پرستاری در سوئد

کشور سوئد برای افرادی که قصد تحصیل در رشته های پرستاری را دارند، موقیعت مناسبی را ایجاد کرده است. دلیل اعطای امتیاز تحصیل در رشته های پرستاری در سوئد، نیاز مبرم بخش های درمانی این کشور به نیروی تحصیل کرده در رشته های پرستاری است. سوئد میتواند بهترین کشور برای مهاجرت پرستاران باشد.

پرستاری در سوئد

تحصیل در سوئد در رشته پرستاری یک دوره 3 ساله، معادل 180 واحد است. سال اول به یک دوره مقدماتی در پرستاری، از جمله زیست شناسی انسان (میکروب شناسی، آناتومی فارماکولوژی، فیزیولوژی) و علائم بیماری اختصاص داده شده است.

سال دوم به طور عمده به دوره های پرستاری در سلامت و بیماری و تأثیر محیط زیست بر سلامت و روش های علمی اختصاص یافته است در حالی که سال سوم و نهایی، بینش های رهبری را فراهم می کنند. در سال آخر، دانشجویان آماده انجام پایان نامه در زمینه رشته پرستاری می شوند. بخش بزرگی از آموزش و پرورش در محل مراقبت های بهداشتی شهری، مراقبت های اولیه و مراقبت های بیمارستان است.

لازم به ذکر است که پذیرش در رشته پرستاری برای ایرانی ها از دیپلم امکان پذیر نیست. اما برای کار و تحصیل در این رشته راه دیگری نیز وجود دارد. در صورتی که شما در رشته پرستاری در ایران فارغ التحصیل شده باشید می توانید برای اشتغال در سوئد در دوره زبان سوئدی پذیرش گرفته و پس از آن به کار یا ادامه تحصیل در رشته مربوط خود بپردازید.

بیشتر بخوانید: دوره زبان سوئدی در سوئد

اگر شما آموزش خود را از کشور دیگری که جزو شهروندی اتحادیه اروپا می باشد دریافت کرده اید، قبل از شروع قرارداد کار در سوئد نیازمند به رسمیت شناختن مدارک حرفه ای خود هستید. برای مهاجرت به سوئد شما همچنین باید برای یادگیری زبان سوئدی آماده و دارای انگیزه باشید. در گوتنبرگ در هر ترم پاییز و بهار، حدود 120 دانشجو برای برنامه تحصیلی پرستاری پذیرفته می شوند. این برنامه به زبان سوئدی برگزار می شود.

شرایط اخذ پذیرش در دوره های پرستاری در سوئد

اگرچه هر دانشگاه شرایط خاصی را برای داوطلبان در نظر می گیرد، اما در کل:

  • علاقه شما به رشته پرستاری و توانایی ارتباط با بیماران
  • داشتن دانش زبان انگلیسی و زبان سوئدی
  • شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و پرداخت شهریه

از شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد می‌باشد.

لازم به ذکر است که شما برای شرکت در دوره های پرستاری کشور سوئد پس از ارائه مدارک لازم مانند پاسپورت، مدارک تحصیلی، لازم است که در آزمون ورودی دانشگاه های سوئد شرکت نمایید تا صلاحیت شما برای حضور در دوره های پرستاری در سوئد احراز گردد. پرستاری از فرصت های شغلی خوب در سوئد به شمار میرود.

پذیرش دوره های پرستاری در کشور سوئد محدودیت سنی ندارد و افراد می توانند با مدرک زبان انگلیسی آیلتس 5.5 برای آن ها اقدام کنند. افراد با این مدرک آیلتس بعد از ورود به سوئد بایستی در دوره یک ساله زبان سوئدی شرکت کنند.

افراد در حین تحصیل در این دوره می توانند از کلاس های انگلیسی رایگان هم استفاده کنند. بعد از اتمام این دوره یک ساله، متقاضیان وارد کورس اصلی رشته های پرستاری می شوند و یا می توانند مشغول به کار شوند.

بیشتر بخوانید: ویزای سوئد

حقوق پرستاری در سوئد

پرستاری در سوئد

میانگین حقوق ماهانه پرستار در سوئد بعد از طی دوره، به توانایی و میزان تسلط به زبان سوئدی و کار بستگی دارد ولی در دسته شغل های پردرآمد در سوئد قرار میگرد. همچنین در ادامه افراد بعد از اتمام دوره تحصیلی و اخذ قرارداد یکساله خود، با مراجعه به اداره مالیات و ارائه قرارداد می توانند برای اقامت دائم  اقدام کنند و از تمامی مزیت های شهروندان سوئدی مثل درآمد ماهانه در سوئد بهرمند شوند.

قابل توجه پرستاران فارغ التحصیل در مقطع لیسانس و علاقه مند به اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس از کشور سوئد، می توانند با داشتن مدرک زبان تافل 92 یا آیلتس آکادمیک 6.5 جهت کارشناسی ارشد در گرایش های مختلف پرستاری اقدام نمایند.

دانشگاه هایی که دوره های پرستاری در سوئد را در 2019 ارائه می دهند:

Mälardalen University

Kristianstad University

Jönköping University

Uppsala University

بیشتر بخوانید: برترین دانشگاه های سوئد

آینده شغلی در پی مهاجرت پرستاران به سوئد

با توجه به اینکه متقاضیان در طول دوره ها با تمامی استانداردها و دانش های پرستاری آشنا می‌شوند، در پایان به عنوان پرستار ثبت و می‌توانند در کشورهای فنلاند و سوئد و سایر کشورهای اروپایی و نیز آمریکا مشغول به کار شوند. دانشگاه ها خود نیز پیشنهادهای کاری را نیز برای دانشجویان با توجه به همکاری با بیمارستان ها، مراکز تحقیقاتی و بهداشتی ارائه می دهند.

اگر به دنبال تجربه پرستاران از مهاجرت به سوئد هستید از گالری ویدیوی سوئد دیدن فرمایید.