دانشگاه رنکینگ جهانی
Lund University ۷۸
KTH Royal Institute of Technology ۹۸
Uppsala University ۱۱۲
Chalmers University of Technology ۱۳۳
Stockholm University ۱۹۵
University of Gothenburg ۲۸۳
Linköping University ۲۸۷

 

Uppsala University

Related image

دانشگاه اوپسالا یک دانشگاه پژوهشی در شهر اوپسالا در کشور سوئد است. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه سوئد و کشورهای شمالی و اسکاندیناوی است که در سال ۱۴۷۷ تاسیس شده و تا به امروز پابرجاست. دانشگاه اوپسالا در رنکینگ های مختلف بین المللی جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر است. این دانشگاه حدود ۴۴۰۰۰ دانشجو دارد در حال تحصیل و ۲۳۰۰ کاندیدیت دکتری دارد.

۱۸۰۰ استاد مدرس دارد. نکته جالب توجه این است که ۲۸ درصد از ۷۱۶ پروفسور این دانشگاه، زن هستند.

۲۹ درصد از بودجه دانشگاه برای امور آموزشی و ۷۰ درصد از بودجه صرف تحقیق و پژوهش می شود.

شعار دانشگاه “حقیقت از فیض خداوند و طبیعت” است. با این شعار این دانشگاه تمرکز ویژه ای در علوم طبیعی دارد. این دانشگاه همچنین جایگاه تاریخی مهمی در فرهنگ و هویت ملی سوئد دارد.

دانشگاه اوپسالا در کشور سوئد

دانشگاه اوپسالا در کشور سوئد

تقسیم بندی دانشکده ها

دانشگاه اوپسالا از ۹ دانشکده تشکیل شده است که در سه حوزه تربیتی توزیع شده می شود.

 • حوزه تربیتی هنر و علوم اجتماعی که شامل: دانشکده هنر، دانشکده علوم اجتماعی، دانشکده زبان ها، دانشکده الهیات، دانشکده ی حقوق، دانشکده علوم آموزشی می باشد.

دانشکده حقوق این دانشگاه، قدیمی ترین دانشکده حقوق کشور های شمالی است که از سال ۱۴۷۷ تقریبا همزمان با تاسیس دانشگاه وجود داشته است.

 • حوزه تربیتی علوم پزشکی و داروسازی که شامل: دانشکده پزشکی و دانشکده ی داروسازی می باشد. دانشکده داروسازی در ابتدا یک موسسه سلطنتی در استکهلم بود که بین سال های ۱۹۶۸ – ۱۹۷۲ به اوپسالا منتقل شد و با این دانشگاه شروع به همکاری کرد.
 • حوزه تربیتی علوم و فناوری که شامل تنها یک دانشکده با نام دانشکده علوم و فناوری می شود. برنامه های مهندسی از سال ۱۹۸۲ با عنوان مدرسه مهندسی اوپسالا عرضه می شده اما هیچوقت یک موسسه ی مستقل حساب نشده است.
دانشگاه اوسالا کشور سوئد

نمایی از ساختمان اصلی دانشگاه اوپسالا کشور سوئد

 

دانشگاه اوپسالا کشور سوئد

تصویری از نمای داخلی ساختمان اصلی دانشگاه اوپسالا کشور سوئد

 

کتابخانه دانشگاه اوپسالا در کشور سوئد، حدود ۵.۲۵ میلیون نسخه کتاب و نشریه، ۶۱۹۵۹ کتاب خطی، ۳۴۵,۷۳۴ نقشه و مدارک گرافیکی دیگر را نگهداری می کند.

دانشگاه اوپسالا کشور سوئد

نمای داخلی کتابخانه اوپسالا در کشور سوئد

 

کتابخانه اوپسالا در کشور سوئد

نمای خارجی کتابخانه کارولینا دانشگاه اوپسالا در کشور سوئد

 

Chalmers University of Technology

Formal Seal of Chalmers tekniska högskola, Göteborg, Västra Götalands län, Sverige.svg

 

دانشگاه فناوری چالمرز دانشگاه فنی خصوصی، در جنوب غربی کشور سوئد در شهر بندری گوتنبرگ است که کار آن بر تحقیقات و تحصیل در رشته‌های فنی مهندسی، علوم پایه و معماری بنا نهاده شده‌است و از معتبرترین دانشگاه‌های فنی اروپا به شمار می‌رود. حدود ۴۰ درصد مهندسین سوئدی دانش آموخته این دانشگاه هستند.

