برنامه مهاجرتی به استان بریتیش کلمبیا در کانادا

 

دلیل تنوع برنامه های مهاجرتی کانادا این است که بطور کلی کانادا کشور مهاجر پذیری ست و به دنبال این است که نیازهای خود را در حوزه های گوناگون از طریق افرادی که بتوانند برای این کشور مثمر ثمر باشند تامین کند. استان های مختلف کانادا نیازهای متفاوتی دارند و این نیازها باعث می شوند که خواه ناخواه برنامه های مهاجرتی مختلفی طراحی و اجرا بشوند. این نیازها با گذشت زمان تغییر می کنند. در نتیجه برنامه های مهاجرتی کانادا نیز تغییر می کنند. برای مثال استان البرتا ده سال پیش صرفا به راننده های پایه یک نیاز داشت و برنامه ی مهاجرتی این استان صرفا مختص به این شغل بود. ولی به مرور زمان نیاز های این استان بیشتر و متنوع تر شد و بالطبع برنامه ی مهاجرتی به این استان گسترده تر شد.

 

لایو برنامه بریتیش کلمبیا BCPNP کانادا

 

بریتیش کلمبیا غربی ترین استان کانادا ست. کانادا از طرف شرقی اش کشف شده است و طی سالیان بعد نواحی غربی این استان کشف شد. فرانسوی ها شرق کشور کانادا و سمت کبک باقی ماندند. ولی انگلیسی ها از ابتدا در غرب و استان انتاریو مستقر شدند وبریتانیایی ها بودند که قسمت غربی کانادا را کشف کردند. چون بریتانیایی ها این استان را کشف کردند‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ُ‍ُ، آن را بریتیش کلمبیا نامگذاری کردند. جمعیت این استان حدود پنج میلیون نفر است. بعد از استان های انتاریو و کبک بریتیش کلمبیا پرجمعیت ترین استان کانادا ست. آب و هوای این استان معتدل و بیشتر بارانی ست. همچنین بریتیش کلمبیا طبیعت بسیار زیبایی دارد و به گفته ی بسیاری زیباترین استان کانادا ست. این استان از لحاظ مالیات و هزینه های زندگی گران است. شهر تورنتو دارای فرصت های شغلی فراوانی است.

استان های کوچک کانادا دارای برنامه های خوبی برای مهاجرت نیستند. البته استان بریتیش کلمبیا اینطور نیست. به عبارت دقیق تر این استان از سیستم مهاجرتی بسیار منظم و خوبی برخوردار است. برنامه های مهاجرتی این استان به سه یا چهار دسته تقسیم می شود. دسته ی اول مربوط به نیروی کار ماهری ست که بطور مستقیم توسط استان جذب می شوند. فرآیند مهاجرتی این دسته از اداره ی مهاجرت این استان شروع و انتخاب آنها در همین استان تمام می شود. برنامه های مهاجرتی بریتیش کلمبیا مثل برنامه های مهاجرتی انتاریو بسیار پرطرفدار است. این برنامه های مهاجرتی در راستای پاسخگویی به نیاز های شغلی آن استان است. برنامه ی مهاجرتی این استان برای کسانی ست که پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایی در این استان دارند. ناگفته نماند پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای کانادایی گرفتن بسیار سخت و همراه با اما و اگر است. برای این برنامه مدرک زبان CLB پنج نیاز است.

برنامه ی دوم مهاجرتی این استان برای کارکنان کادر بهداشت و درمان است، مثل پزشکان، پرستاران، دندانپزشکان و داروسازان. بطور کلی یازده شغل شامل این برنامه ی مهاجرتی می شود. صاحبان این مشاغل می توانند برای برنامه ی مهاجرتی این استان اقدام کنند ولی باید دارای پیشنهاد شغلی باشند. آن هم از سوی یک بیمارستان یا موسسه ی بهداشتی-درمانی معتبر. سختگیری زیادی در این برنامه برای کادر درمان هست چون قبل از اقدام برای این برنامه مهاجرتی کارکنان کادر درمان باید مجوز کار در این استان را دریافت کرده باشند.

