اگر به دنبال تحصیل در آلمان هستید، خوشحال خواهید شد بدانید که این کشور 46 دانشگاه از 1029 دانشگاهی است که در رتبه بندی QS World University به تازگی منتشر شده است، را داراست. از این تعداد، 12 دانشگاه آلمان در ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان در سال جاری قرار گرفته اند.

بهترین دانشگاه های آلمان

دانشگاه ها بر اساس شش شاخص ارزیابی می شوند: شهرت دانشگاهی و کارفرما، نسبت استاد/دانشجو، استناد به هر دانشکده (اندازه گیری خروجی تحقیق)، نسبت هیئت علمی بین المللی و نسبت دانشجویان بین االمللی.

برای آشنایی با برترین دانشگاه های آلمان در سال جاری، با نگاهی به یازده دانشگاه برتر این کشور، این مقاله را ادامه می دهیم.

 11. دانشگاه فرایبورگ

دانشگاه فرایبورگ در رتبه دهم مشترک آلمان قرار دارد که رتبه 175 مشترک جهان را دارد. این دانشگاه از نظر شاخص شهرت علمی رتبه 147 را در جهان دارد و 21 برنده جایزه نوبل به عنوان فارغ التحصیلان، استادان یا محققان وابسته به دانشگاه هستند.

دانشگاه فرایبورگ در سال 1457 تأسیس شد و پنجمین دانشگاه قدیمی آلمان است. امروزه این دانشگاه بیش از 24000 دانشجو از بیش از 100 کشور دارد.

این دانشگاه به دلیل آموزش، تحقیق و ادامه تحصیل از شهرت بسیار خوبی برخوردار است. جوایز زیادی در مسابقات سراسری دریافت کرده است. بیست و سه برنده نوبل در این دانشگاه تحصیل کردند، تحقیق کردند و تدریس کردند. امروزه این موسسه با ترکیبی از رشته های سنتی و فناوری مدرن مشهور است. قدرت آن در تحقیقات با دریافت سالانه 170 میلیون یورو از بودجه شخص ثالث نشان داده می شود. حدود 25 هزار دانشجو سالانه در این جامعه دانشگاهی ثبت نام می کنند، جایی که دوره های آموزشی از فناوری اطلاعات گرفته تا پزشکی و علوم طبیعی و علوم انسانی و اجتماعی را شامل می شود. دانشگاه فرایبورگ به همراه دانشگاه های بازل، هات آلزاس و استراسبورگ و همچنین موسسه فناوری کارلسروهه گروه Eucor – The European Campus را تشکیل می دهد. این دانشگاه مهارت ها و پتانسیل 15 هزار محقق، 11 هزار دانشجوی دکتری و بیش از 120 هزار دانشجو را ادغام می کند. دانشگاه ها در توسعه استراتژی های تحقیق و تدریس و ایجاد ساختارهای مشترک برای تحقیق در منطقه راین علیا همکاری می کنند.

بهترین دانشگاه های آلمان

  1. دانشگاه ابرهارد کارلس توبینگن

دانشگاه ابرهارد کارلس توبینگن که دارای رتبه 175 مشترک به همراه دانشگاه فرایبورگ است، دارای بالاترین امتیاز خود در شاخص نسبت هیئت علمی بین المللی است. این دانشگاه به دلیل رشته الهیات، الوهیت و مطالعات دینی خود دارای اعتبار ویژه ای است، که برای آن رتبه هفتم را در سطح جهانی در رتبه بندی دانشگاه های QS World تا سال 2020 را کسب کرده است.

دانشگاه توبینگن که در سال 1477 تأسیس شد، یکی از مشهورترین دانشگاه های تحقیقاتی در اروپا و محل اصلی مطالعات و تحقیقات دانشگاهی است. طیف وسیعی از رشته ها و استاندارد بالای تحقیقات، چه در علوم پایه و چه در علوم انسانی، به شهرت بین المللی آن کمک می کند. مدارس و دپارتمان های برجسته آن به طور مداوم در بین بهترین های آلمان رتبه بندی می شوند. شهرت دانشگاهی توسط دستاوردهای تحقیقاتی بیش از 400 استاد و حدود 2000 کارمند دانشگاهی به وجود آمده است. نه تنها جدیدترین تجهیزات فنی، بلکه امکانات وسیع کتابخانه نیز در اختیار آن ها است. آخرین نتایج تحقیقات علمی مستقیماً وارد برنامه درسی دانشگاه می شود، بنابراین آموزش به روز در این دانشگاه تضمین شده است. امروزه 23000 دانش آموز که بسیاری از آن ها دانشجوی بین المللی هستند در حدود 60 دوره آموزشی ثبت نام شده است. دانشگاه طیف گسترده ای از رویدادهای بین رشته ای را ارائه می دهد و از بسیاری از برجسته های فرهنگی در شهر حمایت می کند. دانشکده ها: الهیات پروتستان، الهیات کاتولیک، حقوق، اقتصاد و مدیریت بازرگانی، پزشکی، فلسفه و تاریخ، علوم اجتماعی و رفتاری، زبان های مدرن، علوم فرهنگی، ریاضیات و فیزیک، شیمی و داروسازی، زیست شناسی، علوم زمین، روانشناسی و علوم رایانه.

  1. دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن پس از افزایش شش پله امسال، در رتبه 173 جهان در رتبه بندی جهانی قرار دارد. این دانشگاه یکی از مدارس برتر فناوری آلمان است، همچنین این دانشگاه در شاخص نسبت استاد و دانشجو و شاخص شهرت کارفرما رتبه 120 را دارد.

پردیس اصلی TU در مرکز شهر درسدن واقع شده است. این دانشگاه فقط کمتر از 32000 دانشجو دارد، که دانشجویان بین المللی حدود یک هشتم آن ها را تشکیل می دهند.

دانشگاه فنی درسدن یکی از بزرگترین دانشگاه های فنی در آلمان و یکی از برجسته ترین و پویاترین دانشگاه ها در اروپا است.  TUD به عنوان یک دانشگاه کامل با 17 دانشکده در پنج مدرسه، طیف گسترده ای از 124 رشته را ارائه می دهد و طیف وسیعی از تحقیقات را پوشش می دهد. حوزه های اولویت پژوهشی آن علوم بهداشتی، پزشکی و مهندسی زیستی، فناوری اطلاعات و میکروالکترونیک، مواد و ساختارهای هوشمند، انرژی، تحرک و محیط زیست و همچنین فرهنگ و تغییرات اجتماعی در آلمان و سراسر اروپا مثال زدنی تلقی می شود.

از سال 2012، TUD  یکی از یازده “دانشگاه عالی” آلمان بوده است. در مرحله دوم ابتکار عالی قرار دارد، TUD  با چهار برنامه موفق: استراتژی نهادی، مرکز خوشه های تعالی برای پیشرفت وسایل الکترونیکی درسدن (cfaed) ، مرکز درمان های احیا کننده درسدن (CRTD)  و دانشکده تحصیلات تکمیلی درسدن که دانشکده کارشناسی ارشد زیست پزشکی و مهندسی زیستی را شامل می شود، معروف است. در ژانویه 2019، سه خوشه عالی جدید کار خود را آغاز کرده اند: فیزیک زندگی، پیچیدگی و توپولوژی در مواد کوانتومی و مرکز اینترنت لمسی. از 1 نوامبر 2019، TUD  درسدن در چارچوب استراتژی تعالی دولت های فدرال و ایالتی بودجه دائمی دریافت می کند.

حدود 32000 دانش آموز در TUD ثبت نام کرده اند – بیش از سه برابر سال 1990 (11220 دانش آموز). در سطح بین المللی، TUD  شهرت خوبی کسب کرده است، حدود یک هشتم دانشجویان آن از خارج آمده اند. امروزه حدود 8300 کارمند از 70 کشور جهان در دانشگاه فنی درسدن مشغول به کار هستند.

بهترین دانشگاه های آلمان

  1. دانشگاه فنی برلین

با نگاهی به دانشگاه برتر آلمان، به پایتخت آلمان بروید، دانشگاه فنی برلین در رتبه هشتم برترین دانشگاه های آلمان قرار دارد و با یک رتبه سقوط رتبه 148 در جهان را دارد.

این دانشگاه به ویژه برای شهرت کارفرمایان نمره بالایی دارد، جایی که رتبه 139 را در سراسر جهان دارد. همچنین عضو گروه معتبر TU9 است که شامل چندین مورد از مهمترین موسسات فناوری آلمان است.

دانشگاه بین المللی فنی برلین در پایتخت آلمان در قلب اروپا واقع شده است. دانشگاه فنی برلین با تقریبا 34،500 دانشجو، حدود 100 دوره آموزشی و 40 موسسه، یکی از بزرگترین دانشگاه های فنی آلمان است. به غیر از پردیس اصلی در مرکز برلین، مکان های بیشتری در سراسر شهر برلین و پردیس ماهواره ای در ال گونا مصر وجود دارد.

