کشور سوئد برای افرادی که قصد تحصیل در رشته های پرستاری را دارند، موقیعت مناسبی را ایجاد کرده است. دلیل اعطای امتیاز تحصیل در رشته های پرستاری در دولت سوئد، نیاز مبرم بخش های درمانی این کشور به نیروی تحصیل کرده در رشته های پرستاری است.

دوره ی پرستاری در سوئد

تحصیل در سوئد در رشته پرستاری یک دوره ۳ ساله، معادل ۱۸۰ واحد است. سال اول به یک دوره مقدماتی در پرستاری، از جمله زیست شناسی انسان (میکروب شناسی، آناتومی فارماکولوژی، فیزیولوژی) و علائم بیماری اختصاص داده شده است. سال دوم به طور عمده به دوره های پرستاری در سلامت و بیماری و تأثیر محیط زیست بر سلامت و روش های علمی اختصاص یافته است در حالی که سال سوم و نهایی، بینش های رهبری را فراهم می کنند. در سال آخر، دانشجویان آماده انجام پایان نامه در زمینه رشته پرستاری می شوند. بخش بزرگی از آموزش و پرورش در محل مراقبت های بهداشتی شهری، مراقبت های اولیه و مراقبت های بیمارستان است.

پرستارانی که مسئول مراقبت های عمومی هستند به یک لقب حرفه ای تنظیم شده است. اگر شما آموزش خود را از کشور دیگری که جزو شهروندی اتحادیه اروپا می باشد دریافت کرده اید، قبل از شروع قرارداد کار در سوئد نیازمند به رسمیت شناختن مدارک حرفه ای خود هستید. شما همچنین باید برای یادگیری زبان سوئدی آماده و دارای انگیزه باشید. در گوتنبرگ در هر ترم پاییز و بهار، حدود ۱۲۰ دانشجو برای برنامه تحصیلی پرستاری پذیرفته می شوند. این برنامه به زبان سوئدی برگزار می شود.

شرایط اخذ پذیرش در دوره های پرستاری

اگرچه هر دانشگاه شرایط خاصی را برای داوطلبان در نظر می گیرد، اما در کل:

  • علاقه شما به رشته پرستاری و توانایی ارتباط با بیماران
  • داشتن دانش زبان انگلیسی و زبان سوئدی
  • شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و پرداخت شهریه

از شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد می‌باشد.

لازم به ذکر است که شما برای شرکت در دوره های پرستاری کشور سوئد پس از ارائه مدارک لازم مانند پاسپورت، مدارک تحصیلی، لازم است که در آزمون ورودی دانشگاه های سوئد شرکت نمایید تا صلاحیت شما برای حضور در دوره های پرستاری احراز گردد.

پذیرش دوره های پرستاری در کشور سوئد محدودیت سنی ندارد و افراد می توانند با مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۵.۵ برای آن ها اقدام کنند. افراد بعد از ورود به سوئد بایستی در دوره یک ساله زبان سوئدی شرکت کنند. این دوره ی یک ساله هیچ نوع شهریه ای ندارد و افراد در حین تحصیل در این دوره می توانند از کلاس های انگلیسی رایگان هم استفاده کنند. بعد از اتمام این دوره یک ساله، متقاضیان وارد کورس اصلی رشته های پرستاری می شوند.

حقوق و مزایای پرستاری در سوئد

میانگین حقوق یک ماهه این افراد بعد از طی دوره، بسته به توانایی و میزان تسلط به زبان سوئدی و کار دارد. همچنین در ادامه افراد بعد از اتمام دوره تحصیلی و اخذ قرارداد یکساله خود، با مراجعه به اداره مالیات و ارائه قرارداد می توانند برای اقامت دائم سوئد اقدام کنند و از تمامی مزیت های شهروندان کشور سوئد بهرمند شوند.

قابل توجه پرستاران فارغ التحصیل در مقطع لیسانس و علاقه مند به اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس از کشور سوئد، می توانند با داشتن مدرک زبان تافل ۹۲ یا آیلتس آکادمیک ۶.۵ جهت کارشناسی ارشد در گرایش های مختلف پرستاری اقدام نمایند.

دانشگاه هایی که دوره های پرستاری را در ۲۰۱۹ ارائه می دهند:

Mälardalen University

Kristianstad University

Jönköping University

Uppsala University

آینده شغلی پرستاران

با توجه به اینکه متقاضیان در طول دوره ها با تمامی استانداردها و دانش های پرستاری آشنا می‌شوند، در پایان به عنوان پرستار ثبت و می‌توانند در کشورهای فنلاند و سوئد و سایر کشورهای اروپایی و نیز آمریکا مشغول به کار شوند. دانشگاه ها خود نیز پیشنهادهای کاری را نیز برای دانشجو یان با توجه به همکاری با بیمارستان ها، مراکز تحقیقاتی و بهداشتی ارائه می دهند.

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.