این دانشگاه در سال ۱۸۲۹ به کمک پول اهدا شده از طرف ویلیام چالمرز تأسیس شد. چالمرز تا سال ۱۹۳۷ به عنوان یک دانشگاه خصوصی اداره می‌ شد و بعد از آن تا سال ۱۹۹۴ به دولت واگذار شد و مجدداً از این سال تا امروز به عنوان یک دانشگاه خصوصی اداره می‌گردد.

این دانشگاه در حال حاضر دارای حدود ۱۱۰۰۰ دانشجو است که حدود ۴۰ درصد آنها در مقطع فوق لیسانس، غیر سوئدی هستند. از سال ۲۰۰۷ تمام رشته‌های مقطع فوق لیسانس (که بالغ بر ۵۰ رشته می‌باشد) به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه چالمرز در کشور سوئد

نمای زیبا از دانشگاه فنی چالمرز در کشور سوئد

 

دانشگاه چالمرز کشور سوئد

دانشگاه چالمرز در کشور سوئد

از ژانویه سال ۲۰۰۵ دانشگاه به دپارتمان های زیر تقسیم شد:

 1. تکنولوژی اطلاعات کاربردی
 2. مکانیک کاربردی
 3. فیزیک کاربردی
 4. معماری
 5. مهندسی شیمی و بیولوژی
 6. مهندسی عمران و محیط زیست
 7. علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر
 8. انرژی و محیط
 9. فیزیک پایه
 10. تکنولوژی مواد و ساخت
 11. علوم ریاضی
 12. میکرو تکنولوژی و علوم نانو
 13. توسعه محصول و سخت
 14. علوم رادیویی و فضایی
 15. تکنولوژی کشتی رانی و دریا نوردی
 16. سیگنال و سیستم
 17. مدیریت فناوری و اقتصاد
دانشگاه چالمرز در کشور سوئد

نمایی از محیط داخل کلاس های دانشگاه چالمرز در کشور سوئد

 

دانشگاه چالمرز در کشور سوئد

محل برگزاری جلسات و گردهمایی ها در آمفی تئاتر دانشگاه چالمرز

 

 

Stockholm University

File:Formal Seal of Stockholm University, Stockholm, Sverige.svg

دانشگاه استکهلم دانشگاهی دولتی در شهر استکهلم سوئد است. این دانشگاه بیش از ۲۷۵۰۰ دانشجو در چهار دانشکده دارد و یکی از بزرگترین دانشگاههای اسکاندیناوی است.

این موسسه به کرات به عنوان یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر در جهان شناخته شده‌است. عنوان دانشگاه در سال ۱۹۶۰ به این موسسه اعطا شد و بنابراین چهارمین دانشگاه قدیمی سوئد محسوب می‌شود.

دانشگاه استکهلم در پایتخت کشور سوئد قرار گرفته و حوزه مرکزی برای آموزش تحصیلات عالی تکمیلی و پژوهشی در رشته‌های حقوق، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، و کانونی برای ایفای نقش پژوهشگران بین‌المللی است.

Related image

دانشگاه استکلهم یکی از بزرگترین دانشگاه‌های سوئد و یکی از بزرگترین کارفرماها در پایتخت کشور است. مردم بسیاری از ملیت‌های گوناگون، با تماس در سراسر جهان در آفرینش جوی بین‌المللی در دانشگاه استکهلم کمک می‌کنند. کلاس‌های دانشگاه استکهلم از تجهیزات کامل برخوردار است.

دانشگاه استکهلم در کشور سوئد

نمای داخلی کلاس های دانشگاه استکهلم

سالن‌های سخنرانی و سالن اجتماعات «مّگنا» نام سالن کنفرانس دانشگاه است که مجهز به دستگاه‌های مدرن ترجمه همزمان است از این رو سالنی است که سخنرانی‌های برندگان جوایز نوبل در آن برگزار می‌گردد.

