مهاجرت به کشور هلند

بعد از پنج سال زندگی در هلند مهاجرین و اعضای خانواده آنها می توانند برای مهاجرت به کشور هلند و درخواست مجوز اقامت دائم در هلند اقدام کنند.

بسته به شرایط و ملیت، بعد از اینکه پنج سال پیاپی در کشور هلند زندگی کردید امکان دریافت اقامت دائم هلند یا اروپا را خواهید داشت.

اقامت دائم در کشور هلند

شهروندان سوئیس و کشور های عضو اتحادیه اروپا (به علاوه ایسلند، نروژ و ليختن اشتاين) و اعضای خانواده آنها امکان دریافت اقامت دائم اروپا را بعد از مهاجرت به کشور هلند دارند، بدون توجه به ملیت.

شهروندان کشور های غیر اروپایی نیز امکان دریافت اقامت دائم را خواهند داشت، البته باید برای دریافت وضعیت «اقامت طولانی مدت EC» یا اقامت دائم هلند «معمولی»، بسته به شرایطشان، مورد ارزیابی قرار گیرند. برخی شهروندان خارجی نیز بعد از پنج یا ده سال بعد از مهاجرت به کشور هلند (سه سال در برخی موارد مانند ازدواج با شهروند هلندی) واجد شرایط دریافت تابعيت هلند می شوند.

در این راهنما به برخی سوالات مهم در مورد دریافت اقامت دائم پاسخ می دهیم:

 • مزیت های دریافت اقامت دائم هلند چیست؟
 • اقامت دائم برای شهروندان غیر اروپایی
 • پیش نیاز ها لازم برای داشتن صلاحیت اقامت دائم شهروندان غیر اروپایی
 • درخواست برای شهروندان کشورهای غیر اروپایی
 • چه زمانی اقامت دائم شما منقضی می شود

مزیت های دریافت اقامت دائم هلند چیست؟

مهاجرت به کشور هلند

وضعیت اقامت دائم هلند به شما اجازه می دهد بعد از مهاجرت به کشور هلند بدون محدودیت در این کشور بمانید. مدرک مجوز اقامت شما پنج سال اعتبار دارد و می توان آن را تجدید کرد. با داشتن مجوز اقامت دائم هلند دسترسی به بازار کار هلند نیز برایتان آزاد می شود، یعنی برای کار نیازی به مجوز جداگانه ندارید.

درخواست شما توسط سرویس مهاجرت و تابعیت هلند (IND) بررسی خواهد شد.

اقامت دائم برای شهروندان غیر اروپایی

شهروندان غیر اروپایی واجد شرایط دریافت مجوز اقامت دائم هلند خواهند بود اگر:

 • به طور مداوم به مدت پنج سال در کشور هلند زندگی کرده باشند،
 • مجوز اقامت بلند مدت داشته باشند،
 • به طور مناسب با جامعه هلند سازگار شده باشند.

سازمان IND ابتدا بررسی می کند که آیا شما شرایط ذکر شده در قانون EC/109/2003 اروپا را دارید یا خیر. اگر واجد شرایط بودید مجوز اقامت دائم به عنوان مقیم طولانی مدت EC دریافت خواهید کرد. با این وضعیت اقامت شما قادر خواهید بود به دیگر کشور های عضو اتحادیه اروپا نیز سفر کنید. به یاد داشته باشید که اقامت با مجوز با هدف های جابه جایی و جایگزینی جزو دوره پنج ساله حساب نمی شوند. به علاوه، تنها نیمی از مدت زمانی که برای تحصیل در هلند مانده اید جزو اقامت شما در هلند حساب می شود (چهار سال تحصیل به معنی دو سال اقامت در هلند برای دریافت اقامت دائم حساب می شود).

اگر پیش نیاز های اروپا را نداشته باشید IND وضعیت درخواست شما را بر اساس قوانین ملی خود بررسی خواهد کرد. اگر شرایط لازم را داشته باشید مجوز اقامت دائمی بر اساس قوانین ملی هلند دریافت می کنید (مجوز اقامت طولانی مدت هلند).

اگر نتوانید هیچ کدام از شرایط را برآورده کنید آنگاه IND بررسی می کند که آیا می تواند مجوز اقامت موقت شما را تمدید کند یا خیر.

پیش نیازهای عمومی مهاجرت به کشور هلند

شما به عنوان شهروند غیر اروپایی باید این شرایط را برآورده کنید:

 • باید حداقل پنج سال پیاپی مجوز اقامت موقت داشته باشید. اگر در طول مدت اقامت تان مجوز موقت باطل شود و برای تمدید آن اقدام نکرده باشید یا به موقع برای دریافت مجوز اقدام نکرده باشید ممکن است با «فاصله در اقامت» مواجه شوید که یعنی اقامت شما (حتی اگر بیشتر از پنج سال طول کشیده باشد) به صورت «مداوم» نبوده است.
 • باید در زمان درخواست مجوز اقامت با دلیلی غیر موقت، مانند کار استخدامی (با قراردادی حداقل یک ساله)، کار به عنوان یک مهاجر خبره، یا پیوستن به خانواده (بسته به مجوز عضو خانواده) داشته باشید.
 • باید اثبات کنید درامد طولانی مدت کافی دارید. به عنوان مثال، یک فرد مجرد باید درامد ماهانه 1152 یورو داشته باشید. هرچند این مقدار سالی دوبار بررسی می شود و احتمال تغییر دارد.
 • نباید خطری برای امنیت ملی یا نظم اجتماعی محسوب شوید (عدم ارتکاب به جرم).
 • باید از طریق امتحان سازگاری اجتماعی یا داشتن مدرکی مشابه اثبات کنید که با جامعه هلند سازگار شده اید و می توانید هلندی بخوانید، بنویسید و صحبت کنید. در برخی موارد افراد از این پیش نیاز مبرا می شوند.

چگونه درخواست اقامت دائم بدهیم؟

مهاجرت به کشور هلند

باید فرم درخواستی (که به زبان هلندی است) را پر کنید و همراه با کارت شناسایی/گذرنامه و مدارک مورد نیاز دیگر برای IND بفرستید.

مدارک

شما باید برای نشان دادن وضعیت شخصی خود یک سری مدارک را ارائه کنید. این مدارک از این قرارند:

 • کپی گذرنامه یا هر نوع کارت شناسایی مناسب دیگر مخصوص سفر های خارجی
 • مدرک اثبات درامد (مانند حساب بانکی)
 • مدرک سازگاری اجتماعی یا مدرک مشابه دیگر.

هزینه ها

شما باید هزینه ای به IND بابت بررسی درخواست شما پرداخت کنید که این هزینه در صورت رد درخواست قابل بازگشت نخواهد بود. هزینه فعلی این کار 171 یورو است. البته این هزینه هر سال بازی بینی می شود و ممکن است تغییر کند.

مدت زمان طی فرایند

حداکثر شش ماه طول می کشد تا IND درخواست شما را بررسی کند.

قدم بعدی

بعد از این که IND درخواست شما را بررسی کرد نامه ای برایتان ارسال می کند تا شما را از نتیجه مطلع کند. اگر با درخواست شما برای اقامت دائم موافت شد از شما دعوت می شود تا حدود دو هفته بعد به دفتر IND در محل زندگی خود بروید تا مدارک خود را دریافت کنید.

زمانی که اقامت دائم شما چه باطل می شود

بعد از پنج سال اگر همچنان قصد دارید در کشور هلند بمانید باید مجوز اقامت دائم خود را تجدید کنید.