پرسنال نامبر سوئد

پرسنال نامبر سوئد

پرسنال نامبر

پرسنال نامبر (به زبان سوئدی personnummer) یک شناسه 10 تا 12 رقمی است که همانند کدملی، شماره شناسایی هر فرد می باشد. این شناسه به اشخاصی تعلق می گیرد که بیش از یک سال در سوئد اقامت دارند. چنانچه شما با ویزای توریستی یا هر نوع ویزای دیگری که مدت اعتبار آن کمتر از یک سال باشد، وارد کشور سوئد شده باشید، این پرسنال نامبر شامل حال شما نمی شود.

این شناسه توسط مسئولان، اداره سلامت، مدارس و دانشگاه ها (چه خصوصی چه دولتی)، بانک ها برای ثبت مالیات ها، شرکت های بیمه و بسیاری از شرکت ها و موسسات دیگر استفاده می شود. این شناسه طبق قانون آزادی اطلاعات در سوئد به راحتی در دسترس افراد است.

دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد می شوند، جهت اخذ اجازه ورود به این کشور باید از طریق اداره مهاجرت سوئد اقدام نمایند و پس از ارائه مدارک لازم به اداره مهاجرت و گرفتن وقت از سفارت برای مصاحبه حضوری آماده شوند. پس از تایید شدن مدارک و مصاحبه، کارت اقامت سوئد آنها صادر میشود.

نمونه کارت اقامت 6 ماهه کشور سوئد

نمونه کارت اقامت 6 ماهه کشور سوئد

نمونه کارت اقامت یک ساله کشور سوئد

نمونه کارت اقامت یک ساله کشور سوئد

این کارت از نوع مولتیپل (multiple) شینگن است و دارنده ی این کارت امکان مسافرت به تمام حوزه شینگن را دارد. همانگونه که در عکس اول مشاهده می شود، اگر طول دوره تحصیل یک ترم باشد مدت اعتبار این کارت حدود 6 ماه است و در صورتی که دانشجو بخواهد ادامه تحصیل دهد قبل از اتمام مدت اعتبار کارت خود، باید برای تمدید آن اقدام کند.

در این نوع اقامت چون پرسنال نامبر به دانشجو داده نمی شود، از این رو اجازه باز کردن حساب بانکی را نخواهد داشت. همچنین امکان تبدیل ویزا به ویزای کاری میسر نیست و همراهان دانشجو جهت خدمات درمانی باید از بیمه مسافرتی استفاده نمایند.

در نمونه دوم با توجه به اینکه طول مدت تحصیل بیش از 10 ماه می باشد، مدت اعتبار کارت اقامت صادر شده 13 ماه است که در این صورت personnummer  به دانشجو و همراهان او تعلق می گیرد و امکان باز کردن حساب و تبدیل ویزای همراه به ویزای کار مقدور است. همچنین علاوه بر دانشجو، همراهان نیز از خدمات رفاهی و بهداشتی برخوردار خواهند شد.

فرمت پرسنال نامبر

6 رقم اول این شناسه تاریخ سال و ماه و روز تولد فرد است. 3 رقم اول از 4 رقم انتهایی شماره سریال خواهد بود که با محل تولد فرد همخوانی دارد. و عدد آخر اگر فرد باشد شناسه مخصوص آقایان و اگر زوج باشد شناسه مخصوص خانم ها است. برای آن دسته از افراد که خارج از سوئد به دنیا آمده اند و پرسنال نامبر برایشان صادر میشود عدد هفتم 9 می باشد. برای افراد مقیم سوئد و کسانی که در سوئد به دنیا می آیند پرسنال نامبر بعد گزارش تولد فرزند صادر  میشود. personnummer بعدا تنها درصورتی قابل تغییر است که در ثبت تاریخ تولد و یا جنسیت فرد اشتباهی رخ داده باشد. در شرایط خاصی برای افرادی که تغییر جنسیت داده اند نیز رقم آخر این شناسه قابل تغییر است.

کوردینیشن نامبر

برای افرادی که مقیم سوئد نیستند و به مدت کمتر از یک سال به این کشور آمده اند به جای پرسنال نامبر، کوردینیشن نامبر صادر می شود که مدت زمان اعتبار آن 6 ماه است. برای افرادی که نیاز به برقراری ارتباط با یک موسسه یا شرکت یا یک ارگان دولتی را دارند این شناسه ضروری است. در این شناسه در قسمت تاریخ تولد که در 6 رقم اول personnummer قید میشد، به جای روز تولد اعدادی بین 61 تا 91 نوشته می شود.

گرفتن کوردینیشن نامبر از پرسنال نامبر راحت تر است، چراکه برای داشتن پرسنال نامبر باید مدارکی دال بر شغل و یا دوره تحصیلی باشد که حداقل یک سال به طول می انجامد. بسیاری از دانشجویان و یا افرادی که برای کار به سوئد می روند در ابتدا کوردینیشن نامبر دریافت میکنند. با این شناسه اما امکان باز کردن حساب بانکی یا درخواست برای آی دی کارت امکان پذیر نیست.

آی دی کارت

ID card یا همان ID kort که یک کارت فیزیکی شناسایی است، زمانی صادر می شود که شما موفق به اخد personnummer شده باشید. برای صدور این کارت باید به اداره مالیات (Swedish tax agancy) مراجعه کرده و پس از پر کردن فرم های لازم، معمولا پس از سه هفته این کارت به آدرس شما ارسال می شود.

با داشتن این کارت دیگر لزومی ندارد که همواره کارت اقامت خود را به همراه داشته باشیدو کافی است همین کارت را ارائه نمایید. با آی دی کارت امکان باز کردن حساب بانکی نیز برای شما فراهم خواهد شد.