دانشگاه استکهلم در کشور سوئد

سالن اجتماعات «مّگنا» دانشگاه استکهلم در کشور سوئد. محل برگزاری مراسم نوبل

دانشگاه استکهلم برای خدمتگزاران دولتی و حکومتی در سراسر دنیا که در زمینه‌های مختلف مشغول به کارند، براساس نیازهای ویژهٔ حرفه‌ای در رشته‌های دلخواه و مورد نیاز شان آموزش عالی می‌دهد. این آموزش ها طبق سفارش و مشخصات درخواست شده در دوره‌های مختلف مدیریت رهبری و زمامداری اجرا می شود.

سیستم دست و دل باز رفاه اجتماعی در سوئد و چگونگی برپا نگاه داری گسترده محیط زیست کشور پی در پی به عنوان الگوی بین‌المللی نشان داده شده‌است. سوئد بخاطر داشتن مدیریت رهبری و اجرائی و اداری ثمربخش و بازخورد شهرت دارد. خدمات و ایده‌های صادراتی خود را برای بهبود کشورهای مختلف آموزش داده است.

دانشگاه استکهلم می‌تواند به دانش پژوهان خارجی که در بخش‌های دولتی کار می‌کنند با مشخصات سفارش شده که ویژه شغلی آنها است خدمات آموزشی گسترده‌ای را عرضه کند. چراکه بر اساس این مشخصات است که سوئد در دنیا پر آوازه‌ است.

دانشگاه استکهلم برای ارائه چنین خدمات آموزش عالی تکمیلی جایگاه یگانه‌ای را داراست. ساختمان مدرن دانشگاه در محیط سر سبز و پر دشتی قرار گرفته‌است که اولین پارک طبیعی و ملی دنیا است که در داخل پایتخت کشور قرار دارد.

دانشگاه استکهلم در کشور سوئد

نمای محوطه دانشگاه استکهلم

دانش پژوهان از اینکه هم به ملی ترین نهادهای آموزشی ـ اجرائی وابسته به کشور دسترسی دارند خوشحالند. همچنین از این که زندگی آنها به فرهنگ غنی در پایتخت کشور نزدیک بوده آمیخته از لذت است. چراکه برای رسیدن به مرکز استکهلم تنها ده دقیقه فاصله زمانی است.

دانشگاه استکهلم بیش از هفتاد دانشکده را در خود جای داده که در بسیاری از آنها دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و دانشجویان بین‌المللی بسیاری در آنها به تحصیل مشغولند. با اینهمه بیشتر دوره‌های آموزشی با این ویژگی شامل کارشناسی ارشد و دکترا می‌شوند و بیشتر دوره‌های لیسانس در دانشکده‌های مختلف دانشگاه استکهلم به زبان سوئدی در جریان هستند.

دانشگاه استکهلم در شور سوئد

نمای سرسبز از مجموعه دانشکده های دانشگاه استکهلم در کشور سوئد

منطقه‌ای که محوطه اصلی دانشگاه استکهلم در آن واقع شده و شامل بیشتر دانشکده‌های آن نیز می‌شود به کمپس فرسکاتی معروف است. در طول ۲۰۰ سال گذشته به منظور فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی و آموزشی مورد استفاده قرار گرفته است. اما پیش از آن یک منطقه متعلق به خاندان سلطنتی بوده و تا سال‌ها از آن به عنوان پارک تفریح پادشاه استفاده شده‌ است.

نام فرسکاتی نیز از زمانی به این منطقه داده شد که شاه گوستاو سوم در سفر خود به ایتالیا از شهری به همین نام بازدید کرد. بعد از آن بود که نامگذاری مکان‌های مختلف در این بخش از استکهلم به زبان ایتالیایی کمی مرسوم شد.

دانشکده علوم کامپیوتر و سیستم‌های دانشگاه استکهلم در Kista واقع شده‌است. این دانشکده در سال ۱۹۶۶ تأسیس گردید. یکی از قدیمی ترین دانشکده‌های کامپیوتر در سوئد است. این دپارتمان زیر مجموعه بخش علوم اجتماعی دانشگاه استکهلم است و یکی از پیشروترین مراکز در زمینه علوم کامپیوتر و سیستم‌ها به شمار می‌رود.

۳ تن از اساتید این دانشگاه تاکنون برنده جایزه نوبل بوده‌اند.

کتابخانه دانشگاه استکهلم در کشور سوئد

کتابخانه دانشگاه استکهلم