دانشگاه فنی برلین یکی از اعضای TU9 است که اتحاد 9 نهاد بزرگترین و برجسته ترین موسسه فناوری آلمان است. این عضویت امکان تبادل دانشجو بین بسیاری از دانشکده های مهندسی را فراهم می آورد.

فعالیت های دانشگاهی بر دستیابی به چهار هدف مشخص شده متمرکز است: ایجاد مشخصات متمایز برای دانشگاه، اطمینان از عملکرد استثنایی در تحقیق و تدریس، ارائه فارغ التحصیلان با مدارک عالی و رویکرد مدرن در مدیریت دانشگاه. شبکه قوی منطقه ای، ملی و بین المللی با شرکای علم و صنعت جنبه مهمی در این تلاش ها است.

  1. دانشگاه فنی حرفه ای رنیش-وستفالن آخن

دانشگاه فنی حرفه ای رنیش-وستفالن آخن در رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال جاری هشت پله صعود کرده و در حال حاضر در رتبه 148 قرار دارد و در رتبه 30 جهان در زمینه شهرت کارفرما قرار دارد.

RWTH آخن با بیش از 45،600 دانشجو و 162 دوره تحصیلی، بزرگترین دانشگاه فنی آلمان است.

دانشگاه RWTH آخن بزرگترین دانشگاه فناوری آلمان و یکی از مشهورترین آن ها در اروپا است. هر ساله تعداد زیادی دانشجو و دانشمند بین المللی به دانشگاه می آیند تا از دوره های با کیفیت و امکانات عالی آن که هر دو در سطح بین المللی شناخته شده اند، بهره مند شوند.

دانشگاه RWTH آخن در حال تبدیل شدن به یک دانشگاه فنی یکپارچه و بین رشته ای است. تمرکز مهندسی دانشگاه با علوم طبیعی و پزشکی مرتبط است. هنرها، علوم اجتماعی و اقتصاد، که از نظر ساختاری با رشته های اصلی مرتبط هستند، همچنین سهم قابل توجهی در مشخصات آموزشی و پژوهشی دانشگاه دارند. RWTH آخن با 260 موسسه در 9 دانشکده، یکی از موسسات علمی و تحقیقاتی برجسته اروپایی است.

  1. KIT، موسسه فناوری کارلسروهه

KIT ، موسسه فناوری کارلسروهه، امسال با هفت رتبه سقوط، رتبه 131 را دارد. این دانشگاه در سال 2021، پس از سقوط از پنج مدرسه برتر، رتبه ششم را در آلمان به خود اختصاص داد. KIT نمره برجسته ای برای شهرت کارفرما کسب کرده است، جایی که رتبه 63 را در سراسر جهان دارد.

هدف این دانشگاه مشارکت قابل توجه در چالش های جهانی در زمینه انرژی، تحرک و اطلاعات است و از مطالعه مبتنی بر تحقیق برای آماده سازی 24400 دانش آموز خود برای زندگی پس از فارغ التحصیلی استفاده می کند.

موسسه فناوری کارلسروهه یک دانشگاه آلمانی است که در شهر کارلسروهه مستقر است و عمدتا در مناطق STEM فعالیت می کند و در حال حاضر 25،100 دانشجو در آن زندگی می کنند. مرکز نوآوری و کارآفرینی را اداره می کند که به دانشجویان و فارغ التحصیلانی که به دنبال راه اندازی کسب و کار خود هستند مشاوره و منابع رایگان ارائه می دهد.

بهترین دانشگاه های آلمان

  1. دانشگاه آزاد برلین

با باقی ماندن در رتبه 130، دانشگاه آزاد برلین بر KIT، موسسه فناوری کارلسروهه غلبه می کند و در رتبه بندی دانشگاه های امسال رتبه پنجم آلمان را کسب می کند.

این دانشگاه از نظر شهرت علمی در رتبه 65 جهان قرار دارد و به دلیل دوره های علوم اجتماعی خود، به ویژه برای درس سیاست، که در حال حاضر رتبه 19 مشترک آن در جهان است، شهرت زیادی دارد.

دانشگاه آزاد برلین یک موسسه برجسته و آینده نگر در چشم انداز دانشگاهی مشهور آلمان است. مکرراً به عنوان یکی از دانشگاه های ممتاز کشور انتخاب می شود، دارای جهت گیری بین المللی تحسین شده، رویکرد بین رشته ای و تعهد به مسئولیت اجتماعی است.

این دانشگاه طیف گسترده ای از مطالعات و برنامه های بسیار رقابتی را در تمام سطوح دانشگاهی ارائه می دهد. در حالی که از شهرت ویژه ای در علوم اجتماعی و انسانی برخوردار است، اما همچنین محل تحقیقات پیشرفته در علوم طبیعی و زمین و علوم رایانه و ریاضیات است.

