تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

کشور هلند که به خاطر آسیاب های بادی، آبراهه ها و شهرهای تماشایی اش معروف است در زمینه آموزش بین المللی و تبادلات فرهنگی نیز تاریخچه طولانی و پرباری دارد. اکثریت جمعیت کشور هلند دوزبانه هستند و به خوبی به زبان انگلیسی صحبت می کنند و بیش از ۱۰۰۰ رشته در مطقع ارشد در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی تدریس می شود، بیشترین تعداد بین تمامی کشورهای اروپایی.

تحصیل کارشناسی ارشد در هلند

خلاقیت و نوآوری همیشه بخشی از سیستم آموزشی هلند بوده است. دانشمندان و مخترعان هلندی از پایه گذاران دامنه وسیعی از ابداعات و اختراعات فعلی بشر به شمار می روند، مانند اولین باتری الکتریکی (بطرى لیدن)، اولین سیستم بانک مرکزی، اولین دستگاه نوار قلب و اولین دوربین کنترل سرعت. قدمت قدیمی ترین دانشگاه هلند به قرن شانزدهم بر می گردد ولی امروزه دانشگاه های هلند در مجموع پذیرای نزدیک به ۹۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی هستند.

فوق لیسانس در دانشگاه های علوم کاربردی

هدف اصلی رشته های فوق لیسانس که توسط دانشگاه های علوم کاربردی ارائه می شود افزایش دانش و مهارت شما در سطحی بالاتر از کارشناسی است. تمرکز در این دوره بهبود تبحر حرفه ای شما، مهارت های تحلیلی و علمی و آماده سازی شما برای موقعیت ها مدیریتی در یک زمینه کاری خاص است.

برخی رشته ها به صورت تمام وقت هستند اما بیشتر دوره ها به صورت نیمه وقت برگزار می شوند زیرا نیاز است شما در همان حرفه خاص مورد تحصیل مشغول به کار باشید. این موضوع به شما اجازه می دهد نظریه های کلاسی را در کارهای روزمره خود پیاده سازی کنید و تجربیات خود را به کلاس درس بیاورید تا در مورد آنها با استاید و همکلاسی های خود به بحث بنشینید.

در بسیاری از رشته ها هم بر اساس تجربیات عملی که در حین کار به دست آوردید نیاز است تحقیقات کاربردی انجام دهید.

دور فوق لیسانس حداقل یک سال (۶۰ امتیاز) طول می کشد اما بسیاری رشته های دیگر طولانی تر هستند و از ۱.۵ تا چهار سال (۹۰ تا ۲۴۰ امتیاز) ممکن است طول بکشند.

پیش نیاز های ثبت نام

موسسه آموزشی معمولا حداقل معیارهایی برای ثبت نام قرار می دهد. باید با موسسه آموزش عالی مورد نظر خود در مورد دیپلم مورد نیاز برای رشته انتخابی خود ارتباط برقرار کنید.

پیش نیاز زبان برای مقطع فوق لیسانس

داشتن توانایی بالای شما در نوشتن، خواندن و صحبت به زبان انگلیسی ضروری است. شما باید در یک آزمون انگلیسی مانند آیلتس یا تافل قبول شده باشید. البته آزمون های دیگری نیز ممکن است مورد قبول موسسات باشد.

حداقل امتیاز مورد نیاز تافل ۲۱۳ (اینترنتی) و ۵۵۰ (کتبی) و برای آیلتس نیز ۶.۵ است.

سال مقدماتی

گاهی اوقات شما صلاحیت شرکت در رشته مورد نظر خود را ندارید اما با کمی آماده سازى می توانید سال بعد موفق شوید. از موسسه آموزش عالی مورد نظر خود در مورد برنامه های «سال مقدماتی» اطلاعات کسب کنید

مدت

مجموع واحدها

مدرک

۱-۴ سال

۶۰-۲۴۰ کارشناسی ارشد (رشته مورد نظر)

به عنوان مثال، کارشناسی ارشد معماری

۱-۲ سال ۶۰-۱۲۰

کارشناسی ارشد (MSc)

۱-۲ سال

۶۰-۱۲۰ کارشناسی ارشد (MA)
۱ سال ۶۰

کارشناسی ارشد (LLM)

کارشناسی ارشد در دانشگاه های تحقیقاتی

هدف اصلی رشته های تحقیقات محور کارشناسی ارشد فراهم کردن شما با دانش و مهارت تحلیلی لازم در سطح فوق لیسانس است تا بتوانید تحقیقات مستقل خود را در یک زمینه خاص یا زمینه های چند محوره به انجام برسانید.

دوره های کارشناسی ارشد متفاوتی برای انتخاب وجود دارد:

  • کارشناسی ارشد دانشگاهی که تمارین پیشرفته ای برای آماده سازی شما برای شروع به کار ارائه می دهد،
  • کارشناسی ارشد تحقیقاتی که طی آن مشغول به تحقیقات علمی خواهید شد،
  • دوره کارشناسی ارشد تربیت معلم که شما را برای تحصیل در تمام کلاس های مقطع متوسطه آماده می کند.

حداقل زمان برای اتمام مقطع فوق لیسانس یک سال (۶۰ واحد) است اما کارشناسی ارشد تحقیقاتی و تربیت معلم و دوره هایی در مهندسی، ریاضیات، علوم طبیعی و کشاورزی دو سال (۱۲۰ واحد) طول می کشند.

تحصیل در دوره های پیشرفته ی حرفه ای در علوم پزشکی مانند طب، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی سه سال (۱۸۰ واحد) طول می کشند.

مدت

مجموع واحدها

مدرک

۱-۳ سال

۶۰-۱۸۰ کارشناسی ارشد (MSc)
۱-۳ سال ۶۰-۱۸۰

کارشناسی ارشد (MA)

۱ سال

۶۰

کارشناسی ارشد (LLM)