یکی از مهمترین مسائل جهت مهاجرت تحصیلی و اقامت دانشجویی در سوئد، هزینه تحصیل و زندگی در این کشور می باشد. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی کلی در مورد هزینه تحصیل در سوئد و هزینه زندگی در سوئد در سال 2020 را برای شما توضیح بدهیم.

اگر به فکر مهاجرت به سوئد هستید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. این اطلاعات در سایت Eustudy مرتبا به روز میشود.

هزینه تحصیل در سوئد 2020

تحصیل در سوئد تا قبل از ترم پاییز ۲۰۱۱ برای دانشجویان خارجی‌ رایگان بود، اما پس از تغییر در قوانین، دانشجویانی که ملیتی خارج از اتحادیه اروپا دارند ملزم به پرداخت شهریه تحصیلی‌ هستند. این شهریه‌ ها مشمول دوره های زبان انگلیسی و مقاطع لیسانس و فوق لیسانس می‌باشد.

مقطع دکتری کماکان رایگان میباشد و در شرایطی حتی دانشجویان دکتری به ازای کار تحقیقاتی‌ و یا تدریس حقوق دریافت می کنند. و طول دوره دکتری از نظر اداره مهاجرت سابقه محسوب میگردد و چنانچه طول دوره چهار سال باشد پس از این مدت به دانشجو و خانواده اقامت دائم میدهند.

هزینه تحصیل در سوئد برای دانشگاه های این کشور به قرار زیر است:

  • برای دوره های زبان انگلیسی در دانشگاه های سوئد 4500 تا 5000 یورو می باشد.

هر یک یورو برابر 10.40 کرون سوئد است!

  • دوره های لیسانس و کارشناسی ارشد در سوئد از 50،000 کرون سوئد تا 62،500 کرون برای هر ترم متفاوت می‌باشد. شهریه‌ها با توجه به دانشگاه و تعداد واحد‌های عملی‌ و آزمایشگاهی متغیر می‌باشد.
    در حال حاضر دانشگاهی در کشور سوئد به صورت رایگان برای دانشجویان ایرانی‌ وجود ندارد مگر اینکه دانشجویان موفق به دریافت بورسیه تحصیلی‌ شوند.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد 2020

هزینه تحصیل در سوئد برای یک دانشجو با در نظر گرفتن اجاره خوابگاه وغذا رفت و آمد و … به گفته اداره مهاجرت سوئد 9363.87 کرون سوئد در ماه است که البته طبق تجربه دوستان ایرانی می تواند کمتر نیز باشد.

در شهرهای کوچکتر و مخصوصا جنوبی سوئد حدود 6500 این مبلغ برای یک زندگی ساده دانشجویی می تواند کافی باشد. قابل توجه است هزینه قابل پیش بینی برای هر همراه معادل نیمی از هزینه دانشجو محاسبه میگردد. پیشنهاد می شود دانشجو هزینه زندگی و هزینه تحصیل در سوئد را برای یک سال اول با خود به همراه داشته باشد.

کارشناسی ارشد در سوئد

مزایای پذیرش در سوئد

  •  تحصیل رایگان فرزندان و همسر
  •  اخذ ویزای مولتی شینگن
  •  ویزای همزمان برای خانواده
  • امکان تبدیل ویزای دانشجوی به ویزای کاری

دوره زبان سوئدی در سوئد

کشور سوئد از جمله ده کشور برتر و مرفه (رتبه رفاه اجتماعی ۶) دنیاست که دانشجویان زیادی قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند. اشتغال پزشکان، پرستاران و ماماها و گرایشات آن در سوئد نیاز به دانش زبان سوئدی جهت تحصیل و کار دارند.

علیرغم اینکه سوئدی ها تسلط کامل به زبان انگلیسی دارند اما زبان رسمی این کشور، زبان سوئدی است که تسلط به آن اهمیت زیادی برای زندگی و کار در کشور سوئد دارد.

از این رو برای آن دسته از افرادی که قصد دارند در رشته های پرستاری و مامایی و پزشکی مشغول به کار شوند و یا به تحصیل بپردازند، دوره های زبان سوئدی یک ساله برگزار می شود.

 

هزینه تحصیل در سوئد 2019

دوره رایگان زبان سوئدی در سوئد

تحصیل در کشور سوئد تا سال ۲۰۱۱ رایگان بوده است. اما از این سال تا به امروز برای تحصیل در مقاطع و دوره های مختلف پرداخت شهریه الزامی گردیده است. دوره آموزش زبان سوئدی در سوئد نیز از این قانون مستثنی نخواهد بود.

شما می توانید با پرداخت ۵۰۰۰ کرون در دوره های کوتاه مدت در سوئد شرکت کنید. این دوره های زبان سوئدی در سوئد در کنار آموزش برای شرکت کنندگان بار فرهنگی نیز خواهد داشت. به این معنا که شما در طول این دوره با فرهنگ و رسوم مردم این کشور نیز پیش از ورود به محیط کار خود آشنا خواهید شد.

هزینه دوره های زبان سوئدی در سوئد

دوره ی آموزش زبان سوئدی در سوئد به مدت یکساله برگزار می شود. هزینه دوره های زبان سوئدی در سوئد برابر با ۹۹۰۰۰ هزار کرون سوئد یا ۹۹۰۰ یورو است. در پایان این دوره یکساله شما مدرک B2 دریافت خواهید کرد.