همانطور که در نام آن نشان داده شده است، دانشگاه آزاد برلین از زمان تاسیس در سال 1948 آزادی تصیلی را یکی از اصول اصلی خود برای دانشگاه برگزیده و برای آن ارزش قائل شده است. در اوایل، این موسسه دارای چشم انداز بین المللی خاصی بود و امروزه به بهترین انتخاب  برای دانشجویان و دانش پژوهانی از خارج از آلمان تبدیل شده است.

تحقیقات انجام شده در دانشگاه آزاد برلین با برتری در رشته ها و تشویق برای گرایش بین رشته ای، طیف گسترده ای از شبکه های دانشگاهی و علمی و زمینه های تمرکز که از رقابت بین المللی بالایی برخوردار است، مشخص می شود.

پردیس اصلی دانشگاه در برلین-دهلم واقع شده است، جایی که محیط مسکونی آرام، فضایی ایده آل را برای تمرکز بر یادگیری یا انجام تحقیقات ارائه می دهد.

  1. دانشگاه هومبولت برلین

در مکان چهارم آلمان برای دومین سال متوالی، دانشگاه هومبولت برلین قرار دارد. این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال جاری سه پله صعود کرده و رتبه 117 را از آن خود کرده و در شاخص شهرت علمی رتبه 50 را کسب کرده است.

این دانشگاه در برلین واقع شده است و در سال 1810 تأسیس شد و عنوان “مادر همه دانشگاه های مدرن” را دریافت کرد. این امر با پیشرفت های بزرگی در فیزیک و سایر علوم توسط اساتید آن، از جمله آلبرت اینشتین، مرتبط بود. این دانشگاه همچنین با حداقل 55 برنده نوبل ارتباط داشته است.

از ابتدا، دانشگاه برلین دارای چهار دانشکده کلاسیک حقوق، پزشکی، فلسفه و الهیات بود. اولین دوره تحصیلی آن با 256 دانش آموز و 52 کادر آموزشی آغاز شد. اساتیدی مانند گئورگ فردریش ویلهلم هگل (فلسفه)، کارل فردریش فون ساوینی (حقوق)، آگوست بوک (فلسفه کلاسیک)، کریستوف ویلهلم هوفلند (پزشکی) و آلبرشت دانیل تائر (کشاورزی) در این دانشگاه تدریس کرده اند. شیمی دان آگوست ویلهلم فون هوفمن، فیزیکدان هرمان فون هلمولتز، ریاضیدانان ارنست کومر، لئوپولد کرونکر، کارل تئودور وایرشتراس (“ستاره سه گانه ریاضیات”) و دانشمندان پزشکی یوهانس مولر و رودولف ویرچو در رشته های تخصصی خود بسیار زیاد شناخته شدند. در مجموع 29 برنده جایزه نوبل برخی از کارهای علمی خود را در دانشگاه برلین انجام دادند، از جمله آلبرت اینشتین، امیل فیشر، ماکس پلانک و فریتس هابر. بسیاری از افراد مشهور مانند هاینریش هاینه، عادلبرت فون شامیسو، لودویگ فویرباخ، اتو فون بیسمارک، کارل لیبکنخت، فرانتس مهرینگ، آلیس سالومون، کارل مارکس و کورت توکلسکی نیز در “Alma matter” برلین ثبت نام کردند. هاینریش مان اولین دکتر افتخاری دانشگاه پس از پایان جنگ جهانی دوم بود.

بهترین دانشگاه های آلمان

  1. دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ در رتبه بندی جهانی امسال با دو رتبه بالاتر در رتبه 64 جهان و سوم در آلمان قرار دارد. دانشگاه هایدلبرگ همچنین عنوان قدیمی ترین دانشگاه کشور را با تاسیس در سال 1386 کسب کرده است. این دانشگاه 100 نمره برتر را برای شهرت دانشگاهی و شاخص های نسبت دانشجویان و هیات علمی کسب می کند.

دانشگاه هایدلبرگ معروف به Ruperto Carola که در سال 1386 تأسیس شد، قدیمی ترین دانشگاه آلمان و یکی از موسسات تحقیقاتی اروپا است. موفقیت های آن در هر دو طرح ExcellenceInitiative و Excellence، و موقعیت های آن در رتبه بندی های شناخته شده بین المللی، نقش اصلی و شهرت عالی دانشگاه هایدلبرگ را در چشم انداز علمی و تحقیقاتی اثبات می کند. روپرتو کارولا با تربیت دانش آموزان و پیشرفت پژوهشگران جوان برجسته، بر آموزش مبتنی بر تحقیق و برنامه های آموزشی ساختاری دکتری در مدارس تحصیلات تکمیلی خود تأکید می کند.

