زبان رسمی مردم هلند چیست؟ کشور هلند کجاست؟ پایتخت هلند کدام شهر است؟ شرایط تحصیل در هلند چیست؟ پاسخ تمام سوالات شما درباره ی کشور هلند را در این مقاله چمع آوری کرده ایم.

درباره ی کشور هلند

کشور هلند کجاست؟

کشور هلند در شمال غرب اروپا قرار دارد که بخش اروپایی آن 12 استان دارد. از سمت شرق با آلمان، از جنوب با بلژیک و از شمال غرب با دریای شمال هم مرز است.

پایتخت هلند کدام شهر است؟

5 شهر مهم این کشور، آمستردام که پایتخت کشور است، روتردام، اوترخت، لاهه و آیندهوون است. اما به منظور تمرکز زدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. بندر روتردام دومین شهر بزرگ است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به‌شمار می‌رود.

Netherlands در لغت به معنی سرزمین های پست است. به این دلیل که از نظر جغرافیایی زمین های این کشور مسطح هستند و 50 درصد این سرزمین ها 1 الی 3 متر بالاتر از سطح دریاست و 17 درصدش حتی پایین تر از سطح دریاست که به آنها زمین های “پلدر” می گویند.

جغرافیای هلند

هلند (Netherlands) کشوری است در غرب اروپا با نزدیک به 17 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت و وسعت 41500 کیلومتر مربع. از جنوب همسایه کشور بلژیک، از شرق همسایه کشور آلمان و از غرب خط ساحلی بزرگی با دریای شمال دارد. نام این کشور، (Netherlands)، به معنی «کشور پست» نیز اشاره به موقعیت جغرافیایی آن دارد که که کشوری مسطح است. ارتفاع نزدیک به 20 درصد از وسعت این کشور زیر سطح دریا است و نزدیک به نیمی از آن نیز تنها حدود 1 متر بالاتر از سطح دریا واقع است.

به دلیل ارتفاع کم این کشور سیل همیشه از مهمترین خطرات و بزرگترین دلیل برای فجایع مختلف در طول تاریخ آن بوده است. سیل هایی مانند سیلی که در سال 1134 در اثر طوفان رخ داد شاید بیشترین تغییر را در خط ساحلی هلند ایجاد کرد اما علاوه بر بلایایی طبیعی، دخالت های انسانی نیز در این تغییرات بی تاثیر نبوده است.

به منظور استخراج کود گیاهی مناطق بسیاری از کشور خشک شد و یا به دلیل استخراج بیش از حد با کاهش ارتفاع چند متری مواجه شد. سیل ها کشاورزی در هلند را دشوار کرده بودند که باعث شد کشور وارد تجارت خارجی شود و در نتیجه آن، از قرن 14 میلادی نقش مهمی در معادلات جهانی داشته است. بعد ها با ایجاد انواع موانع جلوی سیل ها نیز گرفته شد که باعث تقویت هرچه بیشتر کشاورزی نیز شد.

آمستردام (Amsterdam)، لاهه (The Hague)، رتردام (Rotterdam)، اوتركت (Utrecht)، آیندهوون (Eindhoven) و تیلبورگ (Tilburg) شش شهر بزرگ هلند هستند.

آب و هوای کشور هلند

کشور هلند به آب و هوای مرطوب و بحری معروف است که تابستان های معتدل و زمستان های سرد دارد. باد و باران در بیشتر روزهای سال در این کشور مشاهده می شود و ماه های جولای و آگوست پر باران ترین ماه های این کشور هستند. در مقابل ماه مارس خشک ترین ماه سال است. از آن جایی که این کشور دارای سرزمین های پست است، وزش باد می تواند برای توریست ها کمی ناخوشایند باشد به خصوص در فصل های تابستان و زمستان. این بادها در قسمت های ساحلی بسیار پر قدرت تر هستند.

این کشور به داشتن آب و هوای غیرقابل پیش بینی معروف است. در هر بخش از سال می توان در این کشور انتظار بارش باران داشت که به طور سالانه 79 سانتی متر بارندگی گزارش می شود.

