ادامه تحصیل در سوئد

مزایای تحصیل در سوئد

انتخاب کشور مناسب برای ادامه تحصیل اولین و مهمترین گام برای دانشجو می باشد.

کشور سوئد برای ادامه تحصیل و مهاجرت یکی از کشورهای پرطرفدار می باشد. از دلایل مهم این امر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از شرایط زندگی در سوئد میتوان به این اشاره کرد که شما می توانید کار گروهی (Team Work) را در کشور سوئد تجربه کنید. بازار جهانی همیشه به کار گروهی و نوآوری بها می دهد که این امر را می توانید در دانشگاه های سوئد یاد بگیرید. شما همچنین تکنیک هایی برای یادگیری بهتر کار گروهی خواهید آموخت.
 • دانشگاه های سوئد دارای پیشرفته ترین برنامه های آموزشی در مقاطع دانشگاهی می باشد. شما همچنین می توانید دوره های کارآموزی بصورت نیمه وقت در رشته ی خودتان را بگذرانید. این امر باعث می شود که شما هم عملی و هم تئوری در رشته ی خود حرفه ای شوید. دانستن تئوری و به کار بستن آن بصورت عملی مزایای خوبی برای پیدا کردن کار بعد از اتمام درستان می شود.
 • شما بیشتر رشته ها را می توانید در دانشگاه های سوئد بیابید و طبق علاقه ی خود یکی از این رشته ها را انتخاب کنند.
 • شما قادر به ادامه تحصیل در سوئد به زبان سوئدی و انگلیسی می باشید. همچنین تعداد زیادی از شرکتها در کشور سوئد به زبان انگلیسی صحبت میکنند. به این معنا که با تسلط به زبان انگلیسی می توانید در این شرکت ها مشغول به کار شوید. البته این نوع از اشتغال با اقامت سوئد از طریق کار متفاوت است.
 • مخارج زندگی و شهریه ها برای مهاجرت به سوئد مقرون به صرفه هستند. بورسیه ها و کمک هزینه های فراوانی برای تحصیل وجود دارد.
 • در حین تحصیل و بعد از تحصیل امکان کار در این کشور وجود دارد. میتوانید با مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل در دوره های آموزشی عالی با کیفیت در بهترین دانشگاه های جهان حضور داشته باشید و مهارت های لازم برای فعالیت در مشاغل جهانی را خواهید آموخت.

بیشتر رشته‌های دوره کارشناسی در دانشگاه‌های سوئد به زبان سوئدی تدریس می‌شوند، اما برخی دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی برخی دوره‌ها به خصوص دوره‌های مدیریتی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. در دوره کارشناسی ارشد نیز بیشتر رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. گفتنی است در مقطع دکتری ارائه مدرک زبان انگلیسی یکی از شرایط پذیرش است.

سیستم آموزشی سوئد

یکی از مهمترین اصول آموزشی در سوئد ایده پردازی و کارهای خلاقانه میباشد. سیستم آموزشی سوئد بطوری است که شما را تشویق به ایده پردازی میکند. یکی از مهمترین وظایف سیستم آموزشی سوئد کشف استعدادهاست. پس شما می توانید در این کشور به کشف استعدادهای خود بپردازید و از آن برای آینده ای بهتر بهره مند شوید.

در راستای این موضوع کشور سوئد جز یکی ازبزرگترین کشورها در ثبت اختراع می باشد و سالانه هزاران اختراع جهانی در سوئد ثبت میگردد. این کشور میان پیشتازان جهانی در آموزش عالی قرار دارد و بخشی از شهرت خود را مدیون سیستم آموزش مستقلش است.

در این سیستم، زمان کمتری به آموزش از طریق مربیان و زمان بیشتری به مطالعه ی گروهی و مستقل اختصاص داده شده است. به عبارت دیگر آموزش عالی سوئد، گزینه ای عالی برای پرورش مهارت های فردی همراه با آزادی و مسئولیت پذیری می باشد.

در سوئد، آموزش برای همه ی کودکان بین 7 تا 16 سال اجباری است. کودکان بعد از ۲ سالگی با شروع ۳ سالگی وارد مهد کودک می شوند. دانش آموزان بین سنین ۶/۷ و ۱۵/۱۶، در مدارس همگانی اجباری حضور می یابند. البته قابل ذکر است که این خدمات برای بچه هایی مقدور است که دارای پرسونال نامبر (پرشو نامبر) باشند.

