انگلستان یکی از برترین مقاصد تحصیلی بین المللی در جهان است. این کشور به لطف تکنیک های برتر تحقیق، روش های مدرن تدریس، شرایط پیشرفته و یک پیشنهاد بی نظیر از برنامه های تحصیلی در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، سالانه بیش از 450،000 دانشجوی بین المللی را به خود جذب می کند.

با این حال، انگلیس کشور به صرفه ای برای تحصیل محسوب نمی شود. اگر می خواهید تجربه کاملی برای تحصیل در خارج از کشور داشته باشید، باید بودجه خود را با دقت برنامه ریزی کنید. جستجوی خود را به گزینه های تحصیل در لندن محدود نکنید زیرا بسیاری از برنامه های تحصیلات تکمیلی را در سایر مناطق کشور نیز پیدا خواهید کرد.

 

هزینه های تحصیل در انگلیس

 

تفاوت قابل توجهی بین هزینه های تحصیل در انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی مشاهده خواهید کرد. شهریه انگلستان در مقایسه با سایر کشورها بالا است، اما کیفیت آموزش نیز همین است. این یک واقعیت است و وضع مالی شما هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند. به عبارت دیگر، اگر فردی کیفیت کلاس جهانی انگلستان را در نظر بگیرد، می تواند هزینه های تحصیل را منطقی تلقی کند، اما ممکن است برای شخص دیگری اینگونه نباشد.

دانشگاه های انگلیس به دلیل داشتن برخی از بالاترین شهریه ها در کنار آموزش با کیفیت عالی شناخته می شوند. بسیاری از دانشجویان با استعداد که آرزوی داشتن مدرک انگلیسی را دارند، رویای خود را رها می کنند زیرا فکر می کنند که توانایی پرداخت این مقدار پول را ندارند.

واقعیت این است که شهریه انگلستان در آموزش عالی انگلستان در سالهای اخیر برای دانشجویان مقیم و غیر مقیم به طور پیوسته افزایش می یابد. این تغییرات غالباً خودسرانه و یک جانبه صورت می گیرد. در نتیجه، یک گروه انتخابی از دانشجویان توانستند از پس هزینه های آن برآیند و بقیه به مقصد دیگری نقل مکان کردند.

در واقع این یک فرآیند جهانی ست. دانشگاهی با کیفیت بیشتر، هزینه بالا تر. در یک طرف، دانشگاه ها به دنبال دانشجویان درخشان هستند. در طرف دیگر، دانشجویان به دنبال دانشگاه های کلاس جهانی هستند تا بتوانند از تحصیلات خود بهترین نتیجه را بگیرند و قابلیت اشتغال آینده خود را تقویت کنند. این باعث تشویق دانشگاه ها برای افزایش شهریه ها شد.

 

شهریه دانشجویان داخلی در مقابل شهریه دانشجویان خارجی

قبل از بررسی متوسط ​​هزینه های تحصیل، بیایید چندین جنبه را توضیح دهیم ، مانند تفاوت بین دانشجویان داخلی و خارجی:

شهریه دانشجویان خانگی معمولاً برای دانشجویان انگلستان، اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) و منطقه اقتصادی اروپا (EEA) اعمال می شود. در دانشگاه های دولتی، این هزینه های تحصیل در مقایسه با هزینه های موسسات خصوصی بسیار کمتر است. این گروه از دانشجویان همچنین می توانند متقاضی وام های دانشجویی باشند که به طور جزئی یا کامل هزینه مدرک تحصیلی آن ها را پوشش می دهد.

شهریه دانشجویان بین المللی برای کلیه دانشجویان خارجی که از انگلستان، اتحادیه اروپا یا EEA نیستند اعمال می شود. برای آن ها هزینه های تحصیل بیشتر، گاهی دو یا سه برابر بیشتر است. این گروه از دانشجویان نمی توانند تقاضای وام دانشجویی کنند و باید روش های دیگری برای پرداخت هزینه تحصیل خود (به عنوان مثال بورسیه تحصیلی، کمک های بلاعوض، وام بانکی، حمایت خانواده) پیدا کنند.

سال 2020 آخرین سالی بود که دانشجویان اتحادیه اروپا می توانستند شهریه برابر با دانشجویان بومی کشور انگلیس را پرداخت کنند. پس از برکسیت دانشجویان اتحادیه اروپا نیز باید همان شهریه دانشجویان بین المللی را پرداخت کنند.

نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که دانشگاه های خصوصی هزینه های بالاتری دارند و اغلب شهریه یکسانی را برای همه دانشجویان در نظر می گیرند: محلی، اتحادیه اروپا یا بین المللی.

