اگر می خواهید که باورهایتان شنیده شود، دوست دارید که در پروژه های ابتکاری شرکت کنید و اگر برف اذیتتان نمی کند، یکی از بهترین گزینه ها برای شما تحصیل کارشناسی در سوئد باشد.

کشور سوئد که سالها پیش میزبان وایکنیگ های وحشی بود، امروزه فرهنگ متمدنی دارد، و چه گواهی از این قوی تر که امروزه سوئد رتبه دوم بهترین سیستم آموزش عالی در دنیا را به خود اختصاص داده است. همچنین در این کشور پژوهش ها مطابق با آخرین روش های علمی انجام می پذیرد و دانشمندان و پژوهشگران در جوامع دانشگاهی چندفرهنگی با چالش های دنیای واقعی دست و پنجه نرم می کنند.

تحصیل کارشناسی در سوئد

برای اینکه تصویر ذهنی بهتری از شیوه آموزش در سوئد پیدا کنید، لازم است که بدانید که تحصیل در اینجا بیشتر شامل رشد و توسعه فردی از طریق شرکت در گروه های دانشجویی و مطالعات فردی می شود، و نه شرکت در کلاس های سنتی و گوش دادن به درس گفتارهای اساتید. در ادامه به جزئیات تحصیل در سوئد، و به طور ویژه، تحصیل کارشناسی در سوئد خواهیم پرداخت.

چرا تحصیل در سوئد؟

سوئد با بیش از 1000 رشته تحصیلی که به زبان انگلیسی در 35 دانشگاه ارائه می شود روحیه دانشجویی را در شما بیدار خواهد کرد. در این رشته ها خلاقیت و تفکر فردی همیشه در اولویت هستند.

در هر جا که بحث خلاقیت در میان باشد، باید انتظار یک فضای غیررسمی تر را داشته باشید؛ جایی که نیاز نیست خیلی به آداب و تشریفات فکر کنید، و حتی می توانید اساتید را با نام کوچک صدا کنید.

دانشجویانی که سوئد را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند مجذوب رفتار روشنفکرانه سوئدی ها، مهارت های بالای زبانی انگلیسی آن ها، و همین طور استانداردهای بالای زندگی و شیوه زندگی دوستدار با محیط زیست آن ها می شوند. علاوه بر این، تاریخ 500 ساله فرهنگ دانشگاهی این کشور و همین طور برابری اجتماعی که در این کشور حکمفرماست را نیز در نظر داشته باشید.

تحصیل کارشناسی در سوئد

تقریبا تمام دانشجویان خارجی مقطع لیسانس که در سوئد مشغول به تحصیل اند دانشجوهای تبادلی هستند؛ بدین گونه که دانشگاهی که در کشور خود در آن ثبت نام کرده اند با دولت سوئد قرارداد امضا کرده است، یا از طریق برنامه های اتحادیه اروپا و یا برنامه های دیگری که اجازه ثبت نام دانشجویان تبادلی را می دهد به سوئد آمده اند.

بعضی از دانشجوها به صورت آزاد و بدون این برنامه های تبادلی برای ادامه تحصیل به سوئد می آیند، ولی به نظر می رسد که میزان پذیرش این دسته از دانشجویان بسیار محدود باشد. برنامه ریزی منظم، روزمه آکادمیک قوی، تمکین مالی و اشتیاق زیاد از جمله مواردی هستند که برای پذیرش مورد نیازند، مثل خیلی دیگر از کشورها. همیشه مدت زمان کافی برای برنامه ریزی کارهایتان اختصاص دهید تا فرایندهای پذیرش مانند دریافت ویزا به مشکل برنخورد.

شرایط تحصیل کارشناسی در سوئد

تحصیل کارشناسی در سوئد

در سالهای اخیر در سوئد تعداد رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند همواره رو به افزایش بوده است تا دانشجویان از سایر نقاط اروپا و جهان بتوانند در این کشور ادامه تحصیل دهند. البته در نظر داشته باشید که معمولاً دانشگاه ها در سوئد هنگام پذیرش در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند از شما مدرک زبانی نظیر تافل یا سایر مدارک دیگر دریافت می کند.

متقاضیان ادامه تحصیل در سوئد می توانند در دانشگاه ها یا موسسات آموزش عالی دیگر این کشور درخواست پذیرش دهند. مدارک رسمی دانشگاهی در دانشگاه های دولتی صادر می شود، با وجود اینکه دانشگاه های کوچکتر خصوصی نیز در این کشور وجود دارد.

علاوه بر رشته های دوره لیسانس، در سوئد رشته های فراوانی در حوزه های فنی و حرفه ای نیز وجود دارد که در موسسات آموزش عالی ارائه می شود. در سوئد صدها رشته دوره لیسانس برای انتخاب وجود دارد.

تحصیل کارشناسی در سوئد برای سوئدی ها بسیار حائز اهمیت است و سوئدی ها بسیار به دست یافته های خود مفتخر هستند. به دلیل این نظر جمعی که سوئدی ها دارند، از سال 2011 تحصیل کارشناسی در سوئد رایگان شد. البته این معافیت از پرداخت شهریه تنها شامل شهروندان سوئد، اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا، و سایر کشورهای اروپا می شود.

 

تحصیل کارشناسی در سوئد

شهروندان کشورهای دیگر مجبور به پرداخت شهریه هستند، ولی خبر خوب این است که مبلغ شهریه برای این دسته از افراد کاهش پیدا کرده است.

