت ها، موسسات تحقیقاتی و دولت می توانند با یکدیگر همکاری کنند تا دانش را رواج دهند و فناوری های نوآورانه خلق کنند. این گردهمایی باعث شده است که میان تولید کنندگان، تامین کنندگان تخصصی و موسسات علمی همکاری بسیار فعالی شکل بگیرد.

هلندی ها متخصص مهندسی هیدرولیک، کنترل و حفاظت از غذا، و فناوری فنداسیون و زیرساخت هستند. مهندسان این کشور به خاطر توانایی شان در طراحی و ساخت موانع و خاکریزهای ضد طوفان، احیا کردن زمین با استفاده از لاروبی پیشرفته، و مهندسی تمامی نواحی سواحل و لنگرگاه ها معروف هستند.

1 تحصیل مهندسی در هلند

همچنین هلندی ها در زمینه مهندسی و حفاظت از رودخانه ها از بهترین ها به شمار می روند و پیشگام در زمینه ساخت و ساز سازگار با آب و هوا هستند، که آن ها را قادر می سازد تا در نواحی سیل خیز خانه بسازند.

کشور هلند صنعت شیمی نوآورانه ای دارد که خدمت بزرگی به اقتصاد آن می کند. برخی از شرکت های برجسته شیمی در هلند عبارتند از آکزونوبل (AzkoNobel)، شل، DSM، Purac، MSD، و ECN. از جمله موسسات تحقیقاتی برتر در هلند می توان به دانشگاه توئنته، دانشگاه وخنینگن، دانشگاه دلفت، و دانشگاه آیندهوون اشاره کرد.

هلندی ها که اکنون در حوزه هایی نظیر انرژی تجدیدپذیر و بهره وری انرژی در دنیا شناخته شده هستند و در حوزه های انرژی باد در دریا، فرآوری زیست توده و کشاورزی گلخانه ای در میان بهترین ها در جهان به شمار می روند، برای خود چالش هایی بلندپروازانه معین کرده اند.

آن ها با خود تعهد بسته اند که تا سال 2050 سیستم انرژی ای اتكاپذير، پایدار و مقرون به صرفه ایجاد کنند و 40 درصد برق خود را از طریق منابع پایدار تامین کنند. هلند قویاً در زمینه های نوآوری، طراحی و همکاری های عمومی و خصوصی سرمایه گذاری می کند.

 آیا منطقی است که در هلند مهندسی بخوانیم؟

با در نظر داشتن قوات این صنایع کلیدی و بلندپروازی هایی که در بالا ذکر شد، هلند مکانی ایده آل برای تحصیل مهندسی در هلند است و شما می توانید این فرصت را داشته باشید که در نوآوری، طراحی و فناوری های فوق پیشرفته آینده سهیم باشید.

مانند دانمارک، دانشگاه های هلند آمار بیشترین رشته های مهندسی در اروپا را دارد که به زبان انگلیسی ارائه می شود. برخی از رشته های درخور توجه عبارتند از:

تحصیل مهندسی در هلند در مقطع کارشناسی

رشته کاربردهای پیشرفته حسگرها در دانشگاه علوم کاربردی هانزه، که برنده جایزه «پرامتیازترین رشته» Keuzegids HBO در سال 2014 شده است، بر کاربرد دستگاه های حسگر در نواحی اجتماعی کلیدی مانند بخش خدمات درمانی، زیرساخت، انرژی، کشاورزی، محصولات مصرفی، شرکت های تولیدی و تحقیقات علمی تمرکز دارد.

فناوری پیشرفته در دانشگاه توئنته

رشته فناوری پیشرفته در دانشگاه توئنته یک رشته فنی گسترده است که با توجه به نیازهای جامعه طراحی شده است. این رشته منحصر به فرد است، زیرا به دانشجویان این فرصت را می دهد که به طور همزمان در چندین حوزه درسی تحصیل کنند.

از جمله فرصت های تحصیلی می توان به مهندسی برق، مهندسی مکانیک، فیزیک کاربردی، مهندسی شیمی، ریاضیات، و کسب و کار و مدیریت اشاره کرد.