 

این هزینه ها برای چه مواردی مصرف می شود؟

کل مبلغی که برای زندگی و تحصیل در انگلیس احتیاج دارید، به عوامل متنوعی بستگی دارد. اگرچه در همه دانشگاه ها قیمت ها بالا است اما در برخی از آن ها ممکن است کمی پایین تر باشد و با بودجه شما مطابقت داشته باشد.

 

هزینه های زندگی در انگلستان (کلیک کنید)

 

پس هزینه ها ابتدا به دانشگاهی که شما انتخاب می کنید بستگی دارد. این هزینه ها رابطه زیادی با شهرت و موقعیت دانشگاهی که شما انتخاب می کنید دارد. برخلاف دانشگاه های مستقر در حومه، دانشگاه های شهرهایی مانند لندن معمولاً شهریه بالاتری دارند. بعلاوه، دانشگاه هایی که بودجه دولتی دارند از شما شهریه کمتری نسبت به دانشگاه های دارای مالکیت خصوصی دریافت می کنند.

ثانیا ، بستگی به این دارد که در چه سطح آموزش عالی ثبت نام کرده باشید. از آنجا که تحصیلات دوره کارشناسی معمولاً بیشتر طول می کشد، بسیار طبیعی است که ممکن است هزینه بیشتری نیز داشته باشد. با این حال، برخی از دوره های منحصر به فرد در برنامه های کارشناسی وجود دارد که می توانید همزمان با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شوید. این برنامه ها تنظیم شده اند تا دانشجویان مجبور نباشند این دو درجه را جداگانه جستجو کنند که هزینه آن ها بیشتر است و مدت بیشتری طول می کشد.

 

هزینه کارشناسی در انگلستان چقدر است؟

آیا می دانید در انگلیس دریافت مدرک لیسانس ممکن است بیش از مدرک کارشناسی ارشد هزینه داشته باشد؟

برای اولین بار در دانشگاه های انگلیس هزینه های تحصیل در سال 1998 برقرار شد که دانشجویان را مجبور به پرداخت حداکثر 1000 پوند در هر سال تحصیلی می کند. از آن زمان به بعد، شهریه ها به طور قابل توجهی افزایش یافته است. انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی هزینه های تحصیل بین 4 کشور تشکیل دهنده انگلستان، متفاوت است.

 

هزینه های تحصیل در انگلیس

 

 

انگلیس

در انگلیس، با تصمیم دولت در اکتبر 2017 ، به دانشگاه ها اجازه داده شد تا از دانشجویان انگلیسی شهریه حداکثر 9،250 پوند را دریافت کنند. در مورد دانشجویان بین المللی، شهریه ها متغیر است.

 

اسکاتلند

در اسکاتلند تفاوت کمی بین دانشجویان داخلی و دانشجویان خارجی وجود دارد. دانشجویان مقطع کارشناسی ساکن اسکاتلند و شهروندان اتحادیه اروپا از لقب دانشجویان خانگی برخوردار هستند. اسکاتلندی ها و اروپایی ها هیچ شهریه ای در دانشگاه های اسکاتلند ندارند. در حالی که کسانی که از جاهای دیگر انگلستان و بقیه جهان می آیند باید این هزینه را پرداخت کنند. برای دانشجویانی که از ولز، انگلیس، ایرلند شمالی می آیند حداکثر 9،250 پوند در هر سال تحصیلی تعیین می شود، در حالی که برای سایر دانشجویان خارجی قیمت متغیر است.

 

ولز

دانشگاه های ولز از همه دانشجویان به صورت یکسان شهریه 9000 پوندی دریافت می کنند. دانشجویان ولزی که در کشورهای دیگر در پادشاهی انگلستان تحصیل می کنند سالانه فقط 3900 پوند پرداخت می کنند و بقیه هزینه های آن ها را دولت کشورشان تأمین می کند.

 

ایرلند شمالی

در ایرلند شمالی، هزینه های تحصیل بسیار متنوع است. دانشجویان اتحادیه اروپا و ایرلند شمالی باید 4160 پوند بپردازند. دانشجویانی که از کشورهای دیگر انگلستان و سایر نقاط جهان می آیند 9،250 پوند شهریه دارند. هزینه های کارشناسی برای دانشجویان بین المللی می تواند از 10،000 پوند شروع شود و بیش از 38،000 پوند باشد. برای مدارج پزشکی، این شهریه ها به طور سنتی بیشتر است.

 

هزینه های تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد

همانطور که در بالا ذکر شد، هزینه تحصیلات کارشناسی ارشد در آموزش عالی انگلستان در کل اغلب کمتر از برنامه های کارشناسی است. این تفاوت در هزینه ها عمدتا به دلیل طول متفاوت هر برنامه است. به طور کلی، هزینه های تحصیل بسته به دوره ای که شرکت می کنید تغییر می کند.