دانشگاه هایدلبرگ یک دانشگاه جامع تحقیقاتی است. طیف گسترده موضوعات آن در دوازده دانشکده شامل علوم انسانی، حقوق، علوم رفتاری اجتماعی، علوم زیستی، پزشکی و علوم طبیعی است. هایدلبرگ با برنامه هایی تقریباً در 160 رشته، مجموعه ای برجسته از ترکیب موضوعات را ارائه می دهد. این دانشگاه به طور فعال در یک شبکه جهانی همکاری آموزشی و پژوهشی مشارکت می کند: 27 مشارکت نهادی در سطح کلی دانشگاه و ترتیب مبادلات با بیش از 450 دانشگاه در سراسر جهان، بر قدرت روابط بین المللی روپرتو کارولا تاکید می کند. همچنین تعداد زیادی همکاری تحقیقاتی و آموزشی در سطح دانشکده و موسسه ایجاد می شود.

این دانشگاه به ویژه متعهد به پیشبرد رشته های استثنایی فردی، ترویج گفتگو فراتر از محدوده های سنتی رشته ای و تبدیل یافته های تحقیق به استفاده مناسب برای جامعه و اقتصاد است. این دانشگاه در این تلاش، متکی بر شرکای قوی خارج از دانشگاه است.

  1. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ در سال 2021 در رتبه 63 جهان قرار داشت. این دانشگاه در سال 1472 تاسیس شد و در حال حاضر بیش از 50،900 دانشجو دارد و 15 درصد از جمعیت دانشجویی را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ از نظر شهرت علمی رتبه 36 جهان را دارد و با 42 برنده نوبل در ارتباط است.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس مونیخ دانشگاه در قلب مونیخ – به عنوان یکی از برجسته ترین موسسات دانشگاهی و تحقیقاتی اروپا شناخته شده است. از زمان تأسیس ما در 1472، LMU دانشمندان و دانشجویان با استعداد را از سراسر جهان جذب کرده است و دانشگاه را در پیوند ایده هایی قرار داده است که جهان پیچیده ما را به چالش می کشد و تغییر می دهد.

LMU به عنوان یکی از دانشگاه های تحقیقاتی پیشرو در اروپا، به سابقه 500 ساله خود می پردازد. برتری آن در آموزش و پژوهش شامل تنوع گسترده ای از زمینه ها است – از علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از طریق حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی گرفته تا پزشکی و علوم طبیعی. یک رویکرد بین رشته ای قوی، نوآوری را بسیار مهم می داند و آن را برای آینده جهانی ما تقویت می کند.

تفکر خلاق، حل مسئله و تحقیق، محور برنامه های دانشگاهی LMU است. مرکز پزشکی آن، در کنار Charite در برلین، معتبرترین و بزرگترین موسسه از این دست در آلمان است.

  1. دانشگاه فنی مونیخ

آخرین و بی تردید مهم ترین دانشگاه در آلمان، دانشگاه فنی مونیخ است. دانشگاه فنی مونیخ بار دیگر در میان برترین دانشگاه های آلمان قرار دارد. این دانشگاه امسال با پنج پله صعود رتبه 50 را در کل جهان و 17 را از نظر شهرت کارفرما کسب کرده است.

دانشگاه فنی مونیخ در سال 1968 تأسیس شد و هدف آن ترکیب امکانات برتر برای تحقیقات پیشرفته با فرصت های یادگیری منحصر به فرد برای دانش آموزان و تلاش برای ایجاد ارزش پایدار برای جامعه است.

دانشگاه فنی مونیخTechnische Universität München)) ، همچنین به عنوان TUM شناخته می شود، یکی از اعضای TU9، یک انجمن نه دانشگاه معتبر فنی آلمان است. TUM دارای 15 دپارتمان/مدرسه علمی و حدود 40،000 دانش آموز در محوطه دانشگاه است که بیش از 30 درصد آن ها بین المللی هستند. این دانشگاه خود را دانشگاه کارآفرین می نامد و هدف آن ایجاد محیط حمایتی برای کارآفرینان تازه کار است. حدود 200 برنامه در مقاطع مختلف وجود دارد که شامل مجموعه گسترده ای از دوره ها و برنامه های انگلیسی است.

رزرو آنلاین وقت مشاوره