ویزای تحصیلی سوئد

ویزای سوئد

ویزای تحصیلی سوئد از نوع شینگن است و از ابتدا بصورت کارت اقامت صادر می گردد. متقاضیان سفر به این کشور باید از طریق سفارت سوئد در تهران برای دریافت ویزا اقدام کنند. ویزای همراه در کشور سوئد بصورت همزمان صادر میگردد. در این مقاله در مورد انواع ویزای سوئد مثل ویزای تحصیلی و ویزای کار سوئد، مدارک لازم برای ویزای تحصیلی سوئد، ویزای دوره زبان در سوئد توضیح خواهیم داد.

انواع ویزا

ویزای کوتاه مدت

اگر می خواهید برای مدت کوتاهی از کشور سوئد دیدن کنید (حداکثر تا ۹۰ روز در مدت ۶ ماه از سال) و شما از شهروندان کشورهایی هستید که تحت شینگن نیستند، شما موظف به داشتن ویزا هستید.

البته ویزای شینگن برای شما صحیح ترین انتخاب است. این نوع ویزا به شما اجازه می دهد که نه تنها به سوئد وارد شوید، بلکه به کشورهای دیگر که بخشی از منطقه شینگن هستند، سفر کنید. فقط به یاد داشته باشید که دوره ی ۹۰ روزه از روزی که از مرز سوئد عبور می کنید شروع می شود. اگر شما قصد بازدید از چند کشور را در یک سفر دارید، باید هنگام درخواست ویزای شینگن کشور مقصد را کشوری انتخاب کنید که مدت زمان بیشتری در آنجا اقامت دارید.

 • ویزای توریستی

  شهروندان غیر اروپایی که مایل به سفر به منطقه شینگن هستند، باید برای دریافت ویزای شینگن کوتاه مدت تحت عنوان توریستی درخواست کنند. ویزای توریستی، به شما مجاز اقامت در کشورهای تحت شینگن را میدهد و البته زمان مشخصی دارد و در حالت عادی حداکثر ۳ ماه یا ۹۰ روز میتوانید در آن کشورها اقامت داشته باشید و تا قبل از اتمام این ۹۰ روز شما باید به کشور خود بازگردید.

 • ویزای تحصیلی

  کشور سوئد یکی از محبوب ترین مراکز تحصیلات تکمیلی در جهان است. از این رو دانشجویان زیادی برای تحصیل در این کشور درخواست ویزای دانشجویی میدهند.

 • ویزای کار

  برای کار در کشور سوئد شما به یک ویزای کاری نیاز دارید. ویزای کار، به شما اجازه میدهد تا به طور قانونی در کشور سوئد تجارت داشته باشید.

 • ویزای ازدواج

  همچنین ویزای دیگری تحت عنوان ویزای ازدواج شناخته می شود که این ویزا اجازه می دهد همسر یک شهروند سوئدی به این کشور مهاجرت کند .

 • ویزای شهروندی

  قوانین سختگیرانه ای وجود دارد که شخصی بتواند شهروند کشور سوئد شود. به طور کلی، متقاضیانی که واجد شرایط هستند درخواست شهروندیشان را اعلام می کنند و پس از یک دوره ی طولانی زندگی کردن در سوئد، جزء شهروندان این کشور محسوب میشوند و برای همیشه اقامت آنجا را میگیرند.

 • ویزای ترانزیت

  این نوع ویزا به شما امکان می دهد تا از طریق کشور سوئد (البته بدون اقامت در سوئد و خارج شدن از منطقه حمل و نقل فرودگاهی) به کشور دیگری در منطقه شینگن سفر کنید. این نوع ویزا بسیار رایج نیست چون اتباع اروپایی به چنین ویزایی نیاز ندارند و برای آنها صادر نمیشود، و فقط برای اتباع کشورهای غیر شینگن اجباری است.

ویزای بلند مدت

اگر اقامت شما در کشور سوئد ۹۱ روز یا بیشتر طول بکشد (در یک بازدید یا بیشتر در طول دوره ۱۸۰ روزه)، باید برای ویزای بلند مدت درخواست دهید. به غیر از وارد شدن به سوئد، این اجازه را می دهد تا شما از دیگر کشورهای شینگن هم بازدید کنید، همانند ویزای کوتاه مدت. این نوع ویزا هم برای مدت یکسال اعتبار داشته و باید قبل از اتمام ویزا به کشور خود بازگردید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی سوئد

 1. فرم ۱۰۵۰۳۱ : (در دو نسخه)نیاز است.
 2.  وجود دو قطعه عکس ۴×۶ تمام رخ، رنگی، زمینه سفید، بدون روتوش ضروری است.
 3. فیش بانکی به مبلغ ۱٫۴۰۰٫۰۰۰ ریال که به حساب سپهر بانک صادرات شماره ۰۲۰۰۳۱۷۷۴۱۰۰۰ به نام سفارت سوئد واریزی داشته اید.
 4. اصل پاسپورت به علاوه فتوکپی از تمام صفحات گذرنامه به غیر از صفحات سفید (در دونسخه) از مدارک لازم برای ویزای تحصیلی سوئد است.
 5. برای تمکن مالی خود باید مدرک مالی نشان دهنده توان مالی خود را ( Bank Statement ) معادل ۷۳۰۰۰ کرون برای هر سال تحصیل که برای دوره دوساله فوق لیسانس برابر ۱۴۶۰۰۰ کرون (حدود ۲۰ میلیون تومان) خواهد شد را در دو نسخه باید داشته باشید. توجه داشتید که عبار short deposit در آن ذکر شده باشد.
 6. نامه Admission دانشگاه (از سایت Studera.Nu) را با یک نسخه کپی از نیاز است.
 7. برای افراد متاهل فرم شماره ۱۳۵۰۱۱ علاوه بر فرم ۱۰۵۰۳۱ نیاز است.
 8. اگر تحصیل شما از یک سال کمتر طول میکشد باید بیمه مسافرتی خودرا از مکان های اطراف سفارت تهیه بفرمایید.
 9. پاکت نامه به همراه تمبر که آدرس روی آن قید شده باشد نیز از مدارک لازم برای ویزای تحصیلی سوئد به شمار میرود.