در ماه جولای 2007 دانشگاه های سوئد پیروی یک فرایند پیشرفته جدید شدند. طبق این فرایند، مقاطع تحصیلی به سه مقطع کارشناسی، مقطع پیشرفته و مقطع دکتری تقسیم شده است. در طی جدیدترین تغییرات، رشته های فنی و حرفه ای بسیاری به لیست رشته های موجود دوره کارشناسی اضافه شده و همین طور چند رشته دستخوش تغییرات شده است.

هدف این تغییرات این بوده است که تعداد رشته های موجود فشرده تر شود و اطمینان حاصل شود که همه دانشجویان، صرف نظر از دانشگاهی که در آن هستند، از یک تحصیل یکسان بهره مند شوند.

رشته های تحصیل کارشناسی در سوئد به دو دسته اصلی زیر تقسیم می شود:

 1. رشته های دانشگاهی

رشته های دانشگاهی، که در سایر کشورها تحت عنوان رشته های مقطع کاردانی شناخته می شود، یک الی دو سال به طول می انجامد. این نوع تحصیل معمولاً شامل ادامه تحصیل پس از دوران متوسطه در مدارس عالی حرفه ای می شود، و همین طور رشته های حرفه ای که یک الی دو سال به طول می انجامند.

اگر قصد این را دارید که مهارت های حرفه ای برای انجام کاری خاص را فرا بگیرید ولی نمی خواهید چندین سال برای دریافت مدرک کارشناسی وقت بگذارید، این رشته ها مناسب شما خواهند بود. تعدادی از دانشگاه ها در سوئد بسیاری از این رشته ها را در قالب کورس نیز ارائه می کنند.

 1. رشته های کارشناسی

رشته های کارشناسی (که بسته به نحوه ورود به دانشگاه و شرایط شما) 3 سال به طول می انجامد، رشته هایی هستند که بیشتر دارای ماهیت آکادمیک هستند، ولی در عین حال دانش لازم برای ورود به بازار کار و یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را نیز به شما ارائه می کنند.

معمولاً در دوره های کارشناسی جنبه تئوری بر جنبه عملی برتری دارد، ولی در برخی موارد خاص شما به میزان زیادی به مهارت های عملی نیز در حین تحصیل دسترسی خواهید داشت. این جنبه به دانشگاه و رشته تحصیلی شما بستگی خواهد داشت.

در سوئد صدها رشته دوره کارشناسی در اختیار متقاضیان قرار گرفته است، و این فرصت های تحصیلی در دانشگاه های مختلف در سرتاسر کشور پراکنده شده است. بیشتر این دانشگاه ها دولتی هستند، و تنها چند مورد از آن ها خصوصی هستند. در لیست زیر نام چند مورد از دانشگاه های برتر سوئد را مشاهده می کنید.

Related image

پیش نیازهای تحصیل کارشناسی در سوئد

برای اینکه واجد شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی در سوئد در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود شوید، لازم است که پیش نیازهای عمومی و تخصصی رشته مورد نظر خود را داشته باشید.

اگر این پیش نیازها را داشته باشید، در رقابت بین دیگر دانشجویانی که درخواست پذیرش داده اند قرار خواهید گرفت.

پیش نیازهای عمومی

برای اینکه واجد شرایط تحصیل کارشناسی در سوئد شوید، لازم است که به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • باید دوره دبیرستان را به اتمام رسانده باشید (مدارک مورد نیاز: گواهینامۀ پایان تحصیلات دورۀ متوسطه سه ساله + کارنامه های تحصیلی کلاس اول تا سوم دبیرستان + گواهینامۀ پایان دورۀ پیش دانشگاهی + کارنامۀ دورۀ پیش دانشگاهی)
 • باید مهارت های زبانی خود را اثبات کنید. حداقل نمره زبان مورد نیاز برای پذیرش دوره کارشناسی باید برابر با نمره قبولی کلاس انگلیسی 6 دبیرستان سوئد باشد.
  متاسفانه نمرات زبان دبیرستان های ایران در سوئد مورد قبول نیستند، و شما باید در آزمون زبانی مانند آیلتس یا تافل شرکت کرده و نمره ای معادل با انگلیسی 6 سوئد به دست آورید. بدین گونه که حداقل نمره آیلتس مورد قبول 6.5 است (و در هیچ بخش از آزمون نباید نمره زیر 5.5 داشته باشید) و برای تافل ibt نیز حداقل نمره 90 مورد نیاز است (و حداقل نمره نوشتن باید 20 باشد).
 • در سالهای اخیر پاس کردن درس ریاضی نیز جزو پیش نیازهای پذیرش در دانشگاه های سوئد شده است. دانشجو می بایست در کشور مبدا دروس ریاضی معادل با کورس های ریاضی 1a، 1b یا 1c سوئد را پاس کرده باشد (معادل با حدوداً 10 سال یا بیشتر آموزش ریاضی).

همچنین در بسیاری از دانشگاه ها چنین مدارکی از شما درخواست می شود:

 • کاور لتر
 • CV
 • نمونه نگارش دانشگاهی شما
 • توصیه نامه از سمت اساتید

پیش نیازهای تخصصی

بسیاری از کورس ها و رشته های تحصیلی علاوه بر پیش نیازهای عمومی که در بالا ذکر شده است، دارای یک سری پیش نیازهای تخصصی نیز هستند. این پیش نیازها اغلب مربوط به حوزه تخصصی درس یا رشته مورد نظر است. به عنوان مثال، شرکت در کلاس اقتصاد به احتمال زیاد نیازمند این است که شما نمره بالایی در درس ریاضی در دبیرستان به دست آورده باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به پیش نیازهای تخصصی هر رشته، می توانید به وبسایت دانشگاه ها در سوئد مراجعه کنید. این پیش نیازها معمولاً در بخش «توضیحات بیشتر» هر رشته قابل مشاهده است.