یکی از مهمترین اصول آموزش در سوئد ایده پردازی و کارهای خلاقانه میباشد. سیستم آموزشی سوئد بطوری است که شما را تشویق به ایده پردازی میکند. یکی از مهمترین وظایف سیستم آموزشی سوئد کشف استعدادهاست. پس شما می توانید در این کشور به کشف استعدادهای خود بپردازید و از آن برای آینده ای بهتر بهره مند شوید.

در راستای این موضوع کشور سوئد جز یکی ازبزرگترین کشورها در ثبت اختراع می باشد. سالانه هزاران اختراع جهانی در سوئد ثبت میگردد. این کشور میان پیشتازان جهانی در آموزش عالی قرار دارد و بخشی از شهرت خود را مدیون سیستم آموزش مستقلش است.

 

سیستم آموزشی سوئد

در این سیستم، زمان کمتری به آموزش از طریق مربیان و زمان بیشتری به مطالعه ی گروهی و مستقل اختصاص داده شده است. به عبارت دیگر آموزش عالی سوئد، گزینه ای عالی برای پرورش مهارت های فردی همراه با آزادی و مسئولیت پذیری می باشد.

در حال حاضر کشور سوئد دارای 53 دانشگاه و کالج دانشگاهی است. این کشور خواستگاه جایزه ی برجسته ی نوبل است.

دانشجویان بعد از ادامه تحصیل می توانند درخواست اقامت کاری بکنند و بعد از ۳ تا ۵ سال کارکردن اقامت دائم کشور سوئد را بگیرند.

بیشتر بخوانید: مزایای تحصیل در سوئد

آموزش و پرورش کشور سوئد

سیستم آموزشی کشور سوئد

در سوئد، آموزش برای همه ی کودکان بین 7 تا 16 سال اجباری است. کودکان بعد از ۲ سالگی با شروع ۳ سالگی وارد مهد کودک می شوند. دانش آموزان بین سنین 6/7 و 15/16، در مدارس همگانی اجباری حضور می یابند.

البته قابل ذکر است که این خدمات برای بچه هایی مقدور است که دارای پرسونال نامبر (پشو نامبر) باشند. اما برای دانش آموزان ۶ سال به بالا ادامه تحصیل حتی بدون داشتن پشو نامبر مقدور است.

اکثریت مدارس سوئد، زیر نظر شهرداری هستند اما تعدادی مدرسه ی دولتی به نام “مدارس مستقل” نیز وجود دارد. تعداد انگشت شماری مدارس شبانه روزی دارای شهریه نیز در سوئد پایه گذاری شده اند که با نام مدارس خصوصی شناخته می شوند.

بیشتر بخوانید: هزینه تحصیل و زندگی در سوئد

مقاطع تحصیلی سوئد

سیستم آموزشی سوئد مبتنی بر یک دوره ی آموزش ابتدایی 9 ساله یا  Grundskola با حضور اجباری است. بعد از این دوره یک دوره ی اختیاری سه ساله به نام  Gymnasieskola وجود دارد که به دو گزینه ی آموزش عالی یا آموزش حرفه ای منتهی می شود. دانشجویان بعد از مقطع متوسطه می توانند برای دریافت مدرک آکادمیک از دانشگاه های دولتی یا کالج های دانشگاهی اپلای نمایند.

علاوه بر مدارک آکادمیک عمومی، آموزش عالی سوئد تعداد زیادی مدرک حرفه ای و تخصصی در رشته هایی مانند مهندسی، حقوق و پزشکی نیز ارائه می نماید.

سال تحصیلی در سوئد به دو ترم تقسیم می شود. ترم پاییز که در انتهای آگوست شروع شده و تا اواسط ژانویه ادامه می یابد. ترم بهار که از اواسط ژانویه تا اوایل ژوئن ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: برترین دانشگاه های مهندسی سوئد

موسسات آموزش عالی سوئد به دو نوع دانشگاه (universitet) و کالج دانشگاهی (högskola) تقسیم می شوند. تفاوت اصلی این دو موسسه این است که دانشگاه ها مجوز اعطای مدرک پی اچ دی (PhD) را دارند. در حالیکه بسیاری از کالج های دانشگاهی این امکان را ندارند.

سیستم آموزشی سوئد

با این حال برخی از کالج های دانشگاهی سوئد نیز ممکن است مدرک پی اچ دی را ارائه نمایند. هیچ تفاوتی بین مقاطع لیسانس و ارشد ارائه شده توسط دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی وجود ندارد و بسیاری از کالج های دانشگاهی همان دانشگاه خطاب می شوند.

بیشتر بخوانید: برترین دانشگاه های پزشکی سوئد

در ادامه میتوانید مجموعه ویدیوهایی را از گزارش یکی از اعضای Eustudy درباره سیستم آموزشی سوئد ببینید: