نگاه کلی به مهاجرت به سوئد

مهاجرت کاری از سال 2000، این به معنای باز بودن مرزها برای سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ورود سایر شهروندان از اتحادیه ی اروپا و سراسر دنیا به این کشور شد. حدود 29000 نفر از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و منطقه ی اقتصادی اروپا نیز از سال 2000 به بعد، برای کار وارد این کشور شدند. امروزه صنعت پررونق استارت ‌آپ و فناوری سوئد به این معنی است که بسیاری از نیروی کار خارجی به ویژه در زمینه فناوری اطلاعات به دنبال فرصت‌های شغلی پرسود به این کشور می‌آیند و «کار» را به دلیل اصلی مهاجرت به کشور سوئد تبدیل می ‌کنند.

فرم ارزشیابی رایگان کاریابی بین المللی

مهاجرت و اقامت در کشور سوئد

برخی دلایل اصلی مهاجرت به سوئد

فرصت های شغلی

بسیاری از نیروی کار ماهر که دارای تخصص و تجربه ی لازم هستند، در این کشور دارای فرصت های اشتغال خوب و سودآور هستند علی الخصوص در حوزه ی صنعت و فناوری.

پیوستن به خانواده

طبق آمار آژانس مهاجرت سوئد، افرادی که برای پیوستن به اعضای نزدیک خانواده مهاجرت می کنند، یکی از بزرگترین گروه های مهاجر به کشور هستند.

اتحادیه ی اروپا / منطقه اقتصادی اروپا

شهروندان اتحادیه اروپا حق دارند بدون مجوز اقامت در سوئد کار، تحصیل یا زندگی کنند.

ادامه تحصیل

بسیاری از اشخاص دارای شرایط لازم برای ادامه تحصیل به سوئد می روند. اکثر دانشجویان بین المللی در سوئد معمولاً از اروپا و پس از آن آسیا و آمریکای شمالی هستند.

در ادامه به مهاجرت به کسب اقامت این کشور از طریق ادامه تحصیل و ویزای کاری می پردازیم.

مهاجرت به سوئد از طریق ادامه تحصیل

یکی از اصلی ترین روش ها جهت مهاجرت و اقامت در کشور سوئد از طریق ادامه تحصیل در سوئد است. البته بیشتر در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس امکان پذیر است.

گرفتن پوزیشن دکتری در کشورهای اسکاندیناوی بسیار رقابتی و سخت است و یک شغل محسوب می شود. (در صورت پذیرش شدن، شما ماهیانه حقوق دریافت خواهید کرد).  بنابراین داشتن شرایط خاصی که شما را از سایر رقبا متمایز سازد، لازم است. ولی این کار از گرفتن پوزیشن پست دکتری راحتتر است. برای پوزیشن دکتری داشتن مقاله سی وی شما را بهتر و پربارتر می کند. و بطورکلی، هرکار آکادمیکی که شما را نسبت به بقیه برتر کند، برای سی وی شما بهتر است. همچنین بسته به رشته ی مد نظر شما ممکن است تسلط به زبان سوئدی لازم باشد.

مهاجرت و اقامت در کشور سوئد

مهاجرت به سوئد از طریق کار

یکی از راه های مهاجرت به سوئد، از طریق ویزای کار می باشد، که برای آن دو روش وجود دارد:

روش اول: شما توسط یک کارفرما استخدام شوید.

روش دوم: شما خود به عنوان کارفرما سرمایه گذاری نماید.