برنامه دیگر برای فارغ التحصیلان بین الملل است. این برنامه ی مهاجرتی برای فارغ التحصیلان کالج یا لیسانس در کانادا ست. البته این فارغ التحصیلان باید دارای یک پیشنهاد کاری (کار تمام وقت) از طرف یک کارفرما در استان بریتیش کلمبیا باشند. کار دانشجویی یا کارآموزی پذیرفته نمی شود.

برنامه ی بعدی مهاجرتی برای افرادی ست که از برخی از دانشگاه ها در مقطع تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد یا دکترا) فارغ التحصیل شده باشند، می توانند به این استان مهاجرت کنند و اقامت دائم بگیرند. نکته ی شایان توجه در برنامه ی مهاجرتی این است که نیازی به پیشنهاد شغلی نیست.

در برنامه ی مهاجرتی دیگر این استان مربوط به اشخاصی است که دارای پیشنهاد های شغلی ای هستند که نیاز به تحصیلات خاصی ندارد، مثل مهمانداران یا کارکانان پذیرش هتل. ولی سختگیری ها در این برنامه برای موثق بودن پیشنهاد شغلی بیشتر است.

 

برای مطالعه اقامت در کانادا اینجا کلیک کنید

 

برنامه مهاجرتی به استان بریتیش کلمبیا در کانادا

 

برنامه ی بعدی اکسپرس اینتری ست. در این برنامه فرد باید برای خودش پروفایل در بخش اکسپرس اینتری سایت اداره مهاجرت کانادا باز کند. این بدین معناست که شخص حتما باید شرایط لازم برای ورود به برنامه ی اکسپرس اینتری را داشته باشد. دارای آیلتس شش، یک سال سابقه ی کار و مدرک دیپلم به بالا باشد. همچنین تحت یکی از برنامه های فدرال اسکلید ورکر اسکیلد ترید و کندین اکسپرینس باشد. یعنی شخص باید دارای 67 امتیاز در یکی از برنامه های اکسپرس اینتری باشد. اگر شخصی دارای یک سال سابقه کار در کانادا باشد برای واجد شرایط شدن در این برنامه  سودمند است. سپس شخص متقاضی باید در اداره ی مهاجرت بریتیش کلمبیا پروفایل باز کند. در هربازه ی در این سایت چند متقاضی انتخاب می شود که این انتخاب شدن عملا معادل 600 امتیاز است و فرآیند مهاجرت در سیستم فدرال و اکسپرس اینتری ادامه پیدا می کند.                                                              در سیستم اکسپرس اینتری کار مهاجرت شخص متقاضی سریع تر انجام می شود. حتی ممکن است روند مهاجرتی شخص متقاضی زیر یک سال انجام شود ولی در برنامه های استانی این روند طولانی تر است.

برنامه ی بعدی متعلق به اشخاصی ست که حوزه ی فعالیت شان در زمینه ی تکنولوژی است، مثل برنامه نویسان مهندسن کامپیوتر و در مجموع 29 شغل شامل این برنامه ی مهاجرتی می شود. اگر این اشخاص دارای پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایی در استان بریتیش کلمبیا باشند روند مهاجرتی شان بسیار سریع تر خواهد بود. به عبارت دقیق مهاجرت شان ممکن است زیر یک سال انجام شود.

