کشور هلند که به خاطر آسیاب های بادی، آبراهه ها و شهرهای تماشایی اش معروف است در زمینه آموزش بین المللی و تبادلات فرهنگی نیز تاریخچه طولانی و پرباری دارد. تحصیل کارشناسی ارشد در هلند مزیت های بسیاری دارد که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد.

یکی از مزایای اصلی تحصیل کارشناسی ارشد در هلند این است که اكثريت جمعیت کشور هلند دوزبانه هستند و به خوبی به زبان انگلیسی صحبت می کنند و بیش از 1000 رشته در مطقع ارشد در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی تدریس می شود، بیشترین تعداد بین تمامی کشورهای اروپایی.

تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

خلاقیت و نوآوری همیشه بخشی از سیستم آموزشی هلند بوده است. دانشمندان و مخترعان هلندی از پایه گذاران دامنه وسیعی از ابداعات و اختراعات فعلی بشر به شمار می روند، مانند اولین باتری الکتریکی (بطرى ليدن)، اولین سیستم بانک مرکزی، اولین دستگاه نوار قلب و اولین دوربین کنترل سرعت.

قدمت قدیمی ترین دانشگاه هلند به قرن شانزدهم بر می گردد ولی امروزه دانشگاه های هلند در مجموع پذیرای نزدیک به 90000 دانشجوی بین المللی هستند.

فوق لیسانس در دانشگاه های علوم کاربردی

هدف اصلی رشته های فوق لیسانس که توسط دانشگاه های علوم کاربردی ارائه می شود افزایش دانش و مهارت شما در سطحی بالاتر از کارشناسی است. تمرکز در این دوره بهبود تبحر حرفه ای شما، مهارت های تحلیلی و علمی و آماده سازی شما برای موقعیت های مدیریتی در یک زمینه کاری خاص است.

برخی رشته ها به صورت تمام وقت هستند اما بیشتر دوره ها به صورت نیمه وقت برگزار می شوند زیرا نیاز است شما در همان حرفه خاص مورد تحصیل مشغول به کار باشید. این موضوع به شما اجازه می دهد نظریه های کلاسی را در کارهای روزمره خود پیاده سازی کنید و تجربیات خود را به کلاس درس بیاورید تا در مورد آنها با اساتید و همکلاسی های خود به بحث بنشینید.

در بسیاری از رشته ها هم بر اساس تجربیات عملی که در حین کار به دست آوردید نیاز است تحقیقات کاربردی انجام دهید.

تحصیل کارشناسی ارشد در هلند حداقل یک سال (60 امتیاز) طول می کشد اما بسیاری رشته های دیگر طولانی تر هستند و از 1.5 تا چهار سال (90 تا 240 امتیاز) ممکن است طول بکشند.

تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

پیش نیاز های ثبت نام

موسسه آموزشی معمولا حداقل معیارهایی برای ثبت نام در نظر می گیرند. باید با موسسه آموزش عالی مورد نظر خود در مورد دیپلم مورد نیاز برای رشته انتخابی خود ارتباط برقرار کنید.

پیش نیاز زبان برای مقطع فوق لیسانس

داشتن توانایی بالای شما در نوشتن، خواندن و صحبت به زبان انگلیسی ضروری است. شما باید در یک آزمون انگلیسی مانند آیلتس یا تافل قبول شده باشید. البته آزمون های دیگری نیز ممکن است مورد قبول موسسات باشد.

حداقل امتیاز مورد نیاز تافل 213 (اینترنتی) و 550 (کتبی) و برای آیلتس نیز 6.5 است.

سال مقدماتی

گاهی اوقات شما صلاحیت شرکت در رشته مورد نظر خود را ندارید اما با کمی آماده سازى می توانید سال بعد موفق شوید. از موسسه آموزش عالی مورد نظر خود در مورد برنامه های «سال مقدماتی» اطلاعات کسب کنید.

مدت

مجموع واحدها

مدرک

1-4 سال

60-240 کارشناسی ارشد (رشته مورد نظر)

به عنوان مثال، کارشناسی ارشد معماری

1-2 سال 60-120

کارشناسی ارشد (MSc)

1-2 سال

60-120 کارشناسی ارشد (MA)
1 سال 60

کارشناسی ارشد (LLM)

تحصیل کارشناسی ارشد در هلند در دانشگاه های تحقیقاتی

هدف اصلی رشته های تحقیقات محور کارشناسی ارشد فراهم کردن شما با دانش و مهارت تحلیلی لازم در سطح فوق لیسانس است تا بتوانید تحقیقات مستقل خود را در یک زمینه خاص یا زمینه های چند محوره به انجام برسانید.

تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

دوره های کارشناسی ارشد متفاوتی برای انتخاب وجود دارد:

  • کارشناسی ارشد دانشگاهی که تمارین پیشرفته ای برای آماده سازی شما برای شروع به کار ارائه می دهد.
  • کارشناسی ارشد تحقیقاتی که طی آن مشغول به تحقیقات علمی خواهید شد.
  • دوره کارشناسی ارشد تربیت معلم که شما را برای تحصیل در تمام کلاس های مقطع متوسطه آماده می کند.

حداقل زمان برای اتمام مقطع فوق لیسانس یک سال (60 واحد) است اما کارشناسی ارشد تحقیقاتی و تربیت معلم و دوره هایی در مهندسی، ریاضیات، علوم طبیعی و کشاورزی دو سال (120 واحد) طول می کشند.

تحصیل در دوره های پیشرفته حرفه ای در علوم پزشکی مانند طب، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی سه سال (180 واحد) طول می کشند.

مدت

مجموع واحدها

مدرک

1-3 سال

60-180 کارشناسی ارشد (MSc)
1-3 سال 60-180

کارشناسی ارشد (MA)

1 سال

60

کارشناسی ارشد (LLM)

مزایای تحصیل در هلند

برنامه های آموزشی و تحصیلی در کشور هلند از نظر جهانی رتبه ی قابل قبول و بالایی دارد. به علاوه در این کشور هزینه ی تحصیل، اجاره خانه و زندگی به طور قابل توجهی پایین تر از سایر کشورهای اروپایی است.

در مقایسه با کشورهای آمریکا و انگلستان نیز تحصیل در هلند بسیار ارزان تر است. برای مثال: به طور میانگین هزینه ی تحصیل برای دانشجویان غیر هلندی حدودا ۱۱ هزار یورو است.

مردم هلند مردمی روشن فکر و آزادی خواه هستند. بسیاری از شهرهای هلند پر است از توریست، دانشجویان بین المللی و انواعی از مردم با پیشینه های مختلف که آزادانه از زندگیشان در این شهرها لذت می برند و درباره ی فرهنگ این مردم یاد می گیرند.

به طور یقین هر دانشجویی از هر کشوری و فرهنگی در این کشور تجربه ی تحصیل و زندگی فوق العاده ی را خواهد داشت.

تحصیل کارشناسی ارشد در هلند