اما برای دانش آموزان ۶ سال به بالا ادامه تحصیل حتی بدون داشتن پشو نامبر مقدور است. اکثریت مدارس سوئد، زیر نظر شهرداری هستند اما تعدادی مدرسه ی دولتی به نام “مدارس مستقل” نیز وجود دارد. تعداد انگشت شماری مدارس شبانه روزی دارای شهریه نیز در سوئد پایه گذاری شده اند که با نام مدارس خصوصی شناخته می شوند.

در ویدیو زیر میتوانید تجربه زندگی در سوئد را از زبان یکی از مراجعین ما که ویزای تحصیلی سوئد دریافت کردند ببینید و بشنوید.

مدارس و مراکز آموزشی فرزندان دانشجویان در سوئد

سیستم آموزشی سوئد مبتنی بر یک دوره ی آموزش ابتدایی 9 ساله یا Grundskola با حضور اجباری است. بعد از این دوره یک دوره ی اختیاری سه ساله به نام  Gymnasieskola وجود دارد که به دو گزینه ی آموزش عالی یا آموزش حرفه ای منتهی می شود. دانشجویان بعد از مقطع متوسطه می توانند برای دریافت مدرک آکادمیک از دانشگاه های دولتی یا کالج های دانشگاهی اپلای نمایند.

علاوه بر مدارک آکادمیک عمومی، آموزش عالی سوئد تعداد زیادی مدرک حرفه ای و تخصصی در رشته هایی مانند مهندسی، حقوق و پزشکی نیز ارائه می نماید. سال تحصیلی در سوئد به دو ترم تقسیم می شود. تحصیل در سوئد در ترم پاییز که در انتهای آگوست شروع شده و تا اواسط ژانویه ادامه می یابد و ترم بهار که از اواسط ژانویه تا اوایل ژوئن ادامه دارد؛ اتفاق میفتد.

موسسات آموزش عالی سوئد

موسسات آموزش عالی سوئد به دو نوع دانشگاه (universitet) و کالج دانشگاهی (högskola) تقسیم می شوند. تفاوت اصلی این دو موسسه این است که دانشگاه ها مجوز اعطای مدرک پی اچ دی (PhD) را دارند در حالیکه بسیاری از کالج های دانشگاهی این امکان را ندارند. با این حال برخی از کالج های دانشگاهی سوئد نیز ممکن است مدرک پی اچ دی را ارائه نمایند.

هیچ تفاوتی بین مقاطع لیسانس و ارشد ارائه شده توسط دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی وجود ندارد و بسیاری از کالج های دانشگاهی همان دانشگاه خطاب می شوند.

دانشگاه های سوئد برای ادامه تحصیل

در حال حاضر کشور سوئد دارای 38 دانشگاه و کالج دانشگاهی است و نقش پررنگی در مقصد تحصیل در اروپا دارد. جایزه معروف و جهانی نوبل در کشور سوئد پایه گذاری شده است و از این کشور تا به امروز 32 نفر در زمینه های مختلف موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند.

اقامت سوئد: دانشجویان بعد از ادامه تحصیل می توانند درخواست اقامت کاری کنند. بعد از 4 سال کارکردن اقامت دائم کشور سوئد را بگیرند. همچنین بعد از طی سال پنجم کاری موفق به اخذ پاسپورت سوئدی می گردند.

بهترین دانشگاه های سوئد

ادامه تحصیل در کشور سوئد

ادامه تحصیل در کشور سوئد

بهترین دانشگاه های سوئد

دانشگاه رنکینگ جهانی بر اساس
topuniversities.com
Lund University ۷۸
KTH Royal Institute of Technology ۹۸
Uppsala University ۱۱۲
Chalmers University of Technology ۱۳۳
Stockholm University ۱۹۵
University of Gothenburg ۲۸۳
Linköping University ۲۸۷
Umea University

شهریه ی دانشگاه ها و هزینه تحصیل در سوئد

در سوئد دانشجویانی که شهروند کشورهای اتحادیه ی اروپا یا  EEA (اتحادیه اقتصادی اروپا) محسوب می شوند، لازم نیست هزینه ای بابت تحصیل خود پرداخت نمایند. دانشگاه ها فقط هزینه های درخواست را (حدود 100 یورو که ممکن است در هر موسسه متفاوت باشد)، پرداخت می نمایند.

دانشجویانی که شهروند یکی از کشورهای EU/EA نیستند، موظف به پرداخت شهریه هستند. برای مثال، دوره های انسان شناسی، حقوق و علوم اجتماعی حدود 9,700 یورو در سال و دوره های علوم طبیعی حدود 15,000 یورو در سال هزینه دارند. به طور کلی متوسط شهریه ی دانشگاه ها در سوئد، بین 8,300 تا 15,000 یورو متغیر است.