با بادهایی از جنوب غرب، بر بیشتر هلند اقلیمی اقیانوسی و معتدل حاکم است با تابستان هایی گرم و زمستان های خنک همراه با رطوبت بالا. با نزدیک شدن به خط ساحلی این ویژگی آب و هوای هلند خود را بیشتر نشان می دهد، به خصوص که تفاوت دمای شب و روز و تابستان و زمستان در آن کاهش می یابد. میانگین دمای روز در زمستان 2 تا 6 درجه سانتی گراد و در تابستان 17 تا 20 درجه سانتی گراد است. مانند بیشتر اروپای غربی، هلند نیز روزهای خشک کمی دارد و در بیشتر اوقات (به خصوص تابستان و پاییز) هوا ابری و بارانی است.

مدت تابش در طول روز روز در هلند به دلیل عرض جغرافیایی اش از نزدیک به 8 ساعت در دسامبر تا نزدیک به 17 ساعت در ماه ژوئن متغییر است.

بهار و پاییز در هلند

مارس تا می و سپتامبر تا اکتبر را با عنوان shoulder season (فصلی که توریست و هزینه ها در کشور مقصد کمتر است) شناخته شده است. در ماه آورین نرگس های زیبا و شکوفه های لاله را خواهید دید. در این بازه هوا عموما گرم است و بارندگی بسیار کمتر می باشد که این فصل را به بهترین زمان برای سفر تبدیل می کند.

1 درباره ی کشور هلند

تابستان در هلند

فصل پیک مسافرت از ماه ژوئن تا آگوست است که محبوب ترین فصل برای توریست هاست. در این ماه ها هوا گرم و مطلوب است. تابستان بهترین زمان برای بازدید از کانال های آمستردام و یا پیاده روی های طولانی در پارک است. در ماه جولای متوسط دما 17 درجه سانتیگراد است.

درباره ی کشور هلند

درباره ی کشور هلند – تابستان در کشور هند

زمستان در هلند

بین ماه های دسامبر تا فوریه، مه، برف و بوران و یخبندان دور از انتظار نیست. کسانی که علاقه دارند تا با مردم محلی این کشور بیشتر آشنا شوند و هزینه ی کمتری داشته باشند بهتر است تا این فصل را برای سفر در نظر داشته باشند.

درباره ی کشور هلند

اقتصاد هلند

از نظر اقتصادی هلند کشور توسعه یافته ای محسوب می شود و همیشه نقش مهمی در اقتصاد اروپا ایفا کرده است. ماهی گیری، کشتی رانی، کشاورزی، تجارت و بانکداری از قرن 16 جزو بخش های اصلی اقتصاد این کشور بوده اند.

یکی از 10 کشور برتر در صادرات است و بعد از محصولات غذایی، ماشین آلات، مواد شیمیایی، فلزات، لوازم الکتریکی، تجارت، خدمات و توریسم از صنایع برتر آن محسوب می شوند. کشور مذکور یکی از متراکم ترین کشور های جهان از نظر جمعیتی است اما با این حال دومین صادر کننده غذا و محصولات کشاوری در جهان است.

زبان رسمی مردم هلند

زبان رسمی هلند و زبان مردم هلند، هلندی است. در این زبان که ریشه آن به زبان جرمنی یا همان آلمانی برمیگردد، برخی واژه های فرانسوی نیز وجود دارد که در حین صحبت می توان آنها را تشخیص داد. این زبان بسیار گسترده است و در برخی استان های کشورهای دیگر اروپایی همانند بلژیک نیز از این زبان استفاده می شود.

فرهنگ و مردم هلند

مردم این کشور علاقه بسیار زیادی به یادگیری زبان های خارجی دارند و بسیاری از جمعیت این کشور به زبان های انگلیسی یا اسپانیایی یا آلمانی یا فرانسوی صحبت می کنند. این کشور در هنر نقاشی نیز بسیار معروف می باشد به طوری که نقاش های بسیار بزرگی همانند رامبرانت، یوهانس ورمر و جان استین در این کشور زندگی می کرده اند. مردم هلند بلند قدترین مردمان دنیا هستند و میانگین قد مردان در این کشور 184 سانتی متر است.