برنامه ی بعدی برنامه متعلق به کارآفرینان است یعنی اشخاصی که دارای ایده های کارآفرینی باشند. این اشخاص می توانند از برنامه ی استارت آپ جهت مهاجرت به کانادا نیز استفاده کنند. برای استفاده از این برنامه شخص باید دارای ذهنیت یک کارآفرین باشد. همچنین شخصی که در این برنامه شرکت می کند باید دارای 600 هزار دلار کانادا سرمایه خالص داشته باشد. میزان این سرمایه توسط اداره ی مهاجرت کانادا مورد بررسی قرار می گیرد. به عبارت دقیق تر منبع این پول باید مشخص باشد و حاصل پولشویی نباشد. شخص باید حداقل دارای مدرک دیپلم باشد. در پنج سال گذشته دارای سه سال سابقه ی مدیریت یا مالکیت یک کسب و کار باشد. ابتدا باید بیزینس پلن ارایه شود و 600 هزار دلار کانادا سرمایه گذاری شود. هرچه میزان مبلغ سرمایه گذاری بالاتر رود امتیاز نیز بالاتر می رود. میزان تحصیلات نیز در بالا رفتن امتیاز تاثیرگذار است. پارامتر های بیزینس پلن بر میزان امتیاز کسب شده تاثیرگذار است. در صورت مناسب بودن همه ی فاکتورهای کسب و کار این استان اجازه ی کار دوساله به فرد می دهد. در صورتی که فرد بتواند مفاد بیزینس پلن خود را طی دو سال محقق کند اقامت دایم کانادا را دریافت می کند. در غیر این صورت بعد از دو سال مجوز کار شخص باطل می شود و شخص باید به کشورش برگردد.

 • پست داک مانند یک موقعیت شغلی ست که استادی در کانادا از شخصی دعوت می کند تا روی پروژه ی علمی ای با او کار کند. برای گرفتن پست داک باید با استاد مد نظر خود مکاتبه کرده تا ببینید شرایط مورد نظر آن استاد را دارید یا خیر.
 • یک کارفرمای مانادایی به ملیت کارمندش توجه ندارد. تنها دغدغه ی چند چیز را دارد، اینکه شخصی که برای آن موقعیت شغلی در نظر گرفته دانش خاص آن حوزه ی تخصصی را داشته باشد. بعضی مشاغل مانند کارشناس منابع انسانی پزشکی و وکالت مستلزم این است که شخص به کانادا بیاید و دانش خاص آن رشته را کسب کند.
 • هر شخصی در هر محیط کاری ای در کانادا باید باید و نباید های خاص آن محیط را بداند، عضوی از تیم کاری مربوطه باشد، با همکارانش ارتباط لازم را برقرار کرده و تیم کاری آن شخص را از خود بدانند.
 • برای ثبت شرکت در کانادا 25 درصد مدیران باید کانادایی یا دارای اقامت دائم کانادا باشند.
 • لازم به ذکر است که اخیرا ثبت شرکت در کانادا منجر به اخذ تابعیت نمی شود و شخصی که در کانادا شرکت ثبت می کند و خانواده اش نمی توانند بیش از 10 درصد سهام آن شرکت را داشته باشند.
 • برای تمام برنامه های مهاجرتی کانادا نیازی به داشتن مدرک آیلتس نیست ولی افسر پرونده در صورت شک داشتن به میزان تسلط شما به زبان انگلیسی می تواند از شما تقاضای مدرک زبان کند. پس بهتر است مدرک زبان را داشته باشید.

 

برنامه مهاجرتی به استان بریتیش کلمبیا در کانادا

 

پرسش و پاسخ هایی در مورد مهاجرت به استان بریتیش کلمبیا

 • آیا برنامه های مهاجرتی استان بریتیش کلمبیا نیاز به پیشنهاد کاری کارفرمایی در این استان دارد؟

شما باید برنامه ی مهاجرتی ای را انتخاب کنید که با شرایط، تجربه و مهارت های شما مطابقت دارد. در بیشتر برنامه های مهاجرتی این استان فرد باید دارای پیشنهاد کاری از طرف کارفرمایی در این استان باشد.

 • برنامه های مهاجرتی بریتیش کلمبیا بهتر است یا اکسپرس اینتری؟

اکسپرس اینتری. علاوه بر استاندارد پردازش سریعتر، آنها می توانند در هزینه های برنامه ی PNP صرفه جویی کنند که طی آن باید هزینه های دولت فدرال را هم بپردازند. با اکسپرس اینتری، داوطلبان موفق فقط هزینه های فدرال را پرداخت می کنند. یک فرد مجرد برای درخواست اقامت دائم در برنامه ی فدرال اسکیلد ورکر باید 1325هزار دلار کانادا بپردازد.

 • آیا پس از شرکت و با موفقیت طی شدن برنامه ی استانی مهاجرت در استان بریتیش کلمبیا می توان به جای دیگری از کانادا نقل مکان کرد؟

بله شما می توانید. به عنوان یک شخص دارای اقامت دائم، شما حق زندگی، کار یا تحصیل در هر نقطه از کانادا را دارید. با این حال، اگر از طریق برنامه مهاجرتی استانی مقیم دائم شدید، استانی که شما را انتخاب کرده است شما را برای آوردن مهارت ها به استان خود انتخاب کرده است.

 • فرآیند برنامه ی مهاجرتی استانی چقدر طول می کشد؟

به طور معمول، زمان پردازش برای تصمیم گیری تقریباً 4 ماه از تاریخ بارگذاری مدارک در سایت است.

(این بازه زمانی برآورد شده براساس 80 درصد موارد است و به دلیل ظرفیت برنامه ممکن است تغییر کند)

 • ارزان ترین جاها برای زندگی در استان بریتیش کلمبیا کجا ست؟

پرینس جورج، کاملوپس، کمپبل ریور، لنگفورد، پنتیکتون، ویکتوریا، نانایمو، پورت و کوکیتلام.

 

برای مطالعه مهاجرت به کانادا اینجا کلیک کنید

 

مخارج زندگی در استان بریتیش کلمبیا

 

هزینه به دلار کانادا نام آن محصول یا سرویس
11.8 ناهار در رستوران
49.1 شام در رستوران برای دو نفر
7.7 وعده غذای فست فود برای مثال در رستوران زنجیره ای مک دونالد
4.83 آبجو در بار
3.32 کاپوچینو
1.56 پپسی یا کوکا کولا
1053 اجاره ی آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر
829 اجاره ی آپارتمان یک خوابه ی ارزان
1864 اجاره ی آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر
1506 اجاره ی آپارتمان سه خوابه ی ارزان
55.2 هزینه های جانبی یک واحد آپارتمان (برق آب سیستم گرمایشی و …) برای یک نفر
84.9 هزینه های جانبی یک واحد آپارتمان (برق آب سیستم گرمایشی و …) برای یک خانواده
55.1 هزینه ی اینترنت نامحدود یک ماهه
5616 هزینه ی خرید آپارتمان در مرکز شهر
4367 هزینه ی خرید خانه در اطراف شهر
2.11 بلیط برای رفت و آمد در محل سکونت
71.3 بلیط ماهیانه برای رفت و آمد در محل سکونت
15.9 تاکسی سوار شدن
1.03 یک لیتر بنزین
1.78 یک لیتر شیر
2.05 نیم کیلوگرم نان
3.33 یک کیلوگرم برنج
2.87 دوازده عدد تخم مرغ
12.4 یک کیلوگرم پنیر
10.3 یک کیلوگرم سینه ی مرغ
12.1 یک کیلوگرم استیک
3.09 یک کیلوگرم سیب
1.34 یک کیلوگرم موز
3.08 یک کیلوگرم پرتقال
3.58 یک کیلوگرم گوجه فرنگی
2.35 یک کیلوگرم سیب زمینی
2.23 یک کیلوگرم پیاز
1.19 یک لیتر آب
1.73 دو لیتر پپسی یا کوکا کولا
13.4 یک بطری شراب
2.05 نیم لیتر آبجو
10.6 یک پاکت سیگار
8.85 دارو ( برای یک هفته)
3.82 شامپوی مو
2.34 چهار رول دستمال توالت
1.81 یک خمیر دندان
35.9 عضویت ماهیانه ی باشگاه بدنسازی
10.6 بلیط سینما
74.7 نوبت ویزیت دکتر
13.5 کوتاهی مو (ساده)
49 شلوار جین مارک دار
78.6 کفش اسپرت مارک دار
701 پیش دبستانی ماهیانه
9516 مدرسه ی ابتدایی بین المللی سالانه