طبق رنکینگ سایت topuniversities.com دانشگاه های سوئد دارای جایگاه جهانی قابل قبولی می باشند.

چارت بهترین دانشگاه های سوئد بر اساس رنکینگ

دانشگاه رنکینگ جهانی
Lund University ۷۸
KTH Royal Institute of Technology ۹۸
Uppsala University ۱۱۲
Chalmers University of Technology ۱۳۳
Stockholm University ۱۹۵
University of Gothenburg ۲۸۳
Linköping University ۲۸۷

دانشگاه لوند سوئد

Lund University

دانشگاه لوند از بهترین دانشگاه های پزشکی سوئد در شهر لوند استان اسکانیا واقع شده است. در سال 1666 میلادی تاسیس شد و با قدمت 350 ساله از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا محسوب میشود و از بزرگ ترین موسسه های علمی و پژوهشی در اسکاندیناوی به شمار میرود.

این دانشگاه همواره جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان شناخته می‌شود و از اعتباری بین‌المللی برخوردار است. دانشگاه لوند دارای ۸ دانشکده مختلف بوده و جمعیتی بالغ بر ۴۴ هزار نفر دانشجو را در بر می‌گیرد.

شعار دانشگاه لوند “آماده برای علم و جنگ” است. در لوگوی دانشگاه شیری را میبینید که در یک دست کتاب و در دست دیگر شمشیر دارد.

دانشکده های مختلف دانشگاه لوند عبارتند از:

 • دانشکده ی علوم انسانی و الهیات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده هنرهای زیبا و هنرهای نمایشی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم آزمایشگاهی
 • دانشگده علوم اجتماعی
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت

برترین دانشگاه های سوئد

دانشگاه لوند در ابتدای تاسیس در اوایل قرن بیستم فقط برای قشر مرفه جامعه آن زمان بوده است و خانواده های ثروتمند فرزندانشان را برای رشته های مهندسی، وکالت و پزشکی به این دانشگاه میفرستادند.

بیشتر بخوانید: مزایای تحصیل در سوئد

امروزه دانشگاه لوند سوئد بین سوئدی هایی که به دنبال مدارک عالی هستند و همچنین متقاضیان بین المللی بسیار محبوب و پرطرفدار است. در سال 2012 برای ترم پاییز، این دانشگاه 11160 درخواست خارجی از 152 کشور برای مقطع ارشد دریافت کرد که یک سوم تمام تقاضاها برای دانشگاه های سوئد را شامل میشد.

برترین دانشگاه های سوئد: دانشگاه لوند

کتابخانه دانشگاه لوند سوئد همزمان با ساختمان دانشگاه در سال 1668 تاسیس شد. این کتابخانه جزو بزرگ ترین و قدیمی ترین کتابخانه های سوئد محسوب میشود. از سال 1698 از تمام کتاب های چاپ شده قانونی در سوئد، یک نسخه به این کتابخانه ارسال میشود.

بیمارستان دانشگاه لوند

تحقیقات و پژوهش های پزشکی دانشگاه لوند با همکاری بیمارستان و دانشگاه اسکانه در شهر لوند و مالمو انجام میشود. تحصیلات پزشکی در مرکز بیومدیکال که در نزدیکی بیمارستان در لوند واقع شده است برگزار میشود. در این مرکز پرستاری و کاردرمانی در این مراکز تدریس میشود.

مرکز بیومدیکال دانشگاه لوند سوئد یکی از برترین دانشگاه های سوئد

بیشتر بخوانید: ادامه تحصیل در سوئد

آزمایشگاه برتابش پرهونچرخی دانشگاه لوند سوئد

دانشگاه لوند سوئد یکی از برتربن دانشگاه های سوئد است که به پژوهش و نوآوری معروف است. یکی از اختراعات مشهور این مرکز سونوگرافی است که امروزه به یک روش متداول برای تشخیص بیماری در بیمارستان های سراسر دنیا به کار میرود. یکی دیگر از نمونه های پیشگام در این زمینه، کلیه مصنوعی است که کمک بزرگی به بیماران دیالیزی کرده است تا بتوانند زندگی راحتی داشته باشند. از دیگر اختراعات مهم آزمایشگاه های این دانشگاه میتوان به تکنولوژی بلوتوث اشاره کرد.