جایگاه هنر در این کشور

این کشور در حوزه فرهنگ و هنر چهره های برجسته فراوانی داشته است. یان استین، فرمیر، رامبرانت، ون گوک، اشر برخی از معروف ترین نقاشان هلندی هستند. فیلسوفان بسیاری از جمله اراسمون و اسپینوزا در این کشور زندگی می کرده اند.

رنه دکارت نیز بیشتر آثار بزرگ خود را در هلند نوشت زیرا در دانشگاه لیدن در حال تحصیل بود. کریستیان هویگنس، مخترع ساعت پاندولی، دانشمندی بود که تایتان، قمر زحل را کشف کرد. ادبیات این کشور نیز چهره های برتری در بین خود داشت از جمله جوست وِندل، پیتر هوفت، بوماس، جرارد ریو، ویلیام هرمان و آنه فرنک که کتاب خاطرات یک دختر جوان اون بعد از مرگش طی هولوکاست چاپ شد و به بیشتر زبان های دنیا نیز ترجمه گردید.

آثاری از معماری سنتی را میتوان در ساختمان هایی در شهر های آمستردام، دلفت و لیدن که بازمانده های قرن 17 و 18 میلادی هستند دید. معماری روستایی با خانه های چوبی را می توان در مارکن و زاندام یافت. کفش های چوبی، آسیاب بادی، گل های لاله، پنیر، سفال و شاهدانه از جمله وسایلی هستند که گردشگران به کشور هلند مرتبط می دانند.

آموزش

تمامی مدارس و دانشگاه ها به جز مدارس مذهبی توسط بودجه عمومی تامین مالی و اداره می شوند. هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه های هلند برای شهروندان هلندی و اعضای اتحادیه اروپا حدود 2000 یرو و برای تمامی دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا 10.000 یورو است.

شهرهای مهم کشور هلند

آمستردام:

پایتخت و از نظر جمعیت بزرگترین شهر هلند می‌باشد. این شهر در استان هلند شمالی در غرب کشور واقع شده‌ است. آمستردام یکی‌ از محبوب‌ترین هدف‌های گردشگری در اروپا با بیش‌از چهار میلیون بازدیدکننده از سراسر جهان در سال است.

بخش مرکزی آمستردام بافت فشرده و زیبای قدیمی خود را به خوبی حفظ کرده‌ است و به یک موزهٔ روباز و دیدنی می‌ماند. به همین خاطر یکی از جاذبه‌های گردشگری در آمستردام، قایق‌سواری در کانال‌های داخل شهر است که از مقابل بسیاری از ساختمان‌های زیبای شهر می‌گذرد.

آمستردام (که به معنی شهری در کنار سد است) در ابتدا یک روستای ماهیگیری در نزدیکی رودخانه آمستل در اواخر قرن 12 بوده است. به دلیل توسعه هوشمندانه، شهر آمستردام در طول عصر طلایی هلند (قرن 17 میلادی) تبدیل به مهم ترین بندر دنیا شد.

از اوایل قرن 21 این شهر گردشگران بسیاری را به خود جلب کرد و در سال های 2012 تا 2015 تعداد بازدید کنندگان سالانه این شهر از 10 میلیون به 17 میلیون نفر افزایش یافت. قیمت مسکن به شدت افزایش یافت و مغازه های محلی جای خود را به مغازه های توریس محور داده اند، اتفاقی که باعث مقایسه آمستردام با شهر ونیز شده، شهری با که هجوم گردشگران مواجه است.

روتردام:

بزرگ‌ترین بندر اروپا و دومین بندر بزرگ جهان پس از بندر شانگهای است. شهر و بندر رتردام در استان هلند جنوبی واقع شده‌است. بیش از نیمی از ساکنان این شهر خارجی‌تبار هستند. رتردام پس از آمستردام دومین شهر بزرگ کشور است و با توکیو به عنوان بزرگ‌ترین بندر جهان رقابت می‌کند.