ادامه تحصیل در سوئد

اپلای برای دانشگاه های سوئد

دوره‌های تحصيلی و ادامه تحصیل در سوئد

۱. دوره‌های دانشگاهی، هنری، حرفه‌ای و غيره‌ كه‌ منجر به‌ اخذ مدارک Diploma – Hogskoleexaman می‌شود، از دوره‌هايی هستند كه‌ پس‌ از دو سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ و گذراندن‌ ۸۰ واحد كه‌ شامل‌ ۴۰ واحد دروس‌ تخصصی است، به‌ پايان‌ می‌رسند.

۲. (Filosofie Kandidatexamen (Bachelor که شامل سه‌ تا چهار سال‌ تحصيلات‌ است‌ و در آن‌ گذراندن‌ حداقل‌ ۱۲۰ واحد كه‌ ۶۰ واحد آن‌ دروس‌ تخصصی است، لازم‌ است. در نيم‌ سال‌ آخر ۱۰ واحد به‌ پژوهش‌ علمی اختصاص‌ دارد. در پایان این دوره معمولا تا 180 واحد گذرانده می شود.

۳. (Filosofie Magisterexamen, Civilingenjorsexamen (Master كه‌ شامل‌ چهار تا پنج‌ سال‌ تحصيل‌ و در طول‌ آن‌ بايد حداقل‌ ۱۶۰ واحد گذرانده‌ شود كه‌ ۸۰ واحد آن‌ دروس‌ تخصصی است. در نيم‌ سال‌ آخر حداقل‌ ۲۰ واحد به‌ پژوهش‌ علمی اختصاص‌ دارد. در بعضی از رشته‌ها تعداد واحدها تا ۲۲۰ واحد نيز افزايش‌ می‌يابد.

۴. (Civilingenjorsexamen, Technologie Mastersexamen (Master و دوره‌های مشابه شامل دو سال تحصيل بعد از مقطع کارشناسی، گذراندن ۱۲۰ واحد درسی و دفاع از پايان‌نامه است.

۵. دوره‌هايی تحت عنوان Magister مانند (Technologie Magisterexamen (Master که شامل يک سال تحصيل بعد از مقطع کارشناسی، گذراندن ۶۰ واحد درسی و دفاع از پايان‌نامه است.

۶. در كشور سوئد اعطای مدارک حرفه‌ای (Yrkesexamen (Professional Degrees نيز ممكن‌ است. در اين‌ برنامه‌ريزی آموزشی، دانشجو دروس‌ كاملاً تخصصيی را می‌گذراند، مانند تربيت‌ معلم‌ برای مدارس‌ ابتدايی يا دبيرستان‌ها، تخصص‌های پزشكی، بهداشت، كشاورزی و مهندسی كه‌ حدود ۵۰ گرايش‌ را دربر می‌گيرد. تعداد واحدها از ۴۰ واحد تا ۲۲۰ واحد است‌ كه‌ بستگی به‌ گرايش‌ مربوط‌ دارد.

۷. (Doktorsexamen (Ph.D در دوره‌ دكتری دانشجو موظف‌ است‌ ۱۶۰ واحد بگذراند كه‌ دروس‌ تخصصی شامل‌ ۸۰ واحد و پژوهش‌ نيز ۸۰ واحد است. طول‌ مدت‌ اين‌ دوره‌ چهار تا پنج سال‌ است. دانشجويان‌ با داشتن‌ كارشناسی ارشد و در بعضی موارد با كارشناسی پذيرفته‌ می‌شوند. نوشتن‌ پايان‌‌نامه‌ و ارائه‌ نتايج‌ و دفاع‌ موفقيت‌آميز از پژوهش‌ در مقابل‌ گروهی از استادان‌ منجر به‌ اعطای مدرک دكتری می‌شود.

دوره‌ دكتری در اين‌ كشور از دو مرحله‌ تشكيل‌ شده‌ و مرحله‌ اول‌ شامل‌ ۸۰ واحد درسی است‌ كه‌ منجر به‌ مدرک Licentiatexamen Licentiate می‌شود و طول‌ مدت‌ تحصيل‌ آن‌ دو تا سه سال‌ و مرحله‌ دوم‌ نيز ۸۰ واحد پژوهشی است‌ كه‌ منجر به‌ مدرك‌ دكتری می‌شود كه‌ طول‌ مدت‌ تحصيل‌ آن‌ دو سال‌ است.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد رایگان است. لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع دکتری به دو نوع در این کشور صورت می گیرد. گروهی با حقوق ماهانه در این مقطع پذیرفته می شوند و گروهی دیگر بدون حقوق ماهانه که مخارج زندگیشان به عهده خودشان خواهد بود.

