کشور هلند

کشور هلند

کشور هلند

کشور هلند در شمال غرب اروپا قرار دارد که بخش اروپایی آن ۱۲ استان دارد. از سمت شرق با آلمان، از جنوب با بلژیک و از شمال غرب با دریای شمال هم مرز است. ۵ شهر مهم این کشور، آمستردام که پایتخت کشور است، روتردام، اوترخت، لاهه، آیندهوون است. اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به‌شمار می‌رود.

Netherlands در لغت به معنی سرزمین های پست است. به این دلیل که از نظر جغرافیایی زمین های این کشور مسطح هستند و ۵۰ درصد این سرزمین ها ۱ الی ۳ متر بالاتر از سطح دریاست و ۱۷ درصدش حتی پایین تر از سطح دریاست که به آنها زمین های “پلدر” می گویند.

آب و هوای کشور هلند

کشور هلند به آب و هوای مرطوب و بحری معروف است که تابستان های معتدل و زمستان های سرد دارد. باد و باران در بیشتر روزهای سال در این کشور مشاهده می شود و ماه های جولای و آگوست پر باران ترین ماه های این کشور هستند. در مقابل ماه مارس خشک ترین ماه سال است. از آن جایی که هلند دارای سرزمین های پست است، وزش باد می تواند برای توریست ها کمی ناخوشایند باشد به خصوص در فصل های تابستان و زمستان. این بادها در قسمت های ساحلی بسیار پر قدرت تر هستند.

کشور هلند به داشتن آب و هوای غیرقابل پیش بینی معروف است. در هر بخش از سال می توان در این کشور انتظار بارش باران داشت که به طور سالانه ۷۹ سانتی متر بارندگی گزارش می شود.

بهار و پاییز

مارس تا می و سپتامبر تا اکتبر را با عنوان shoulder season (فصلی که توریست و هزینه ها در کشور مقصد کمتر است) شناخته شده است.  در ماه آورین نرگس های زیبا و شکوفه های لاله را خواهید دید. در این بازه هوا عموما گرم است و بارندگی بسیار کمتر می باشد که این فصل را به بهترین زمان برای سفر تبدیل می کند.

بهار پوشیده از گل در هلند

بهار پوشیده از گل در هلند

پاییز در کشور هلند

پاییز در کشور هلند

تابستان

فصل پیک مسافرت از ماه ژوئن تا آگوست است که محبوب ترین فصل برای توریست هاست. در این ماه ها هوا گرم و مطلوب است. تابستان بهترین زمان برای بازدید از کانال های آمستردام و یا پیاده روی های طولانی در پارک است. در ماه جولای متوسط دما ۱۷ درجه سانتیگراد است.

تابستان در کشور هند

تابستان در کشور هند

زمستان

بین ماه های دسامبر تا فوریه، مه، برف و بوران و یخبندان در کشور هلند دور از انتظار نیست. کسانی که علاقه دارند تا با مردم محلی این کشور بیشتر آشنا شوند و هزینه ی کمتری داشته باشند بهتر است تا این فصل را برای سفر به هلند در نظر داشته باشند.

زمستان در کشور هلند

زمستان در کشور هلند

فرهنگ، زبان و مردم هلند

Image result for netherlands people and culture

زبان رسمی این کشور هلندی است. در این زبان که ریشه آن به زبان جرمنی یا همان آلمانی برمیگردد، برخی واژه های فرانسوی نیز وجود دارد که در حین صحبت می توان آنها را تشخیص داد. این زبان بسیار گسترده است و در برخی استان های کشورهای دیگر اروپایی همانند بلژیک نیز از این زبان استفاده می شود. مردم این کشور علاقه بسیار زیادی به یادگیری زبان های خارجی دارند و بسیاری از جمعیت این کشور به زبان های انگلیسی یا اسپانیایی یا آلمانی یا فرانسوی صحبت می کنند. این کشور در هنر نقاشی نیز بسیار معروف می باشد به طوری که نقاش های بسیار بزرگی همانند رامبرانت، یوهانس ورمر و جان استین در این کشور زندگی می کرده اند. مردم هلند بلند قدترین مردمان دنیا هستند و میانگین قد مردان در این کشور ۱۸۴ سانتی متر است.

شهرهای مهم کشور هلند

آمستردام:

پایتخت و از نظر جمعیت بزرگترین شهر کشور هلند می‌باشد. این شهر در استان هلند شمالی در غرب هلند واقع شده‌است. آمستردام یکی‌از محبوب‌ترین هدف‌های گردشگری در اروپا با بیش‌از چهار میلیون بازدیدکننده از سراسر جهان در سال است. بخش مرکزی آمستردام بافت فشرده و زیبای قدیمی خود را به خوبی حفظ کرده‌است و به یک موزهٔ روباز و دیدنی می‌ماند. به همین خاطر یکی از جاذبه‌های گردشگری در آمستردام، قایق‌سواری در کانال‌های داخل شهر است که از مقابل بسیاری از ساختمان‌های زیبای شهر می‌گذرد.