جایگاه راهبردی آن در دلتای «راین-ماس-اسخلد» بر کرانه دریای شمال و در قلب سامانه‌ای انبوه از راه‌آهن‌ها، جاده‌ها و راه‌های هوایی و آبی باعث شده تا به این شهر لقب «دروازه اروپا» داده شود.

بند رتردام واقع در غرب کشور از بزرگترین بندرهای جهان است، در واقع این بندر بزرگترین بندر در خارج از آسیا محسوب می شود. رتردام در حال حاضر با حدود 650.000 نفر جمعیت دومین شهر بزرگ هلند است اما تاریخ آن به سال 1270 بر می گردد که بعد از احداث سد بر روی رود رات (Rotte) مردم به مرور شروع به اسکان در اطراف آن کردند تا سال 1340 که کنت هلند حقوق شهری را به رتردام اعطا کرد.

از ویژگی های شناخته شده ی رتردام می توان به دانشگاه اراسموس، زندگی فرهنگی پر هیاهو و سرزنده، گذشته وابسته به دریا و موقعیت آن در کنار رودخانه اشاره کرد. نابودی بیشتر رتردام مرکزی در طول جنگ جهانی دوم باعث ایجاد تنوع در معماری شهر شده است. به طور مثال وجود آسمان خراش ها در رتردام منظره ای است که در سراسر کشور به ندرت دیده می شود.

لاهه:

لاهه شهری در غرب کشور و پایتخت اداری است. لاهه مرکز استان هلند جنوبی نیز هست. نام این شهر در زبان فارسی از نام آن در زبان فرانسه (La Haye) گرفته شده‌است. لاهه یکی از مقرهای سازمان ملل متحد است، به گونه‌ای که ستاد چند مؤسسه این سازمان در این شهر قرار دارد. به این شهر لقب «پایتخت حقوقی جهان» نیز داده‌اند.

لاهه (که در انگلیسی هِیگ «The Hague» گفته می شود) شهری در ساحل غربی و مقر حکومت کشور هلند است. بعد از آمستردام و رترددام، لاهه با بیش از یک میلیون نفر جمعیت سومین شهر بزرگ هلند محسوب می شود.

لاهه محل استقرار دولت، مجلس و دیوان عالی کشور است اما پایتخت هلند محسوب نمی شود. بیشتر سفارت خانه ها نیز در شهر لاهه قرار دارند. اداره مرکزی شرکت نفتی معروف شل نیز در این شهر واقع است. به عنوان خانه ی قانون و قضاوت بین المللی، دادگاه عدالت بین الملل و دادگاه جنایی بین الملل و در مجموع چیزی حدود 200 سازمان بین المللی دیگر در لاهه واقع است.

اوترکت:

مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر استان اوترخت است. اوترخت یک شهر مهم و دانشگاهی در هلند و اروپا است. این شهر در مرکز کشور و در شمال خاوری شهرگان جای گرفته است و با جمعیتی برابر با ۳۰۷۰۸۱ نفر (سال ۲۰۱۰) چهارمین شهر بزرگ هلند به شمار می‌رود.

در مرکز شهر باستانی اوترکت سازه هایی وجود دارند که متعلق به قرون وسطا است. این شهر از قرن 8 میلادی مرکز مذهبی بوده و تا قبل از شروع عصر طلایی هلند مهمترین شهر این کشور محسوب می شده است.

بزرگترین دانشگاه هلند، دانشگاه اوترکت و چند مرکز آموزش عالی دیگر در این شهر واقع است. به دلیل موقعیت جغرافیایی اش (اوترکت در مرکز هلند واقع است) این شهر کانون اصلی حمل نقل ریلی و جاده ای است.

آیندهوون:

شهری زیبا، مدرن و صنعتی است در استان برابانت شمالی در جنوب شرقی کشور که محل تولد کارخانه‌های فیلیپس محسوب می‌شود. مجسمهٔ آن نیز در شهر ساخته شده است. تیم باشگاهیِ فوتبال پی اس وی آیندهوون باشگاه این شهر است.