در حال حاضر، یک دانشجوی مقیم باید 6،842 پوند در سال در یک دوره آموزش تمام وقت کارشناسی ارشد پرداخت کند. از طرف دیگر، یک دانشجوی بین المللی برای شرکت در همان دوره باید بالاترین هزینه تحصیل در انگلیس را به طور متوسط ​​14،096 پوند پرداخت کند.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی در دانشگاه های انگلیس، شهریه دانشگاه به نوع برنامه تحصیلی شما بستگی دارد. در یک برنامه مبتنی بر کلاس، شما باید سالانه 14،096 پوند بپردازید. اگر دوره شما یک برنامه پژوهشی است، باید شهریه بالاتری را به مبلغ 16222 پوند برای هر سال تحصیلی بپردازید. در برنامه های بالینی، باید 21،767 پوند بپردازید و در آخر، در برنامه MBA شهریه ها می توانند 18،914 پوند باشد.

 

شهریه های پاره وقت و تمام وقت در انگلیس

خوب، به طور خلاصه به نظر می رسد برنامه های تحصیلات تکمیلی نیمه وقت شهریه کمتری دارند زیرا هزینه ترم ها در مقایسه با ترم های تمام وقت کمتر است. اما، بدانید که دوره کارشناسی ارشد پاره وقت که اتمام آن بیشتر طول می کشد، مطمئناً در کل هزینه بیشتری خواهد داشت. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان تمایل به انتخاب برنامه های تحصیل سریع دارند.

در برنامه های سریع می توانید همزمان به دنبال لیسانس و فوق لیسانس باشید. به جای اتمام یک برنامه کارشناسی سنتی سه ساله، سپس ثبت نام یک برنامه کارشناسی ارشد 2 ساله، فقط در عرض 4 سال می توانید به هر دو برسید. به این ترتیب تعداد ترم های شما کاهش می یابد از این رو مجبور خواهید بود هزینه شهریه کمتری پرداخت کنید.

 

آیا می توانم برای تحصیل در انگلستان وام دانشجویی بگیرم؟

ما اینجا هستیم تا بگوییم شما نباید به خاطر هزینه های تحصیل از رویای خود برای حضور در آموزش عالی انگلیس عقب نشینی کنید. بسیاری از بورسیه ها و سیاست های وام دانشجویی وجود دارد که می توانید برای پوشش هزینه ها استفاده کنید. علاوه بر این، شما می توانید نیمه وقت در انگلستان کار کنید و در تعطیلات تابستان حتی می توانید یک کار تمام وقت پیدا کنید. وقتی همه این موارد ترکیب می شوند، منصفانه است که بگوییم شهریه انگلیس مقرون به صرفه است.

در حال حاضر، برخی از برنامه های بورس تحصیلی وجود دارد که از طریق کمک هزینه تحصیلی دانشجویان بین المللی مانند بورس های تحصیلی Chevening، برنامه بورسیه های مشترک المنافع و بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در انگلستان تحصیل کنند، ارائه می شود.

برخی از وام های بانکی را می توانید در حوزه وام های توسعه حرفه ای و شغلی نیز جستجو کنید. در اینگونه کمک هزینه ها، می توانید از 300 تا 10000 پوند وام بگیرید. دسته ای از بانک ها و سازمان های تجاری برای دانشجویان با استعداد بورسیه تحصیلی ارائه می دهند. شما فقط باید زمان مناسب و مکان مناسب را پیدا کنید.

 

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دارای رتبه برتر

در اینجا لیستی از میانگین شهریه در دانشگاه های برتر انگلیس آورده شده است:

 • دانشگاه آکسفورد: شهریه متوسط ​​11000 پوند در سال
 • دانشگاه کمبریج: شهریه بین 10000 تا 13000 پوند در سال
 • کالج امپریال لندن: شهریه متوسط ​​11000 پوند در سال
 • کالج دانشگاهی لندن: شهریه بین 11،000 – 16،000 پوند در سال
 • دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن: شهریه بین 14000 – 18،000 پوند در سال

 

 

هزینه های دانشجویی در انگلیس 22/2021

هزینه های شما اگر شما
از 3،516 پوند (حداقل) تا 7،987 پوند در کشور خود زندگی می کنید
از 6166 پوند (حداقل) تا 12382 پوند زندگی در خارج از کشور و تحصیل در لندن
از 4422 پوند (حداقل) تا 9،488 پوند در جاهای دیگر زندگی کنید (خارج از کشور و تحصیل در خارج از لندن)
از 5،253 پوند (حداقل) تا 10،866 پوند زندگی و تحصیل در خارج از کشور (برای یک ترم، حداکثر تا یک سال)

 

اگر در یک دوره دانشگاهی مشغول به تحصیل هستید که بیش از 30 هفته و سه روز در سال تحصیلی طول می کشد، ممکن است واجد شرایط وام دوره طولانی باشید.