روش اول زمانی است که شما در استخدام یک کارفرما قرار دارید. در این روش، پس از دریافت فرصت شغلی و ارائه آن به اداره مهاجرت پس از تصمیم گیری، کارت اقامت دو ساله برای شما و خانواده صادر میگردد. در انتهای این مدت چنانچه مالیات خود را پرداخت نموده باشید، دوباره به مدت دو سال دیگر اقامت شما تمدید میگردد. در نهایت پس از گذشت این چهار سال، میتوانید در خواست اقامت دهید. روش دوم زمانی است که شما خود به عنوان کارفرما ثبت شرکت کرده و مشغول به فعالیت میگردید. در این روش کارت اقامت دوساله دریافت می نمایید و در انتهای دو سال در صورت نداشتن منع قانونی و پرداخت مالیات از درآمد شغل خود میتوانید درخواست اقامت دائم نماید..

دقت داشته باشید در تمام طول مدت اقامت موقت کاری از تمام خدمات شهروندی مانند خدمات درمانی و تحصیل رایگان اعضای خانواده برخوردار خواهید بود.. ولی در کل برای ورود به پروسه کاری بهتر است از داخل سوئد اقدام نماید. به همین منظور بهتر است از طریق ویزای دانشجویی وارد کشور سوئد شوید و پس از گذراندن 30 واحد (یک ترم) درخواست ویزای کاری کنید.

مهاجرت و اقامت در کشور سوئد از طریق سرمایه گذاری

از طریق:

 • تاسیس شرکت
 • خرید شرکت

مهاجرت و اقامت در کشور سوئد

قبل از تصمیم گیری درخصوص یک انتخاب باید دانست که شباهت ها و تفاوت های دو روش در چیست و هر روش چه نقاط قوت و ضعفی دارد و درنهایت کدام متد با توجه به شرایط خاص شما بهتر خواهد بود.

 1. در هر دو روش، یک کارت اقامت دوساله ی خویش فرمایی صادر خواهد شد  و پس از آن قادر به درخواست اقامت دائم هستید.
 2. در هر دو روش، مجاز نیستید در شرکت دیگری کارمند شوید.
 3. در هر دو روش، نیاز به گواهی بانکی و اثبات توانایی مالی برای 2 سال زندگی در سوئد برای خود و خانواده خود را دارید.
 4. در هر دو روش، سوابق کاری شما مهم است.

شرایط مهاجرت و اقامت در کشور سوئد از طریق ثبت شرکت

در سوئد، سه نوع شرکت وجود دارد که بسته به شرایط شما یکی از آنها برای شما ثبت خواهد شد. سپس با توجه به کاری که business planمی خواهید با آن شرکت انجام دهید موضوع شرکت مشخص می شود. بعد از آن باید طرح کسب و کار باید آماده شود. و همچنین بایست یک طرح قابل اجرا و سودده باشد.

درقدم بعدی شرکت را فعال می کنید. فعالیت شرکت به معنی داشتن حساب بانکی، انجام فعالیت اقتصادی و پرداخت مالیات می باشد. در واقع تمام امور شرکت شما باید مشخص و قانونی باشد که اداره مهاجرت به این نتیجه برسد که حضور شما برای دوام گسترش فعالیت اقتصادی این شرکت لازم است. البته فراموش نشود که برای ایرانی ها متاسفانه به سختی اجازه داشتن حساب بیزنسی می دهند. و از سال 2020، به علت اعمال تحریم ها تا سقف خاصی می توان حساب بانکی باز کرد.اما میتوان شرایطی ایجاد کرد که لازمه فعال بودن شرکت، داشتن حساب بانکی سوئد نباشد.

هرچند در بعضی پرونده ها اداره مهاجرت بر اساس اسناد و مدارک به صاحب یک شرکت غیر فعال اقامت میدهد و فرصتی برای او به منظور فعال نمودن شرکت ایجاد می کند. ولی در واقع اداره مهاجرت به افرادی که دقیقا می دانند چه می کنند و دارای تجارت فعال می باشند، اقامت می دهد.