آیندهوون با چهار موسسه آموزش عالی دولتی و چند موسسه خصوصی، مرکز اصلی آموزش عالی در جنوب هلند محسوب می شود. آکادمی طراحی، دانشگاه فناوری آیندهوون (TU/e)، دانشگاه علوم کاربردی فونتیس (Fontys)، سینت لوکاس آیندهوون (Sint Lucas) و کالج سوما (Summa) از این جمله اند.

تیلبورگ:

تیلبورگ، ششمین شهر بزرگ هلند، از قرن 17 میلادی تا دهه 1960 مرکز پشم گوسفندی کشور بوده است. اما تا دهه 1980 سقوط این صنعت به حدی پیش رفت که تعداد کارگاه های پشم تیلبورگ به اندازه انگشتان یک دست رسید.

امروزه صنعت تیلبورگ دارای تنوع بسیار بیشتری است و بخش اصلی آن را حمل و نقل و مدیریت تشکیل می دهد.

نکات جالب توجه درباره ی کشور هلند

یکی از وبلاگ نویس های کشور در وبلاگش می نویسد که مردمان هلند در صف بستن بدترین هستند.

هلندی ها مردم تعارفی نیستند. در این کشور زمانی که با گروهی از دوستان به بار و یا رستوران می روید، هر کسی بدون تعارف باید دنگ خودش را بپردازد.

اگر با یک گروهی بیرون رفته باشید که جو رسمی و مهمان طور داشته باشد، صورت حساب بین تمام گروه تقسیم می شود و ممکن است حتی شما مجبور به پرداخت مبلغی بیشتر از آنچه سفارش داده اید شوید. این خصلت هلندی ها حتی به طور عبارت مصطلح جا افتاده است.

اگر عبارت هایی مانند: going dutch, dutch treat, dutch date شنیدید بدانید که باید دنگ خودتان را بپردازید وگرنه تمام صورت حساب تقسیم خواهد شد.

کشور هلند کجاست؟

در کشور هلند دنگ خود را همیشه بپردازید.

کشور هلند پر از دوچرخه است.

برای 17 میلیون جمعیت این کشور حدود 19 میلیون دوچرخه به ثبت رسیده است. به طور میانگین هر نفر سالانه 300 بار سوار دوچرخه اش را سوار می شود و 878 کیلومتر را با دوچرخه طی می کند.

مردم کشور هلند از دوچرخه برای رفت و آمدها استفاده می کنند.

مردم کشور هلند از دوچرخه برای رفت و آمدها استفاده می کنند.

رنگ ملی این کشور نارنجی است. هلند کشور پادشاهی است و پادشاه کنونی آن ویلیام الکساندر است. این رنگ به رنگ سلطنتی معروف است و کاخ خانواده سلطنتی را خانه نارنجی می نامند. در طول مسابقات فوتبال اروپایی و یا قهرمانی جهان تمام این کشور پوشیده از رنگ نارنجی می شود.

زبان رسمی مردم هلند چیست؟

رنگ ملی کشور هلند نارنجی است

جالب است بدانید که هویج به رنگ نارنجی برای اولین بار در قرن 16م از کشور هلند به دنیا معرفی شد. پیش از آن هویج ها در یک طیف رنگی زرد کم رنگ تا بنفش بوده اند.

مردم این کشور انسان های صادق و رکی هستند. اگر قصد مهاجرت کردید باید به این قضیه عادت کنید. چرا که آنها درباره ی هر آنچه که شاید در کشور خودتان تابو باشد به راحتی در حضور عموم صحبت میکنند. اگر از شما خوششان نیاید به راحتی به شما اعلام خواهند کرد.

تمامی خانه ها و آپارتمان ها حتی خانه ها و سوئیت های دانشجویی بدون لوازم به شما اجاره داده می شود.

زدن پرده بر پنجره ی خانه ها نیز یک عمر غیر معمول است و بیشتر خانه ها با انواع گل و عروسک تزئین شده اند و کسی پرده ای بر پنجره اش نمیزند.