مهندسی خودرو در دانشگاه علوم کاربردی HAN

آیا شما به رشته های فنی تمایل دارید و به وسایل نقلیه موتوری و فناوری مکانیک علاقمند هستید؟ رشته مهندسی خودرو در دانشگاه علوم کاربردی HAN یک رشته 4 ساله است که منجر به کسب مدرک کارشناسی مهندسی می شود. فناوری های مربوط به جابجایی روز به روز در حال تغییر است و این نیاز در جامعه موجود است که راه حل هایی خلاقانه به میان آید که نیازمندی های جابجایی را با رشد و توسعه پایدار، اجتماعی و فنی ترکیب کند.

مهندسی شیمی در دانشگاه خرونینگن

رشته مهندسی شیمی در دانشگاه خرونینگن: رشته ای که در آن دانشجویان به فرایندهای شیمیایی در کارخانه ها می اندیشند یا در ایجاد و توسعه محصولات جدید دخیل هستند، نه اینکه به بررسی واکنش ها در یک آزمایشگاه مشغول باشند.

مهندسی عمران در دانشگاه علوم کاربردی HZ

رشته مهندسی عمران در دانشگاه علوم کاربردی HZ در حوزه مهندسی ساحلی به دانشجو تخصص می دهد و به موضوعاتی نظیر مهندسی هیدرولیک، ساخت و ساز جاده، و طراحی خط لوله، پل، سد، خاکریز، کانال و فاضلاب طوفان می پردازد.

مهندسی برق در دانشگاه توئنته

رشته مهندسی برق در دانشگاه توئنته باعث می شود که دانشجویان در پروژه های خدمات درمانی، انرژی و ایمنی به جامعه خدمت کنند، پروژه هایی نظیر ساخت بازوهای رباتیک، باتری هایی که در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند و پیش بینی گردباد با استفاده از ربات های کوچک.

مهندسی و مدیریت صنعتی در دانشگاه خرونینگن

رشته مهندسی و مدیریت صنعتی در دانشگاه خرونینگن شامل تبدیل کردن فناوری های جدید به راه حل های کاربردی می شود. شما در این رشته به ورای فناوری می نگرید. شما مشکلات را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهید، یک راه حل  طراحی می کنید و ابعاد تجاری آن را در نظر می گیرید: جنبه مالی، برنامه ریزی، لجیستیک، و افراد.

مهندسی طراحی صنعتی در دانشگاه علوم کاربردی لاهه

رشته مهندسی طراحی صنعتی در دانشگاه علوم کاربردی لاهه به دانشجویان می آموزد که برای چالش های پیچیده امروزی راه حل بسازند و خلاقیت را با مهارت های کارآفرینانه ترکیب کنند.

تحصیل مهندسی در هلند به زبان انگلیسی

تحصیل مهندسی در هلند

اگر شما به مراقبت های پزشکی و فناوری علاقمند هستید، رشته کارشناسی ارشد مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه خرونینگن به شما این فرصت را می دهد که اطلاعات جامعی در حیطه های گوناگون به دست آورید.

شما دروسی در حوزه فنون عکسبرداری، مهندسی کنترل فیزیولوژیکی، مهندسی توانبخشی، مهندسی ایمپلنت، مهندسی سلول و بافت و جلوگیری از عفونت، و همین طور ابعادی از اخلاق و قوانین پزشکی را فرا خواهید گرفت. همچنین شما به خوبی با دانش پایه پزشکی و زیست شناسی آشنا خواهید شد.

مهندسی و مدیریت صنعتی در دانشگاه خرونینگن

دانشجویان کارشناسی ارشد رشته مهندسی و مدیریت صنعتی در دانشگاه خرونینگن یاد می گیرند که چگونه با مشکلات واقعی در کسب و کار دست و پنجه نرم کنند. یک تمرکز این رشته این است که به دانشجویان بیاموزد که چگونه به راه حل هایی برای مشکلاتی که در حین طراحی های صنعتی و علمی بر می خورند برسند.