تحصیل در سوئد

اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد

مقاطع مختلف برای ادامه تحصیل در سوئد

آموزش عالی کشور سوئد به سه سطح پایه (لیسانس)، پیشرفته (ارشد) و دکتری تقسیم می شود.

اخذ پذیرشدر دو ترم سپتامبر و ژانویه صورت می گیرد که ترم سپتامبر ترم اصلی محسوب میگردد و بیشتر رشته ها جهت ادامه تحصیل در این ترم ارائه خواهد شد. در ترم ژانویه که ترم فرعی است لیست رشته ها محدود می باشد و عموما ادامه تحصیل از طریق کورس مقدور است که متداولترین آنها دوره زبان در سوئد است.

سطح پایه (لیسانس)

برای پذیرش در این سطح، دانشجو باید تحصیلات خود در مقطع دبیرستان را به اتمام رسانده باشد. مدارکی که در این سطح اخذ می شوند:

 • دیپلم دانشگاهی: 2 ساله، 120 واحد
 • لیسانس: 3 ساله، 180 واحد

پذیرش های صادر شده در این مقطع جهت ادامه تحصیل عموما به زبان سوئدی می باشد؛ اما حدود سی رشته در ترم سپتامبر و 10 رشته در ترم ژانویه که شامل رشته های فنی است به زبان انگلیسی ارائه می گردد. طول دوره لیسانس سه سال است و شامل 180 واحد می باشد و دانشجو در هر ترم میتواند 30 واحد اخذ نماید که برای تمدید ویزا حداقل 15 واحد را باید پاس کند.

هزینه ی هر ترم بین پنجاه هزار تا شصت و دو هزار و پانصد کرون می باشد و در این مقطع امکان اخذ بورسیه مقدور نمی باشد. فقط در صورتی که دانشجو فعالیت آموزشی خوبی داشته باشد شانس گرفتن تخفیف در شهریه بعد از یک یا دو ترم از ۲۵درصد تا ۷۵درصد را داراست.

سطح پیشرفته (فوق لیسانس)

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئد دانشجو باید یک مدرک لیسانس سه ساله ی سطح پایه در سوئد یا مدارک معادل با آن از سایر کشورها را داشته باشد. مدارکی که می توان در این سطح اخذ کرد:

 • مدرک ارشد (یک سال): 1 سال، 60 واحد
 • مدرک ارشد (دو سال): 2 سال، 120 واحد

هر دو مدرک نیازمند ارائه ی پایان نامه می باشند.

چنانچه جهت قصد ادامه تحصیل در سوئد برای مقطع فوق لیسانس دارید توجه داشته باشید داشتن مدرک زبان آیلتس آکادمیک 6.5 که هر مهارت آن حداقل 6 باشد برای پذيرش دانشگاه سوئد لازم است و شرایط سنی و معدل تاثیر چندانی در پذیرش ندارد.

همانطور که قبلا اشاره گردید بیشترین رشته ها در ترم سپتامبر ارائه می گردد و در حدود 380 رشته قابل دسترس است ولی در ترم ژانویه رشته ها خیلی محدودتر هستند و هزینه ی تحصیل نیز بین پنجاه تا شصت و دو هزار و پانصد کرون در هر ترم است.

با توجه به اینکه دانشجو پذیرش یک ساله را دارد و یا برای رشته هایی اقدام نموده که طول تحصیل دو ساله باشد تعداد واحدها متفاوت است. اگر طول دوره یکساله باشد باید 60 واحد را پاس نماید و اگر طول دوره دو ساله باشد باید 120 واحد را پاس نماید. مشخص است برای پذیرش در مقطع دکتری و فوق لیسانس های دو ساله شانس بالاتری دارند.

ادامه تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

برای ویزای تحصیلی دکتری سوئد، دانشجو باید دارای یکی از مدارک سطح پیشرفته ی سوئد باشد یا حداقل 4 سال تحصیلات تمام وقت با حداقل یک سال تحصیلات در سطح پیشرفته یا مدرک معادل آن از سایر کشورها را داشته باشد. مدارک این سطح:

 • لیسانسیه: 2 ساله، 120 واحد
 • دکترا: 4 ساله، 240 واحد

مزایای تحصیل دکتری در سوئد

در دوره ی دکتری تحصیل رایگان می باشد.

حقوق دکتری در سوئد: دوره ی دکتری برای گروهی از پذیرفتگان شغل محسوب می گردد و در طول دوره دانشجو حقوقی در حدود ماهی بیست هزار کرون دریافت می نماید و حدود هفت هزار کرون به عنوان مالیات از حقوق دانشجو کسر می گردد.