روتردام:

بزرگ‌ترین بندر اروپا و دومین بندر بزرگ جهان پس از بندر شانگهای است. شهر و بندر رتردام در استان هلند جنوبی در کشور هلند واقع شده‌است. بیش از نیمی از ساکنان این شهر خارجی‌تبار هستند. رتردام پس از آمستردام دومین شهر بزرگ کشور هلند است و با توکیو به عنوان بزرگ‌ترین بندر جهان رقابت می‌کند. جایگاه راهبردی آن در دلتای «راین-ماس-اسخلد» بر کرانه دریای شمال و در قلب سامانه‌ای انبوه از راه‌آهن‌ها، جاده‌ها و راه‌های هوایی و آبی باعث شده تا به این شهر لقب «دروازه اروپا» داده شود.

لاهه:

لاهه شهری در غرب کشور هلند و پایتخت اداری آن کشور است. لاهه مرکز استان هلند جنوبی نیز هست. نام این شهر در زبان فارسی از نام آن در زبان فرانسه (La Haye) گرفته شده‌است. لاهه یکی از مقرهای سازمان ملل متحد است، به گونه‌ای که ستاد چند مؤسسه این سازمان در این شهر قرار دارد. به این شهر لقب «پایتخت حقوقی جهان» نیز داده‌اند.

اوترخت:

یکی از شهرهای هلند و نیز مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر استان اوترخت است. اوترخت یک شهر مهم و دانشگاهی در هلند و اروپا است. این شهر در مرکز هلند و در شمال خاوری شهرگان جای گرفته است و با جمعیتی برابر با ۳۰۷۰۸۱ نفر (سال ۲۰۱۰) چهارمین شهر بزرگ هلند به شمار می‌رود.

آیندهوون

شهری زیبا، مدرن و صنعتی است در استان برابانت شمالی در جنوب شرقی هلند که محل تولد کارخانه‌های فیلیپس محسوب می‌شود. مجسمهٔ آن نیز در شهر ساخته شده است. تیم باشگاهیِ فوتبال پی اس وی آیندهوون باشگاه این شهر است.

نکات جالب توجه درباره ی کشور هلند

مردم هلند در صف بستن بسیار بی نظم هستند. به این صورت که یکی از وبلاگ نویس های کشور هلند در وبلاگش می نویسد که مردمان هلند در صف بستن بدترین هستند.

صف مترو در کشور هلند

صف مترو در کشور هلند

هلندی ها مردم تعارفی نیستند. در این کشور زمانی که با گروهی از دوستان به بار و یا رستوران می روید، هر کسی بدون تعارف باید دنگ خودش را بپردازد. اگر با یک گروهی بیرون رفته باشید که جو رسمی و مهمان طور داشته باشد، صورت حساب بین تمام گروه تقسیم می شود و ممکن است حتی شما مجبور به پرداخت مبلغی بیشتر از آنچه سفارش داده اید شوید.این خصلت هلندی ها حتی به طور عبارت مصطلح جا افتاده است. اگر عبارت هایی مانند: going dutch, dutch treat, dutch date شنیدید بدانید که باید دنگ خودتان را بپردازید وگرنه تمام صورت حساب تقسیم خواهد شد.

در هلند دنگ خود را همیشه بپردازید.

در هلند دنگ خود را همیشه بپردازید.

کشور هلند پر از دوچرخه است. برای ۱۷ میلیون جمعیت این کشور حدود ۱۹ میلیون دوچرخه به ثبت رسیده است. به طور میانگین هر نفر در هلند سالانه ۳۰۰ بار سوار دوچرخه اش را سوار می شود و ۸۷۸ کیلومتر را با دوچرخه طی می کند.

مردم هلند از دوچرخه برای رفت و آمدها استفاده می کنند.

مردم هلند از دوچرخه برای رفت و آمدها استفاده می کنند.

رنگ ملی این کشور نارنجی است. هلند کشور پادشاهی است و پادشاه کنونی آن کشور ویلیام الکساندر است. این رنگ به رنگ سلطنتی معروف است و کاخ خانواده سلطنتی را خانه نارنجی می نامند. در طول مسابقات فوتبال اروپایی و یا قهرمانی جهان تمام این کشور پوشیده از رنگ نارنجی می شود.

جالب است بدانید که هویج به رنگ نارنجی برای اولین بار در قرن ۱۶م از کشور هلند به دنیا معرفی شد. پیش از آن هویج ها در یک طیف رنگی زرد کم رنگ تا بنفش بوده اند.

روز پادشاه در کشور هلند

روز پادشاه در کشور هلند

مردم هلند انسان های صادق و رکی هستند. اگر به این کشور مهاجرت کردید باید به این قضیه عادت کنید. چرا که آنها درباره ی هرآنچه که شاید در کشور خودتان تابو باشد به راحتی در حضور عموم صحبت میکنند. اگر از شما خوششان نیاید به راحتی به شما اعلام خواهند کرد.

در کشور هلند تمامی خانه ها و آپارتمان ها حتی خانه ها و سوئیت های دانشجویی بدون لوازم به شما اجاره داده می شود.

زدن پرده بر پنجره ی خانه ها نیز یک عمر غیر معمول است و بیشتر خانه ها در هلند با انواع گل و عروسک تزئین شده اند و کسی پرده ای بر پنجره اش نمیزند.