مهاجرت و اقامت در کشور سوئد از طریق خرید شرکت

در این روش شما یک تجارت آماده و فعال و در حال کار را خریداری می کنید و پس از آن مسئولیت گرداندن آن تجارت و همه مسائل آن به عهده شما است. از نکات مثبت اینکه شما بلافاصله پس از سرمایه گذاری دارای درآمد روزانه خواهید بود و مبلغ سرمایه گذاری را ظرف کمتر از   چون تجارت شما در حال اجرا است، کیس شما بسیار سریعتر رسیدگی میگردد. .دو سال بدست خواهید آورد اما توجه به این نکته نیز ضروری است. در خرید یک تجارت، متقاضی، مالکیت آن ملک تجاری را نمیخرد، در واقع املاک تجاری در سوئد به شکل اجاره ای است و با توجه به موقعیت، اجاره ماهانه آن ملک می تواند مبلغ زیادی باشد. در خرید تجارت، متقاضی فقط حق صندوق آن کسب و کار و تجهیزات داخل آن را خریده است.

در این شرایط اگر متقاضی برنامه دقیق برای گرداندن آن تجارت داشته باشد و تا حدودی بر انجام کار مسلط باشد، به شکلی بسیار خوب آن تجارت گردانده خواهد شد. اما اگر شخص متقاضی در آن تجارت خاص نابلد باشد و برنامه ای برای گرداندن آن مکان در ذهن نداشته باشد تمامی مشتریان آنجا را از دست خواهد داد و حتی مبلغ اجاره ماهانه را هم از دست خواهد داد. در واقع یک بیزنس خوب و فعال را تبدیل به یک مکان ورشکسته بدون مشتری می کند.

شرایط تمدید اقامت کاری در سوئد

چنانچه شما موفق به اخذ اقامت کاری سوئد شده اید و متقاضی تغییر شغل و یا کار فرما هستید، حتما مطالب زیر را مطالعه فرماید تا در روند اخذ اقامت سوئد و فرایند مهاجرت به سوئد خللی ایجاد نشود. همانگونه که در جریان هستید اولین کارت اقامت کاری که صادر میگردد تا 2 سال اعتبار دارد. چنانچه در این مدت تغییر کارفرما داشته باشید باید درخواست مجدد جهت اجازه کار بدهید. دقت نمایید قبل از شروع به کار، حتما کارفرما باید در سوئد و کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای همکاری اقتصادی اروپا و سوئیس، آگهی کرده باشد. اگر بعد از 2 سال کارفرمای شما عوض شود، تا زمانیکه درهمان رشته کارمی کنید، می توانید بدون درخواست مجدد اجازه کار کارفرما را عوض کنید. اگر کار جدیدتان به مفهوم تغییر شغل باشد، بایستی درخواست جدیدی بدهید.

لایو چگونگی اخذ اقامت کاری در کشور سوئد

شرایط کار در کشور سوئد

در حال حاضر شرایط کار کشور سوئد برای دانشجویان (با اجازه 20 ساعت در هفته) و برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها (در صورت یافتن کارفرمای متقاضی) فراهم می باشد و در صورتی که تسلط به زبان سوئدی نیز داشته باشید از امتیاز خوبی در این رابطه برخوردار خواهید شد.بنابراین چنانچه قصد اقامت در سوئد، کار و مهاجرت به سوئد را دارید پیشنهاد می شود از حالا اقدام به فراگیری زبان سوئدی نمایید.

کار در حین تحصیل می باشند. به عبارت دقیق تر، پس از گذراندن یک ترم معادل دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی مجاز به کار در حین تحصیل 30 واحد تحصیلی می توانند ضمن تحصیل به مدت بیست ساعت در هفته کار کنند. همچنین همراه دانشجو نیز اجازه ی کار دارد. همچنین دانشجویان در صورت پیدا کردن کار دائمی پس از فارغ‌ التحصیلی و یا در حین تحصیل می توانند با ارائه درخواست به ادارهٔ مهاجرت سوئد ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نمایند. ‌. در این صورت، شخص می تواند پس از ۴ سال کار کردن و با شرط حفظ موقعیت شغلی‌ میتوانند جهت دریافت اقامت دائم سوئد اقدام نمایند.