هدف کلی تحصیل مهندسی در هلند در مقطع کارشناسی ارشد این است که مهندسینی تربیت کند که دید کلی ای به تمامی فرایندهای اولیه و ثانویه تجاری دارند، به خصوص زمانی که بحث طراحی یک محصول یا فرایند فنی در کار است.

مدیریت و مهندسی ساخت و ساز در دانشگاه توئنته

پروژه های پیچیده، نوآورانه و چندزمینه ای در یک فضای پویا نیازمند نسل جدیدی از مهندسین است که قادر باشند استادانه دانش مهندسی را با مهارت های مدیریتی ترکیب کنند.

رشته کارشناسی ارشد مدیریت و مهندسی ساخت و ساز در دانشگاه توئنته می تواند از شما چنین مهندسی بسازد. یک متخصص که قادر است در عمل ابعاد فنی پروژه های مهندسی عمران را با ابعاد غیرفنی آن ترکیب کند.

مهندسی طراحی صنعتی در دانشگاه توئنته

طراحی محصولات جدید و بهبود محصولات فعلی یک فرایند مستمر است. رشته کارشناسی ارشد مهندسی طراحی صنعتی در دانشگاه توئنته به شما ریز و درشت دنیای طراحی صنعتی را نشان می آموزد. شما یاد خواهید گرفت که به گونه ای محصولات را طراحی کنید که خطرآفرین نباشد، مقرون به صرفه و پایدار باشد، و اینکه هم از جنبه فنی و هم از جنبه اجتماعی مناسب باشد.

مهندسی شیمی در دانشگاه خرونینگن

چگونه می توانید یک سیستم دارویی slow-release را طراحی کرده و چگونه آن را به میزان کافی تولید کنید؟ چگونه می توانیم با استفاده از گیاه جاتروفا بیودیزل بسازیم؟ چگونه می توانیم از زباله ها با مقاصد دارویی استفاده کنیم؟ شما می توانید پس از فارغ التحصیلی از رشته کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در دانشگاه خرونینگن به جواب این سوالات و سوال هایی نظیر آن ها دست یابید.

مهندسی برق در دانشگاه توئنته

رشته کارشناسی ارشد مهندسی برق در دانشگاه توئنته به شما می آموزد که چگونه می توان از فناوری امروزی برای بهبود، سرعت بخشیدن یا پایین آوردن مقیاس سیستم های مبتنی بر الکترونیک استفاده کرد. کارها و خدمات شما منجر به نتایج کاربردی پیشرفته در فناوری نانوتکنولوژی، رباتیک، الکترونیک، زیست پزشکی و مخابرات خواهد شد.

 

 برای تحصیل مهندسی در هلند باید چه معدلی داشته باشم؟

به احتمال خیلی قوی لازم است که شما نمرات بالا در دروس ریاضی و فیزیک داشته باشید تا بتوانید در دانشگاه های هلند در رشته های مهندسی مشغول به تحصیل شوید.

البته برای تحصیل مهندسی در هلند نیازمندی های هر دانشگاه با دیگری متفاوت است، و ممکن است هر دانشگاه نمره معین خود را داشته باشد. در هلند نیز مانند انگلیس دانشگاه های سطح جهانی وجود دارد که ورود به آن ها نیز نمره های سطح جهانی می خواهد.

دیگر رشته های مشابه

مهندسی برق و الکترونیک – دانشگاه علوم کاربردی HAN

مهندسی برق و الکترونیک: فناوری حسگر – موسسه مهندسی هانزه

انرژی برای جامعه – موسسه مهندسی هانزه

سیستم های مهندسی: سیستم های خودرو – دانشگاه علوم کاربردی HAN

سیستم های مهندسی: مهندسی سیتسم های کنترل – دانشگاه علوم کاربردی HAN

سیستم های مهندسی: مهندسی سیستم های تعبیه شده – دانشگاه علوم کاربردی HAN

سیستم های مهندسی: مهندسی ناب – دانشگاه علوم کاربردی HAN

سیستم های مهندسی: انرژی پایدار – دانشگاه علوم کاربردی HAN

مهندسی لجیستیک – دانشگاه علوم کاربردی بردا

مدیریت سیستم انرژی پایدار – موسسه مهندسی هانزه