تحصیل رایگان در سوئد

تحصیل رایگان در کشور سوئد

تحصیل رایگان در سوئد

آیا می توان در کشور سوئد رایگان تحصیل کرد؟

تحصیل در کشورهای سوئد، نروژ، فنلاند رایگان بوده است اما از سال ۲۰۱۱ تحصیل در  سوئد برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس همراه با اخذ شهریه گردید. این امر موجب شد تا تعداد متقاضیانی که به دنبال تحصیل رایگان در سوئد بودند جهت ادامه تحصیل در سوئد اقدام می کردند کاهش یابد و تمایل این دسته از دانشجویان به پذیرش در کشور نروژ که درآن تحصیل رایگان است بیشتر شود.

لازم به ذکرست سوئد تنها کشوری است که همراه دانشجو (همسر و فرزند) اجازه ی ورود همزمان به این کشور را دارد. صدور ویزای سوئد همراه، همزمان با دانشجو می باشد. نکته ی دیگر این است که بعد از یک سال که شما در سوئد دانشجو شده و موفق به دریافت پرسنال نامبر شدید، همسرتان می تواند بصورت رایگان در سوئد مشغول به تحصیل شود. تمامی خدماتی که به فرزندان بالای ۶ سال ارائه می شود نیز رایگان است. مقطع دکتری در حوزه ی اسکاندیناوی از جمله کشور سوئد رایگان است و تحصیل رایگان خواهید داشت. به علاوه مقطع دکتری در کشور سوئد در حالی که با اخذ بورسیه باشد، شغل محسوب می شود و بعد از اتمام آن شما اقامت دائم کشور سوئد را خواهید گرفت.

به عبارتی اگر شما مدرک لیسانس خود را از دانشگاه های معتبر ایران با معدل بالای ۱۶ اخذ  نموده اید با گرفتن مدرک IELTS  می توانید اقدام نمایید.

تحصیل رایگان در سوئد

چه کسانی می توانند تحصیل رایگان در سوئد داشته باشند؟

برای آن دسته از افرادی که پاسپورت کشور های اتحادیه اروپا و یا اتحادیه اقتصادی اروپا را داشته باشند تحصیل در تمام مقاطع و دانشگاه ها رایگان خواهد بود. اما متاسفانه اگر پاسپورت شما متعلق به کشورهای دیگری باشد تحصیل در سوئد کمی هزینه برایتان خواهد داشت. بعد از سال ۲۰۱۱ دولت سوئد هزینه هایی را برای تحصیل این گروه از متقاضیان در نظر گرفت که امروز این هزینه چیزی حدود ۸۰۰۰ تا ۱۹۰۰۰ یورو در سال است که بر اساس کورس و دانشگاه انتخابی متغیر است.

تحصیل در مقطع لیسانس نسبت به فوق لیسانس کم هزینه تر است. اما لازم به ذکر است که پرداخت این هزینه ها برای دانشگاه های سوئد که در سطح جهانی در رتبه های بالایی قرار دارند نه تنها بهترین سطح از تحصیلات را تجربه خواهید کرد بلکه آینده ی شما را بعد از فارغ التحصیلی در زمینه ی شغلی چه در کشور خودتان چه کشورهای اروپایی تضمین می کند.