تحصیل رایگان در کشور سوئد

تحصیل رایگان در کشور سوئد، نروژ، فنلاند امکان پذیر بوده است اما از سال 2011 تحصیل در  سوئد برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس همراه با اخذ شهریه گردید. این امر موجب شد تا تعداد متقاضیانی که به دنبال تحصیل رایگان در کشور سوئد بودند کاهش یابد و تمایل این دسته از دانشجویان به پذیرش در کشور نروژ که درآن تحصیل رایگان است بیشتر شود.

 

مزایای تحصیل در سوئد

خوب است بدانید که سوئد تنها کشوری است که برای همراه دانشجو (همسر و فرزند) ویزای همزمان صادر می کند.

نکته ی دیگر این است که بعد از یک سال که شما در سوئد دانشجو شده و موفق به دریافت پرسنال نامبر شدید، همسرتان می تواند از تحصیل رایگان در کشور سوئد بهره مند شود.

تمامی خدماتی که به فرزندان بالای 6 سال ارائه می شود نیز رایگان است.

مقطع دکتری در حوزه ی اسکاندیناوی از جمله کشور سوئد رایگان است و تحصیل رایگان در کشور سوئد در این مقطع امکان پذیر است. به علاوه مقطع دکتری در کشور سوئد در حالی که با اخذ بورسیه باشد، شغل محسوب می شود و بعد از اتمام آن شما اقامت دائم کشور سوئد را خواهید گرفت.

به عبارتی اگر شما مدرک لیسانس خود را از دانشگاه های معتبر ایران با معدل بالای 16 اخذ نموده اید با گرفتن مدرک IELTS می توانید اقدام نمایید.

در سیستم آموزشی سوئد، زمان کمتری به آموزش از طریق مربیان و زمان بیشتری به مطالعه ی گروهی و مستقل اختصاص داده شده است. به عبارت دیگر آموزش عالی سوئد، گزینه ای عالی برای پرورش مهارت های فردی همراه با آزادی و مسئولیت پذیری می باشد.

دانشجویان بعد از ادامه تحصیل می توانند درخواست اقامت کاری کنند. بعد از ۴ سال کارکردن اقامت دائم کشور سوئد را بگیرند. همچنین بعد از طی سال پنجم کاری موفق به اخذ پاسپورت سوئدی می گردند.

مزایای تحصیل دکتری در سوئد

در دوره ی دکتری تحصیل رایگان می باشد.

حقوق دکتری در سوئد: دوره ی دکتری برای گروهی از پذیرفتگان شغل محسوب می گردد و در طول دوره دانشجو حقوقی در حدود ماهی بیست هزار کرون دریافت می نماید و حدود هفت هزار کرون به عنوان مالیات از حقوق دانشجو کسر می گردد.

همین امر باعث گردیده که اگر دانشجو چهار سال مشغول به تحصیل باشد و مالیات از حقوق پرداخت نماید، اداره ی مهاجرت، اقامت دائم را به دانشجو و همراهانش اعطا نماید.

نکته قابل توجه این است که پذیرش جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری بطور مستقیم امکان پذیر نیست و حتما باید حداقل یک ترم فوق لیسانس مجدد در دانشگاه خوانده شود تا اساتید از توانایی دانشجو اطلاع کسب نمایند و دانشجو را جهت دوره دکتری بپذیرند.

 

تحصیل رایگان در کشور سوئد

چه کسانی می توانند تحصیل رایگان در کشور سوئد داشته باشند؟

برای آن دسته از افرادی که پاسپورت کشور های اتحادیه اروپا و یا اتحادیه اقتصادی اروپا را داشته باشند تحصیل در تمام مقاطع و دانشگاه ها رایگان خواهد بود. اما متاسفانه اگر پاسپورت شما متعلق به کشورهای دیگری باشد تحصیل در سوئد کمی هزینه برایتان خواهد داشت.

بعد از سال 2011 دولت سوئد هزینه هایی را برای تحصیل این گروه از متقاضیان در نظر گرفت که امروز این هزینه چیزی حدود 10000 یورو در سال است که بر اساس کورس و دانشگاه انتخابی متغیر است.

تحصیل در مقطع لیسانس نسبت به فوق لیسانس کم هزینه تر است. اما لازم به ذکر است که پرداخت این هزینه ها برای دانشگاه های سوئد که در سطح جهانی در رتبه های بالایی قرار دارند نه تنها بهترین سطح از تحصیلات را تجربه خواهید کرد بلکه آینده ی شما را بعد از فارغ التحصیلی در زمینه ی شغلی چه در کشور خودتان چه کشورهای اروپایی تضمین می کند.