آزمایشگاه علوم نانو دانشگاه لوند سوئد

بیشتر بخوانید: اشتغال پزشکان و پرستاران در سوئد

دانشکده مهندسی دانشگاه لوند سوئد یکی از برترین دانشگاه های سوئد

خوابگاه دانشجویی دانشگاه لوند سوئد یکی از برترین دانشگاه های سوئد

بیشتر بخوانید: تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد

ساختمان دانشگاه لوند سوئد یکی از برترین دانشگاه های سوئد

بیشتر بخوانید: مزایای تحصیل و زندگی در سوئد

Related image

دانشگاه اوپسالا سوئد

Uppsala University

دانشگاه اوپسالا یک دانشگاه پژوهشی در شهر اوپسالا در کشور سوئد است. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه سوئد و کشورهای شمالی و اسکاندیناوی است که در سال 1477 تاسیس شده و تا به امروز پابرجاست. دانشگاه اوپسالا در رنکینگ های مختلف بین المللی جزو 100 دانشگاه برتر است. این دانشگاه حدود 44000 دانشجو دارد در حال تحصیل و 2300 کاندیدیت دکتری دارد.

1800 استاد مدرس دارد. نکته جالب توجه این است که 28 درصد از 716 پروفسور این دانشگاه، زن هستند.

29 درصد از بودجه دانشگاه برای امور آموزشی و 70 درصد از بودجه صرف تحقیق و پژوهش می شود.

شعار دانشگاه “حقیقت از فیض خداوند و طبیعت” است. با این شعار این دانشگاه تمرکز ویژه ای در علوم طبیعی دارد. این دانشگاه همچنین جایگاه تاریخی مهمی در فرهنگ و هویت ملی سوئد دارد.

دانشگاه اوپسالا در کشور سوئد یکی از بهتنرین دانشگاه های سوئد

تقسیم بندی دانشکده ها

دانشگاه اوپسالا از 9 دانشکده تشکیل شده است که در سه حوزه تربیتی توزیع شده می شود.

 • حوزه تربیتی هنر و علوم اجتماعی که شامل: دانشکده هنر، دانشکده علوم اجتماعی، دانشکده زبان ها، دانشکده الهیات، دانشکده ی حقوق، دانشکده علوم آموزشی می باشد.

دانشکده حقوق این دانشگاه، قدیمی ترین دانشکده حقوق کشور های شمالی است که از سال 1477 تقریبا همزمان با تاسیس دانشگاه وجود داشته است.

 • حوزه تربیتی علوم پزشکی و داروسازی که شامل: دانشکده پزشکی و دانشکده ی داروسازی می باشد. دانشکده داروسازی در ابتدا یک موسسه سلطنتی در استکهلم بود که بین سال های 1968 – 1972 به اوپسالا منتقل شد و با این دانشگاه شروع به همکاری کرد.
 • حوزه تربیتی علوم و فناوری که شامل تنها یک دانشکده با نام دانشکده علوم و فناوری می شود. برنامه های مهندسی از سال 1982 با عنوان مدرسه مهندسی اوپسالا عرضه می شده اما هیچوقت یک موسسه ی مستقل حساب نشده است.

بیشتر بخوانید: تحصیل در رشته پرستاری در سوئد

دانشگاه اوپسالا کشور سوئد یکی از بهتنرین دانشگاه های سوئد

کتابخانه دانشگاه اوپسالا در کشور سوئد، حدود 5.25 میلیون نسخه کتاب و نشریه، 61959 کتاب خطی، 345,734 نقشه و مدارک گرافیکی دیگر را نگهداری می کند.

دانشگاه اوپسالا کشور سوئد

بیشتر بخوانید: بهترین دانشگاه های مهندسی سوئد

کتابخانه اوپسالا در کشور سوئد

برای دیدن تجربه های تحصیل و زندگی در سوئد به گالری سوئد مراجعه فرمایید.