همین امر باعث گردیده که اگر دانشجو چهار سال مشغول به تحصیل باشد و مالیات از حقوق پرداخت نماید، اداره ی مهاجرت، اقامت دائم را به دانشجو و همراهانش اعطا نماید.

نکته قابل توجه این است که پذیرش جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری بطور مستقیم امکان پذیر نیست و حتما باید حداقل یک ترم فوق لیسانس مجدد در دانشگاه خوانده شود تا اساتید از توانایی دانشجو اطلاع کسب نمایند و دانشجو را جهت دوره دکتری بپذیرند.

نحوه‌ ارزشيابی مدارک تحصيلی

 • ۱. ‌‌مدارک Yrkesexamen — Diplom — Hogskoleexaman  و كليه‌ مدارک دو يا سه سال‌ تحصيل‌ و همچنين‌، تحصيلات‌ نيمه‌ تمام‌ معادل‌ حداقل‌ ۷۰ واحد، «كاردانی» ارزشيابی می‌شود.
 • ۲. مدارک (Filosofie Kandidatexamen (Bachelor «كارشناسی» ارزشيابی می‌شود.
 • ۳. ‌مدارک Filosofie Magisterexamen، «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.
 • ۴. ‌مدارک (Magisterexamen Civilingenjorsexamen, Technologie Mastersexamen, Technologie (Master يک يا دوسال با شرط‌ داشتن‌ كارشناسی، «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.
 • ۵. مدارک Licentiatexamen با شرط‌ داشتن‌ كارشناسی، «كارشناسی ارشد» ارزشيابی می‌شود.
 • ۶. مدارک (Doktorsexamen (Ph.D، «دكتری» ارزشيابی می‌شود.

تحصیل در سوئد

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در سوئد

دانشجویانی که وارد سوئد می‌شوند از بیمه درمانی برخوردار بوده و داشتن بیمه درمانی در سوئد برای تمامی دانشجویان و برای تمدید اقامت دانشجویی الزامی است. دانشجویان دارای بیمه دانشجویی موظف هستند در ابتدای هر سال برگه تاییدیه ثبت نام خود را به اداره بیمه ارائه دهند. در غیر اینصورت از پوشش بیمه‌ای خارج می‌شوند. گفتنی است بیمه‌شدگان از تمامی مزایای بیمه دانشجویی که شامل معافیت از پرداخت هزینه‌های درمانی است، برخوردار می‌شوند.

چنانچه دانشجو دارای پرسنال نامبر باشد، همراهان دانشجو نیز از خدمات بیمه ای کشور سوئد بهره مند می شوند. اما چنانچه دانشجو فاقد پرسنال نامبر باشد و فرزندان بالای 7 سال داشته باشد، به محض ورود فرزندان به مدرسه توسط دولت بیمه می گردند؛ اما فرزندان زیر 7 سال و همسر دانشجو از این خدمات بیمه ای دولت بهره ای نخواهند برد. همانگونه که انتظار می رود، اگر دانشجو پرسنال نامبر داشته باشد، تمام اعضای خانواده تحت خدمات بیمه ای دولت سوئد قرار می گیرند.

 دوره زبان انگلیسی در سوئد

تحصیل در سوئد

دوره زبان انگلیسی در سوئد

ادامه تحصیل در سوئد مستلزم گذراندن دوره زبان می باشد. به غیر از رشته های پزشکی و پرستاری، که به زبان سوئدی ارائه می شود، عموم رشته ها در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی است.

همچنین در مقطع لیسانس تعداد محدودی از رشته های فنی نیز به زبان انگلیسی تدریس می شود. برای شرکت در دوره های فوق لیسانس داشتن مدرک آیلتس آکادمیک ۶.۵ که هر مهارت آن حداقل ۶ باشد و در مقطع لیسانس آیلتس آکادمیک ۶ که هر مهارت آن حداقل ۵.۵ باشد الزامی است. برای مدارک تافل نمره های ۷۹ تا ۹۳ برای مقطع فوق لیسانس و ۶۰ تا ۷۸ برای مقطع لیسانس مورد نیاز است.

از آنجایی که گرفتن این مدارک مشکل می باشد و در بسیاری مواقع مشاهده شده است که حداقل یکی از مهارت ها به حد نصاب نرسیده است، لذا برای حل این مشکل برنامه های متنوعی در نظر گرفته شده است. تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان هم امکانپذیر است.

بیشتر بخوانید: دوره زبان در سوئد

[yasr_visitor_votes size=”medium”]