هزینه تحصیل در هلند برای دانشگاه ها دو دسته هستند: دسته اول هزینه ای که دولت تعیین میکند و هرساله کمی به مقدار آن اضافه می شود. اکثر دانشجویان هلند و سایر کشورهای اتحادیه اروپا EEA باید این نوع هزینه را برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در هلند پرداخت کنند. دسته دیگر هزینه ای است که توسط خود دانشگاه ها و موسسات برای افراد مقیم و یا با ملیت اروپایی تعیین می شود.

هزینه تحصیل در هلند

تحصیل در کشور هلند

ادامه تحصیل در هلند به خاطر کیفیت بالا و رویکرد بین المللی اش شناخته شده است. این کشور بیشترین تعداد دوره های آموزشی به زبان انگلیسی را در کل قاره اروپا ارائه می دهد که این موضوع این کشور را به کشور بسیار جذابی برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است.

هلند بخشی از سرزمین های اصلی اروپا محسوب میشود که دربخش غربی آن قرار دارد. این کشور خط ساحلی پهناوری با دریای شمال دارد و با کشور های آلمان و بلژیک هم مرز است. همچنین اولین کشور غیر انگلیسی زبان بود که کورس های درسی مختلفی را با زبان انگلیسی به دانشجویان بین المللی ارائه میداد.

دانشجویان بین المللی در این کشور می توانند به زبان های هلندی و انگلیسی تحصیل کنند، که این مساله این کشور را به گزینه ی مناسبی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور تبدیل می کند. تحصیل در هلند مشابه سایر کشور های پرطرفدار از نظر طول مدت زمان تحصیل است:

  • مدرک لیسانس (BA, BSc, BEng): 3 تا ۴ سال
  • مدرک فوق لیسانس (MA, MSc, MEng): 1 تا ۲ سال
  • مدرک دکترا: ۴ سال

هزینه تحصیل در هلند به چه صورت است؟

هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان بین المللی بیشتر خواهد بود. با این حال دانشگاه ها برای این افراد شرایطی را فراهم می کنند که هزینه تحصیل را یا در آغاز تحصیل تماما پرداخت کنند و یا در طول ۱۰ ترم به طور اقساط. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا اگر موفق به دریافت بورسیه شوند تمامی این هزینه ها برایشان رایگان خواهد بود. همچنین جالب توجه است که تحصیل در مقطع دکترا در کشور هلند رایگان است.

دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی امکان‌پذیر است؛ بورسیه‌های تحصیلی کشور هلند از سوی دولت یا موسسه‌های معتبر ارائه می‌شوند و متقاضیان واجد شرایط (تابعیت غیراروپایی، مدرک تحصیلی معتبر، اخذ نامه پذیرش و مدرک زبان) باید در موعد مقرر باید درخواست خود را از طریق سایت‌ های دانشگا‌های این کشور ارائه دهند.

دانشجویان خارجی که ملیت ناحیه اقتصادی اروپا (EEA)، سوییس یا سورینام ندارند باید سالانه شهریه ای بین 6000 تا 15000 یورو برای رشته های مقطع کارشناسی و مبلغی بین 8000 تا 20000 یورو برای رشته های کارشناسی ارشد بپردازند.

هزینه های هنگام تحصیل

به غیر از هزینه تحصیل در هلند، هزینه های جانبی دیگر که هنگام تحصیل در هلند باید به آنها توجه کنید این موضوعات را شامل می شوند:

  • هزینه های ویزا و مجوز اقامت.
  • هزینه سفر به هلند.
  • هزینه سکونت در هلند (اقامت کوتاه، اتاق، آپارتمان، خانه دانشجویی و غیره).
  • بیمه سلامت هلند بسته به این که از کدام کشور هستید و چه مدت قصد اقامت دارید.
  • وسایل تحصیلی شامل کتاب ها و لوازم.
  • هزینه های روزانه ی معمول مانند خرید، حمل و نقل عمومی و فعالیت ها در اوقات فراغت.

دانشجویان معمولا می توانند در بسیاری رستوران ها، کافه ها، سینما ها و موزه ها تخفیف ویژه ای دریافت کنند.

1 هزینه تحصیل در هلند

بورس تحصیلی هلند

تحصیل در خارج از کشور معمولا هزینه بالایی دارد، به خصوص در شرایط اقتصادی فعلی. به همین خاطر بسیاری از دانشجویان که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند سعی در یافتن یک بورس تحصیلی مناسب برای تامین هزینه های مختلف تحصیل در کشور های خارجی هستند. تحصیلات عالی در هلند به خاطر کیفیت بالا و رویکرد بین المللی اش شناخته شده است.

این کشور بیشترین تعداد دوره های آموزشی به زبان انگلیسی را در کل قاره اروپا ارائه می دهد که این موضوع کشور هلند را به کشور بسیار جذابی برای دانشجویان خارجی تبدیل کرده است. بیش از ۵۰ نوع بورسیه تحصیلی هلند در مقاطع و رشته های مختلف وجود دارد که برای دانشجویان ایرانی مناسب است.