 

هزینه زندگی دانشجویان در انگلستان

شرایط فعلی ویزا دانشجویی انگلستان پیش بینی می کند که برای هر ماه که می خواهید در انگلستان در هر نقطه خارج از لندن بمانید، باید حداقل 1015 £ (1435 دلار آمریکا) در حساب بانکی خود داشته باشید. این مبلغ سالانه 12180 پوند (17200 دلار) است.

اگر می خواهید در لندن تحصیل کنید، باید بودجه قابل توجهی بیشتر؛ حداقل 1،265 پوند (1800 دلار آمریکا) در ماه، معادل 15180 پوند (21500 دلار آمریکا) در سال، نیاز داشته باشید.

وقتی اینجا هستید، می توانید با استفاده از تخفیف های دانشجویی ، هزینه زندگی در انگلیس را مقرون به صرفه تر کنید. به عنوان مثال، دانشجویان در لندن می توانند یک کارت Student Oyster دریافت کنند که به شما 30 درصد تخفیف مسافرت با اتوبوس یا تراموا می دهد. بلیط های فصلی و دانشجویان در سراسر کشور می توانند با پرداخت هزینه ای ناچیز برای کارت اضافی NUS اقدام کنند.

یکی دیگر از راه های درآمد بیشتر شما این است که در جایی از انگلیس تحصیل کنید که هزینه زندگی ارزان تر است. طبق شاخص زندگی دانشجویی Natwest 2017، کاردیف پایتخت ولز مقرون به صرفه ترین شهر برای دانشجویان در انگلستان است و پس از آن در سه رتبه برتر آبردین در اسکاتلند و دورهام در شمال شرقی انگلیس قرار دارند.

 

 

هزینه های تحصیل در انگلیس

 

محل اقامت

اکثر دانشجویان قبل از اینکه در سال های بعدی خود به خانه های شخصی اجاره ای بروند، در سال اول زندگی خود در سالن های دانشگاه اقامت دارند.  بسیاری از دانشگاه ها سالن های محل سکونت را ارائه می دهند که غذا در قیمت اجاره برای اتاق لحاظ می شود.

بیشترین تفاوت در هزینه های زندگی در لندن در مقایسه با بقیه انگلستان در اجاره است، دانشگاه کالج لندن (UCL) هزینه خوابگاه را 8،073 پوند (11،400 دلار آمریکا) در سال تحصیلی (نه ماه / 39 هفته) تخمین زده است. با این حال، ممکن است بتوانید در سالن های دانشگاه اقامتگاه ارزان تری پیدا کنید یا در یک آپارتمان مشترک با بقیه دانشجویان همراه شوید.

نتایج نظرسنجی Save the Student’s National Student Accommodation Survey 2017 نشان داد که دانشجویان به طور متوسط ​​125 پوند (175 دلار آمریکا) در هر هفته برای اجاره در انگلیس هزینه می کنند؛ با یک تغییر بزرگ منطقه ای: دانشجویان در ایرلند شمالی فقط 91 پوند (129 دلار آمریکا) در هفته هزینه کردند، که دقیقاً نیمی از مبلغی است که دانشجویان لندن خرج می کنند (182 پوند / 257 دلار آمریکا). در صورتی که هزینه امکانات بر روی اجاره حساب نشده باشد، احتمالاً ماهانه 70 پوند (100 دلار آمریکا) بیشتر برای صورت حساب های آب و برق و اینترنت هزینه خواهید کرد.

 

باقی هزینه ها

 • خرید مواد غذایی هفتگی حدود 30 پوند / 42 دلار برای شما هزینه خواهد داشت و یک وعده غذایی در یک کافه یا رستوران می تواند حدود 12 پوند / 17 دلار باشد.
 • بسته به دوره شما، احتمالاً حداقل 30 پوند در ماه برای کتاب و سایر مطالب دوره صرف خواهید کرد.
 • صورتحساب تلفن همراه شما احتمالاً حداقل 15 پوند / 22 دلار در ماه است.
 • هزینه عضویت در سالن ورزشی تقریباً 32 پوند / 45 دلار در ماه است، اما ممکن است بتوانید تخفیف دانشجویی بگیرید.
 • یک وعده غذا خارج از خانه (در خارج از لندن) در کل حدود 30 پوند / 42 دلار هزینه دارد.
 • از نظر سرگرمی، اگر می خواهید در اتاق خود تلویزیون تماشا کنید ، به مجوز تلویزیون احتیاج دارید؛ این مبلغ 147 پوند (107 دلار آمریکا) در سال است. هزینه بلیط سینما تقریباً 10 پوند / 14 دلار است.
 • بسته به عادت های مالی خود، ممکن است هر ماه 35-55 پوند (49-77 دلار آمریکا) یا غیره برای لباس بپردازید.