لایو بررسی پروسه استخدام در کشور سوئد

موقعیت های شغلی پس از فارغ التحصیلی در سوئد

در دسامبر 2008، کشور سوئد با تصویب قوانین مهاجرت کاری، ورود نیروهای کار به سوئد را تسهیل نمود. با تصویب این قوانین جدید، شرایط انعطاف پذیر لازم و کافی برای کارفرمایان و کارکنان فراهم آمده است. برای کارفرمایان، در حال حاضر استخدام نیروی کاری خارجی در حرفه هایی که کمبود آنها در کشور سوئد واضح بوده به سادگی صورت می گیرد. همچنین این پروسه با بهره مندی از سیستم خدمات اینترنتی اقدام جهت اخذ ویزای کاری، برای نیروهای کاری بالقوه تسهیل شده است. با داشتن استانداردهای بالای زندگی و فرصت‌ هایی برای نیروی کار بین‌المللی در شهرهایی مانند استکهلم، گوتنبرگ و مالمو، حتما این کشور را جهت کار در نظر بگیرید.

سوئد که در شمال اروپا بین نروژ و فنلاند قرار دارد، به عنوان یکی از نوآورترین کشورهای جهان شناخته می شود. خلاقیت سوئدی شده است. Spotify و Skype منجر به تولد ضربان ساز، زیپ، کمربند ایمنی سه نقطه ای و ملزومات مدرن مانند این کشور اسکاندیناوی با خدمات عمومی یارانه ای و کمک هزینه تعطیلات سخاوتمندانه استاندارد زندگی بالایی دارد. در حالی که انگلیسی به طور گسترده صحبت می شود، یادگیری زبان سوئدی درهای اجتماعی و حرفه ای را باز می کند. بسیاری از کارفرمایان از شما می خواهند که دانش کاری زبان رسمی کشور را داشته باشید و توانایی برقراری ارتباط با همسایگان و همکاران به زبان مادری آنها به شما کمک می کند دوست پیدا کنید و در آن ساکن شوید. در آخر هفته‌ها می‌ توانید 30 پارک ملی سوئد را به گردش کردن اختصاص دهید یا یک شب در هتل یخی اصلی جهان اقامت کنید. در طول 30 سال گذشته، این هتل به مرکز فعالیت‌های فضای باز و تجربه‌های منحصر به فرد غذاخوری تبدیل شده است. اگر به شمال بروید، ماه های تابستان خورشید نیمه شب را به ارمغان می آورد که در آن خورشید 24 ساعت شبانه روز می تابد.

لایو بررسی مزایا و معایب کار و استخدام در سوئد

مشاغل در سوئد

اقتصاد کوچک و رقابتی سوئد به شدت به تجارت خارجی متکی است. این کشور به دلیل شرایط و شیوه های کاری خوب شناخته شده است و بازار کار آن یکی از قوی ترین ها در جهان است.

مهاجرت به سوئد از طریق کار

مشاغل محبوب فارغ التحصیلان

 • ساخت و ساز
 • مهندسی
 • متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند پزشکان و پرستاران
 • متخصصان کامپیوتر

صنایع عمده عبارتند از:

 • آهن و فولاد
 • وسایل نقلیه ی موتوری
 • تجهیزات
 • غذاهای فراوری شده

مشاغل پرتقاضا

اداره مهاجرت سوئد به همراه اداره کار عمومی فهرستی از مشاغل مورد تقاضا را تهیه می کند. در فهرست زیر به مواردی از آنها اشاره شده است:

 • معماران
 • مهندسین عمران
 • دندانپزشکان
 • آتش نشانان
 • وکلا
 • داروسازان
 • روانشناسان
 • توسعه دهندگان نرم افزار
 • نقشه برداران
 • نقشه برداران