سوئد کجاست؟

کشور سوئد در شبه جزیره اسکاندیناوی در شمال اروپا واقع شده است. پایتخت آن، استکهلم می باشد و مردم این کشور به زبان سوئدی و انگلیسی صحبت می کنند. همسایگان این کشور از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است. همه چیز درباره کشور سوئد در این مقاله توضیح داده میشود.

به ادامه تحصیل در سوئد بپردازید! اطلاعات مورد نیاز شما در صفحه ادامه تحصیل در سوئد

جغرافیای کشور سوئد

مساحت کشور سوئد در حدود ۷۹۰/۴۴۹ کیلومترمربع می باشد. در هر کیلومتر مربع این کشور تنها ۲۱ نفر زندگی می کنند که نشان از تراکم جمعیت اندک آن دارد. همچنین ۸۵ ٪ جمعیت کشور در مناطق شهری زندگی می کنند. سوئد از ۲۵ استان تشکیل شده است که در یک تقسیم بندی کلی به سه بخش اصلی استان های شمالی  Norrland، مرکزی Svealand و جنوبی Götaland تقسیم می شود. جزایر اولند Öland و گوتلند Gotland دو جزیره بزرگ سوئد محسوب می شوند که در بخش جنوب شرقی کشور واقع شده اند.

 

 

gotland در سوئد

منطقه توریستی VISBY در جزیره گوتلند

آب و هوای کشور سوئد

سوئد دارای آب و هوای سردی است. این کشور از نظر طبیعی، از ۴ ناحیه تشکیل  شده است. کوههای پوشیده از جنگل در منطقه نورلند در  شمال، زمین های مرتفع یونکوپینگ در جنوب، دریاچه دیستریکت در ناحیه مرکزی و جلگه حاصلخیز اسکانیا در منتهی ­الیه بخش جنوبی ­کشور.

نیمه شمالی سوئد به خاطر نزدیکی به قطب شمال، جمعیت بسیار کمی را در خود جای داده است. پدیده خورشید نیمه شب (Midnight Sun) و شش ماه شب و شش ماه روز، در آن مناطق رخ می دهد. این پدیده سالانه توجه میلیون ها توریست را به خود جلب می کند.

خورشید نیمه شب در سوئد

پدیده “خورشید نیمه شب” در شمال سوئد

۸.۷ % خاک این کشور را آب تشکیل می دهد. ۹۷۵۰۰ دریاچه طبیعی دارد که بزرگترین آن ها دریاچه های Vänern و Vättern نام دارند.

Vättern در سوئد

نمایی از دریاچه Vättern در سوئد

 

نمایی از دریاچه Vänern در سوئد

 

 

تابستان ها کوتاه و گرم و زمستان ها سرد و طولانی است. میانگین بارش سالانه از ۲۰۰ سانتی متر در غرب و جنوب غربی، تا ۵۰ سانتی متر در شرق و جنوب شرقی متغیر می باشد. بیشتر مساحت کشور سوئد را جنگل پوشانده است و طبعاً، صنایع چوب و ساخت ماشین آلات مرتبط با آن، معمول و متداول است.

اطلاعاتی مختصر درباره کشور سوئد

نوع حکومت کشور، پادشاهی پارلمان است. جمعیت با رشد سالانه ۲/۰ درصد، تقریبا ۹ میلیون نفر می باشد. مسیحی ارتدکس دین رسمی است ولی آزادی مذهب در کشور سوئد تضمین شده است. دین اسلام پس از دین مسیحیت، دومین دین بزرگ و رسمی کشور محسوب می شود. سنی ها بیشترین جمعیت مسلمانان را تشکیل می دهند.

در سوئد ایجاد هر گونه تبعیض اجتماعی بر اساس نوع پوشش اسلامی فرد ممنوع است. در صورت شکایت یا گزارش رسمی فرد، مستوجب تعقیب و پیگرد قانونی خواهد بود. واحد پول این کشور کرون می باشد.

با شرکت در دوره زبان سوئد بدون داشتن مدرک زبان ویزای تحصیلی بگیرید!

غذای محبوب و معروف مردم این کشور والنبرگار کوفته و ماهی هرینگ یا شاه ماهی ترشی شده می باشد.

کوفته والنبرگار

کوفته والنبرگار سوئد

 اقتصاد کشور سوئد

شهروندان سوئدی جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است.

در گذشته نه چندان دور، تا اواخر قرن هجدهم میلادی، این کشور یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود. بعدها دوران رشد اقتصادی آن آغاز شد. بعد از جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری به خود گرفت. درآمد خالص ملی کشور بالا رفت و شکوفائی رشد اقتصادی به وجود آمد.

درآمد سوئد مثل دیگر کشورهای نسبتاً کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است. در حال حاضر کشور از رشد بالائی در توازن بین صادرات و واردات برخوردار است. تولید ناخالص داخلی کشور سوئد در سال ۲۰۰۶ میلادی ۱/۱۲۰۰میلیارد دلار بود. این میزان، رشدی ۵/۴ درصدی را نسبت به سال پیش از آن نشان می‌داد.

نرخ بیکاری این کشور ۶/۵ درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دسترس نیست. به نظر می‌رسد این آمار نباید چندان بالا باشد. تورم در این کشور ۴/۱ درصد است. ۳۵ درصد از محصولات صادراتی را ماشین‌آلات تشکیل می‌دهد.

سایر محصولات شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است. این محصولات به کشورهای آلمان(۸/۹ درصد)، آمریکا(۳/۹ درصد)، انگلستان(۱/۷ درصد)، دانمارک(۹/۶ درصد)، فنلاند(۶ درصد)، فرانسه(۹/۴ درصد)، هلند(۷/۴ درصد) و بلژیک(۵/۴ درصد) صادر می‌شود.

جشن ها و تعطیلات رسمی سوئد

جشن عید پاک

شب والپورگیس  30 آوریل

جشن نیمه تابستان  24 ژوئن

مراسم خوردن گوشت غاز  10 نوامبر

عید سنت لویزا  13 دسامبر

کریسمس

شهرهای مهم کشور سوئد

استکهلم

استکهلم نه تنها به عنوان پایتخت کشور سوئد بلکه به عنوان یکی از زیباترین شهرهای دنیا شناخته می شود .این شهر با پیشینه ای از ده قرن تاریخ و فرهنگ ساخته شده است، این شهر در کنار ۱۴ جزیره ای قرار دارد که هرکدام زیباتر از دیگری است.

گوتنبرگ

دومین شهر بزرگ کشور، گوتنبرگ میباشد. این شهر علاوه بر اینکه مکان های تفریحی و دیدنی زیادی دارد، از نظر تاریخ و فرهنگ هم حرف های بسیاری دارد. این شهر با توجه به بندری بودنش اما آرامش بیشتری نسبت به پایتخت دارد.

مالمو

شهر مالمو جنوبی ترین و سومین شهر بزرگ می باشد. مالمو در سال ۲۰۰۶ اولین شهر تجاری این کشور معرفی شد.

وکشو

شهر وکشو در استان اسملاند و در ناحیه شهری کرنبرگ قرار دارد. این شهر مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی ناحیه کرنبرگ محسوب می شود. این شهر را خانه ی دانشگاه لینوس می نامند. چرا که یکی از دو کمپِس دانشگاه لینوس در این شهر قرار دارد. (کمپس دیگر این دانشگاه در شهر کالمار واقع شده است).

اوپسالا

مسافران جوان تر در تور سوئد به راحتی با اوپسالا دوست خواهند شد . اوپسالا بهترین شهر برای شب زنده داری و تفریحات شبانه است .

سیگتونا

این شهر در حدود ۴۰ مایلی شمال استکهلم واقع شده است، سیگتونا  قدیمی ترین شهر می باشد که در اواخر قرن ۱۰ تاسیس شد و در کنار سواحل دریاچه دوست داشتنی مالارین قرار دارد.