سوئد دارای یک سیستم آموزش عالی معتبر و بین المللی است که انواع برنامه های تحصیل دکتری در سوئد را در تمام زمینه های موضوعی پایه ارائه می دهد. دانشگاه های سوئد دارای سابقه ای طولانی و موفق و با اعتبار بسیار خوبی می باشند، که این رشد از قرن پانزدهم میلادی در دانشگاه لوند و دانشگاه اوپسالا آغاز شده است.

دکتری در سوئد

شرایط تحصیل دکتری در سوئد

در خصوص شرایط تحصیل دکتری در سوئد میتوان بیان نمود که امروزه هر دو لوند و اوپسالا همواره در لیست یکصد دانشگاه برتر جهان قرار دارند، همان گونه که موسسه کارولینسکا استکهلم (Karolinska Institute) در این لیست قرار گرفته است. هر سه دانشگاه به عنوان مراکز برتر در زمینه پزشکی و مرتبط با آن شناخته شده اند.

در مجموع کشور سوئد برای تحصیل دکتری در سوئد بیش از پنجاه دانشگاه و کالج دانشگاهی را با خروجی تحقیقاتی فوق العاده عالی در زمینه های علوم طبیعی و تکنولوژی ارائه می نماید.

تحصیل در دانشگاه های سوئد در دوره دکتری به زبان انگلیسی می باشد. طول دوره تحصیل دکتری در سوئد حدود 4 سال است. تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های سوئد به دو صورت همراه با بورس تحصیلی سوئد و بدون بورس تحصیلی می باشد.

تحصیل در دوره دکتری سوئد با اخذ بورس تحصیلی شرایط بسیار ایده آلی را برای فرد دانشجو فراهم می کند و طول تحصیل دانشجو به نوعی اشتغال محسوب می گردد. بدین ترتیب این دوره از نظر اداره مهاجرت سابقه محسوب گردیده و پس از پایان تحصیل اقامت دائم سوئد برای دانشجو صادر می گردد.

در طول تحصیل هم مبلغی حدود 20 هزار کرون به دانشجو پرداخت می گردد. این میزان امکان یک زندگی راحت را برای برای دانشجو و خانواده او فراهم می کند. با توجه به این شرایط ایداه آلِ تحصیل در سوئد در مقطع دکتری معمولاً رقابت بالایی برای اخذ ویزای دانشجویی سوئد وجود دارد و دانشجو برای دریافت بورس تحصلیی دکتری سوئد باید از شرایط خاصی برخوردار باشد، که در ادامه این شرایط را ذکر می کنیم.

دکتری در سوئد

بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در سوئد

با توجه به این نکته که کشور سوئد برای افرادی که در مقطع دکتری در این کشور مشغول به تحصیل می باشند حقوق ماهیانه حدودا به میزان ۲ هزار دلار را در نظر گرفته است، لذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکتری در کشور سوئد در پیش دارند. افراد برای کسب بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در سوئد پارامترهایی را باید در نظر گرفت:

  1. سوابق تحصیلی: مفهوم سوابق تحصیلی، ارائه مدارک قبلی تحصیلی هر فرد که شامل مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر است و به همراه ریز نمرات که باید ترجمه شده باشد. البته لازم به ذکر است در صورت داشتن معدل مناسب، شانس بیشتری برای کسب بورسیه فراهم می باشد. این فاکتور در مواقعی حائز اهمیت است که در شرایط رقابت با یک فرد ایرانی دیگر قرار گرفته باشد.
  2. مدرک زبان: اخذ مدرک دال بر تسلط کافی بر زبان انگلیسی که معمولا حداقل آیلتس 6.5 را طلب می کنند.
  3. مدارک بین المللی: داشتن سوابق و یا مدارک بین المللی مانند مقالات IsI و تالیف کتاب کمک شایانی به بالا بردن شانس افراد برای کسب بورسیه می کند.
  4. استاد مشاور: استاد مشاور، یکی از مهم ترین فاکتورهای کسب بورسیه در کشور سوئد می باشد که دانشجو باید نظر یک استاد مشاور را به خود جلب کند که تز دکترای فرد متقاضی را پشتیبانی کند.

تجربیات یکی از دانشجویان دکتری دانشگاه KTH که از طریق موسسه اعزام شده است:

سیستم دانشگاه سوئد در تحصیل دکتری

مؤسسات آموزش عالی سوئدی بین موسسات عالی دانشگاهی و کالج ها (högskola) تقسیم می شوند. به طور سنتی موسسات دانشگاهی تمرکز بیشتری در زمینه تحقیقات دارند. در حالی که högskola آموزش فنی در زمینه های موضوعی ارائه می دهد.

هر دو دوره های لیسانس (چرخه اول) و کارشناسی ارشد (چرخه دوم) سطح تحصیلات را ارائه می دهند، اما شرایط تحصیل دکتری در سوئد (چرخه سوم) معمولا به دانشگاه محدود می شود. با این حال اخیرا، دولت سوئد شروع به صدور مجوز برای مقطع دکتری در högskola را ارائه می دهد.

انواع تحصیلات دکتری در سوئد

  1. یک D کامل متشکل از ۲۴۰ واحد اعتبار و نیاز به حداقل ۴ سال مطالعه تمام وقت منجر به اتمام دوره و دفاع از یک پایان نامه ای را که مشخص کرده است، انجام می شود. کاندیداها می توانند برای یک مدرک لیسانس ثبت نام کنند که شامل ۱۲۰ واحد می باشد.
  2. Licenate، تحصیل دکتری در سوئد فقط دو سال تمام وقت و یک پایان نامه مختصر می باشد. ممکن است به عنوان یک مدرک قبل از تحصیل در مقطع دکتری در سوئد مورد پذیرش باشد (که عموما به MPhil یا مقیاس مشابه در انگلستان شباهت دارد) اما همچنین به عنوان یک درجه پایانی توسط کسانی که در حال حاضر در زمینه حرفه ای کار می کنند، کاربرد دارد.

هزینه تحصیل دکتری در سوئد

تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد تماما رایگان است. اما توجه داشته باشید همانطور که قبل تر ذکر شد پذیرش دکتری به دو صورت انجام می شود: با بورسیه، که در این نوع دانشجو حقوق دریافت می کند. نوع دیگر بدون بورسیه است که در این نوع دانشجو مخارج و هزینه های زندگی اش را باید خودش متقبل شود. تنها هزینه دانشگاه برایشان رایگان خواهد بود.

پذیرش گرفتن با بورسیه در مقطع دکتری برای ایرانیان کمی دشوار است. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.