بیشتر بخوانید

ویزای تحصیلی سوئد

انواع ویزای تحصیلی سوئد

انواع ویزای دانشجویی یا به اصطلاح اقامت دانشجویی سوئد (ویزای سوئد) از نوع شینگن می باشد و از طریق اقدام جهت ادامه تحصیل در سوئد صادر میگردد و دو نوع است:

نوع اول مربوط به کورس ها یا همان دوره های کوتاه مدت می باشد و مدت آن حدود شش ماه است. مانند دوره زبان در سوئد.

دقت نمایید جهت تمدید ویزا یا باید ادامه تحصیل بدهید و یا مشغول به کار شوید.

در حال حاضر عملی ترین روش اخذ کورس دوره های زبان در سوئد می باشد ، که مزایای آن گفته شده است.

نوع دوم مربوط به دوره های لیسانس، فوق لیسانس، و دکتری می باشد، که مدت آنها یک ساله است.

تضمین اخذ پذیرش و ویزا دوره زبان انگلیسی از دانشگاههای سوئد

با توجه به اینکه ادامه ی تحصیل در سوئد ملزم به داشتن مدارک آیلتس حداقل ۶/۵ و یا تافل ۸۵ می باشد، و اخذ این مدارک در ایران مشکل می باشد. لذا در حال حاضر این امکان وجود دارد که متقاضی با اخذ پذیرش در دوره زبان در سوئد، ویزای تحصیلی (ویزای دانشجویی-ویزای سوئد) در سوئد را دریافت کرده و پس از آن جهت ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر و یا اخذ اقامت اروپا اقدام کند. چنانچه متقاضی از سطح زبانی خوبی برخوردار باشد حتی این امکان نیز فراهم گردیده که پس از انجام مصاحبه، مستقیم و بدون ارائه مدرک زبان در مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس ادامه تحصیل دهد.

 مزایای دوره های زبان با ویزای تحصیلی سوئد

۱- اخذ ویزای شینگن جهت دانشجو وخانواده بطور همزمان

۲- بالاتر بودن شانس دریافت بورسیه ی تحصیلی پس از گذراندن دوره زبان سوئد

۳- هزینه ی دوره، از ۴۲۵۰۰ کرون سوئد تا ۴۶۰۰۰ کرون سوئد بسته به نوع دانشگاه انتخابی

۴- اجازه کار هفته ای ۲۰ ساعت به دانشجو و همراه

۵- امکان ادامه ی تحصیل رایگان برای همراه دانشجو بعد از یک ترم

۶- امکان افتتاح حساب بانکی

۷- تحصیل رایگان جهت فرزندان

۸- برخورداری از بیمه درمانی

۹- تحصیل رایگان همسر بعد از یک ترم

۱۰- اجازه کار به همراه هفته ای ۲۰ ساعت

مشکل ویزا برای دوره های زبان انگیسی سوئد

قابل توجه متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی سوئد (ویزای سوئد) از طریق دوره زبان انگلیسی در سوئد:

با توجه به اینکه در سالهای گذشته هموطنان عزیز از این روش برای ورود به خاک سوئد استفاده کرده اند و متاسفانه بعد از ورود درخواست پناهندگی نمودند، لذا از ترم سپتامبر ۲۰۱۴ پذیرش هایی که توسط دانشگاه وست صادر گردیده با مشکل ویزا مواجه گردیدند و صدور کارت اقامت آنها متوقف گردیده است .

لذا با توجه به اینکه موسسه EUSTUDY  اخذ پذیرش را همراه با ویزا انجام میدهد، دقت فرماید که پس از اخذ پذیرش تعهدی از متقاضی گرفته می شود، مبنی بر اینکه خود یا همراهان پس از ورود به سوئد درخواست پناهندگی نمی دهند و در صورت ارائه درخواست پناهندگی ویزای آنها باطل گردیده و همکاران ما در سوئد از شما شکایت خواهند نمود.

لطفا اگر قصد پناهندگی دارید به هیچ عنوان با این موسسه مشغول به فعالیت نگردید و موجب از دست رفتن این موقعیت استثنایی برای دیگر هموطنان خود نگردید.

همانگونه که میدانید کشورهای اسکاندیناوی از رفاه اجتماعی بالایی برخوردار هستند، ولی دقت نمایید که خدمات آنها برای امور پناهندگی بسیار غیر استاندارد می باشد، و توصیه میگردد به هیچ وجه به فکر پناهندگی در این کشورها نباشید.